dfsdf >
Logo

175 éve született Kresz Géza orvos, a mai OMSZ elődjének meg­ala­pítója

175 éve ezen a napon született Kresz Géza orvos a budapesti Önkéntes Mentő Egyesület, a mai mentőszolgálat megalapítója. 

mentokresz

Fotó:Fortepan

Az 1887. március 27-én alapított egyesület az év május 10-én, a még épülő Szent István Bazilika tövében, a Lipót bazár tér 47.szám alatti épület szűk kis helyiségében kezdte meg működését. 
Személyzete kezdetben egy orvosból, egy őrsvezetőből és hét mentőből állt. Az első napon lépett szolgálatba a bécsi mentőktől ajándékba kapott első, lóvontatású, hordággyal felszerelt, zárt mentőkocsi, mely az akkori idő szerint korszerűnek volt mondható.

A jármű nyitott bakján a kocsis és még egy személy, a belsejében pedig az orvos és a segédje foglaltak helyet. A mentőkocsi az egyébként engedélyezettnél nagyobb sebességgel haladhatott, de csengetéssel kellett jeleznie jöttét, hogy a közlekedés más résztvevői neki szabad utat engedhessenek.

Mentokocsi fortepan

Fotó:Fortepan

Az egyesület, működése első napján két hívást kapott. Az emberek azonban hamar megismerték a hasznos feladatot ellátó intézményt, és rövidesen már napi 25 hívásnak kellett eleget tennie a fővárosban.

Kresz Géza orvos, királyi tanácsos és a Ferenc József-rend lovagja 1846. augusztus 30-án született Pesten; orvosi diplomáját 1871-ben vehette át.

Az V. kerület orvosaként mindent igyekezett elkövetni az általános közegészségügy javításáért és felvirágoztatásáért.

A korabeli újságolvasók például arról is értesülhettek a Pesti Hírlap 1886. február 25-i számából, hogy a doktor úr Váci körút (ma Bajcsy-Zsilinszky út) 16. szám első emeletén levő lakásában nyilvános és ingyenes himlőoltást ad a jelentkezőknek.

A híradásból az is kiderül, hogy az érdeklődők nagy száma miatt az orvos a továbbiakban kénytelen volt minden hétfőn és csütörtökön délután három és négy óra között a páciensek rendelkezésére állni. 

©2016 Három Határ Hírei. Minden jog fenntartva.