A 700 éves falu 7. ciklusát töltő 70 éves polgármestere
- Írta: Dr. Szabó József János
- Közzétéve Helyi hírek
A 700 éves falu 7. ciklusát töltő polgármestere 70. születésnapját ünnepeltük. Szász József Vámosatya község polgármestere 1951. 05. 06-án született Vámosatyán, jó módú paraszt családban.
Az általános iskolát helyben, a középiskolát Vásárosnaményban további tanulmányait Nyíregyházán és Kecskeméten végezte. Munkaviszonyát a helyi majd később a 3 településből társult mezőgazdasági termelőszövetkezetnél kezdte és később középvezetői és felső vezetői munkakörben folytatta. Több éven át a termelőszövetkezetben különböző magasabb tisztségek betöltését bízták rá.
A rendszerváltás (1989-90) időszakában, a termelőszövetkezet megszűnését követően társaival KFT-t alakított és vállalkozóként dolgozott 1994. december 11-ig. 1994 december 14-től napjainkig 7 cikluson át, Vámosatya polgármesterévé választották. Élete nagy részében, 52 éven át választott vezetőként dolgozott. Örömmel fogadta a felkérést, a polgármesterség elvállására, mert a település érdekeinek a képviseletét mindennél fontosabbnak tartja. Célja a település működési feltételének a megteremtése, az alapellátási kötelezettségek biztosítása úgy, hogy élettapasztalatával, tudásával a település fejlődésének lehető legjobb megoldást találja meg.
Arra törekszik, hogy az utána következő nemzedéknek a kialakított életkörülmények reményt adjanak arra, hogy jövőjüket és számításukat itt találják meg falujukban. Ezért létrehoztak különböző látványtárakat, tájházat, emlékparkokat. Látogatóvá tették a Büdy-várromot.
Itt kapcsolódtam be én is Szász József polgármester felkérésére Vámosatya életébe. Akkoriban polgármestersége második ciklusát (1998-2002) töltötte én pedig az MTA friss kandidátusa voltam a hadtudományban, mint kezdő hadtörténész. A nyíregyházi megyeházán találkoztunk Szász Józseffel a Szabolcs Szatmár Bereg megyéből elszármazott tudósokat egybegyűjtő MTA Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tudományos Testület 9. közgyűlésén.
A Testület elnöke Kecskés Mihály (1931-2013) professzor javaslatára felajánlottuk hogy, bár a szülőföld fejlesztésére pénzt nem tudunk adni de tudásunkat ingyen adjuk. A Közgyűlésen jelen voltak a megye községeinek érdeklődő polgármesterei is, közöttük Szász József, Vámosatya polgármestere.
Beszédbe elegyedtünk és a végén névjegykártyát cseréltünk, szokványos dolog volt, különösebb jelentőséget nem tulajdonítottam neki. Lassan a feledés homályába jutottak ezen emlékeim, amikor 2006 januárjában csörgött a telefon, Szász József keresett. Kérdezte, hogy mint hadtörténész mit tudok a Büdy várról? Bevallottam, hogy semmit, de megegyeztünk, hogy a következő hétvégén vonattal odautazok.
A várromot körbejártuk, de olyan alacsonyak voltak a romok és oly sok a törmelék, hogy nem jutottam sokra, mindössze fotókat és vázlatokat készítettem. Tavasszal térinformatikai felmérést készítettünk térinformatikus hallgatóim terepgyakorlatán, amit Vámosatyára terveztem.
Ettől kezdve egyre gyakrabban jártam Vámosatyán, vagy Vámosatya képviseletében valamelyik Vámos Települések Szövetségének találkozóján. Megfordultam a községben katonai hagyományőrzőkkel, a budapesti Ezüst Lant Énekkarral a dabasi Bazsalicska citerazenekarral, vagy egykori katonai főiskolás osztálytársaimmal. Ez évben pedig megírtam a 700 éves település két kötetes monográfiáját, ami egyedülálló mind Vámosatya, mind a környék történetében. Ez és még sok érdekesség Vámosatya honlapján is olvasható (www.vamosatya.hu).
Egy alkalommal a polgármester úr azzal lepett meg, hogy megvásároltak és felújítottak egy régi házat, helytörténeti gyűjtemény számára. Azóta már négy látványtár és két különleges emlékpark gazdagítja Vámosatya turista látványosságait. Ebben a rendkívüli, energiát és időt igénylő szervező munkában Szász József Vámosatya község polgármestere nincs és sohasem volt egyedül. A külsős önkéntes segítőkön kívül a község képviselőtestülete mindig mellette állt, no meg mindig számíthatott családjára, akikre nagyon büszke, és ők is büszkék rá.
1976. december 04.-én kötött házasságot Kozák Gyöngyvér Évával aki nyugdíjba vonulásig a barabási Napköziotthonos Óvoda vezető-óvónője volt. Két gyermekük született, aki négy unokával ajándékozták meg szüleiket.
Szász József és a falu lakossága igyekezetének köszönhetően fejlődik a település, képviselő társaival együttműködve azon tevékenykedik, hogy megőrizze azokat az emlékeket, évszázadok alatt zajló eseményeket, amelyek Vámosatya 700 éves múltjának feltárásával és bemutatásával olyan turisztikai érték létrehozásán munkálkodik, amely nem csak ide csalogatja a turistákat hanem az itt maradóknak munkát, megélhetést biztosit, és a település is hosszabb távon fennmaradhat.
Polgármesteri tisztsége alatt 2020. január 22-én a Magyar Kultúra Napján a Falvak Kultúrájáért alapítványtól a „Bereg Mintafaluja” címet vehette át. Legjobban ennek az elismerésnek örült mert úgy érezi, hogy nemcsak az ő és a képviselő testület munkáját ismerték el ezzel, hanem az egész települést. Ez jelentett számára igazi beteljesülést, ez a bizonyítéka annak, hogy az értékteremtő és alkotó munkát érdemes volt teljes odaadással végezni a mai napig.
Tisztelt Polgármester Úr! Boldog 70. születésnapot!
Dr. Szabó József János hadtörténész
a község díszpolgára