Méhraj észlelése esetén forduljon szakemberhez!
- Írta: ommsz
- Közzétéve Helyi hírek
A tavaszi és nyári időszakban megszaporodnak a méhraj észlelések, és egyre több bejelentés érkezik az Országos Magyar Méhészeti Egyesülethez (OMME) is. Fontos hangsúlyozni, hogy teljesen természetes jelenségről van szó, azonban a méhrajok miatt kialakult helyzet sokszor szakszerű beavatkozást igényelhet.
Az OMME – a lakosság és a méhek biztonsága érdekében – elérhetővé tette a méhrajok befogásával foglalkozó méhészek listáját. A listában szereplő szakemberek vállalják a rajok befogását, és megfelelő felszereléssel, szaktudással rendelkeznek az ilyen helyzetek kezelésére.
Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében három méhész található a hivatalos listán:
Hibály Róbert Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, HajdúBihar vármegye 06 30/548-5683; Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. - DARÁZSÍRTÁST IS VÁLLAL!
Marczi Róbert Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye, Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, HajdúBihar vármegye 06 20/226-1643; Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Pásztor Viktória Pátyod és környéke (Szabolcs-Szatmár Bereg vármegye) 06 70/774-8858; Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Méhrajbefogók országos listájához kattintson a letöltés gombra:
LETÖLTÉS
Felhívjuk a lakosság figyelmét, hogy a rajzó méhek általában nem agresszívek, azonban kérjük, ne próbálják meg saját kezűleg eltávolítani a rajt! Ehelyett keressenek fel egy területileg illetékes méhészt a fenti oldalon található lista segítségével. Fontos, hogy kivonulás előtt feltétlenül egyeztetni kell a szakemberekkel a befogás körülményeit és feltételeit!
A rajzás a méhek számára egy teljesen természetes folyamat, azonban a méhészetek számára hátrányos, így megelőzendő jelenség. Sajnos a legtöbb méhraj természetes körülmények között rövid időn belül elpusztul, főként a különböző betegségek, kórokozok, és a varroa atka kártétele miatt.
Teendők méhraj észlelése esetén:
FONTOS! A méhek rajzáskor többnyire teljesen veszélytelenek, azonban feltétlenül kerülnünk kell az alábbiakat:
- A közelükben ne hangoskodjunk, csapkodjunk;
- Ne locsoljuk le őket vízzel;
- Ne dobjuk meg semmilyen tárggyal a fákon, épületeken összegyűlt méhrajt;
- Ne permetezzük le a méhrajt semmilyen rovarirtó szerrel.
Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület a Katasztrófavédelem munkáját segítendő, évekkel ezelőtt megszervezte az országos Méhrajbefogó hálózatot. Egyesületünk irodája kizárólag méhrajok befogásához nyújt segítséget, azonban a lakosságot segítve a darazsak irtását vállaló szakembereket továbbra is feltünteti a listáján.