Az elfelejtett március 15. - 82 éve indult a magyar offenzíva Kárpátalja visszafoglalására
- Írta: Balogh József
- Közzétéve Érdekességek
82 éve, 1939. március 14-én a Jozef Tiso vezette kormány kikiáltotta Szlovákia függetlenségét. Erre válaszul Volosin is meghirdette a független Kárpát-Ukrajna Köztársaságot és országának német védnökség alá helyezését kérte.
A magyar katonai vezérkar azonban már kidolgozta a hadműveleti terveket. A terület megszállására három hadseregcsoportot hoztak létre. Egyet Munkácson, a másodikat Ungváron, a harmadikat Beregszászban.
A 14. kerékpáros zászlóalj Técsőn 1939. március 16-án (Fotó: www.honvedelem.hu)
A cseh harckocsikkal is támogatott Szics-gárdisták nem vállalkoztak Nagyszőlős védelmére, azt harc nélkül feladták.
A munkácsi csoport a cseh csapatokkal folyamatosan harcolva Költsény területéről kiindulva a Latorca mentén Szolyva irányába nyomult és bevette a várost.
Az ungvári csoport támadása azonban megfeneklett. Alsódomonyáról nem sikerült kiverniük a cseh-ukrán csapatokat.
Másnap, március 16-án folytatódtak a hadművelettek. A beregszászi-csoport részét képező kerékpáros zászlóalj Királyházát, míg a határvadászok Tiszaveresmartot támadták meg. Sikeresen elfoglalva a kijelölt célpontokat.
Innen a rövid életű Kárpát-Ukrajna fővárosa, Huszt felé nyomultak tovább. Aminek határában Kraszne poljén sor került a legnagyobb csatára a magyar csapatok és a Szics-gárdisták között. A város magyar kézre került.
A 14. zászlóalj innen megállás nélkül előretört Técső irányába, melyet este el is foglalt. A munkácsi-csoport időközben elérte a Vereckei-hágót, az ezeréves magyar határt.
Az ungvári csoport megerősödve, másnap Alsódalmonyától Nevickéig vonult előre. Szintén a nap folyamán Ungár Károly alezredes csapatával 115 km-t tett meg. Elfoglalták Aknaszlatinát és Trebusát, majd Kőrösmezőn keresztül előrenyomultak a lengyel határig.
Volócon át Dolháig megtisztították a területet az oda vissza húzódott Szics-gárdistáktól. Az ungvári csoport március 17-én elérte Perecsenyt, elfoglalta Turjaremeték és Poroskőt, majd harc nélkül Nagybereznán áthaladva elérte az Uzsoki-hágót.
Március 18-án Kárpátalját teljes egészében felszabadították és visszacsatolták Magyarországhoz.
Balogh József/ FRNÖ - Fővárosi Ruszin Nemzetiségi Önkormányzat