Elmozdulás lehet ipari alma ár ügyben - előzetes egyeztetés a termelők, a minisztérium és a feldolgozók között
- Írta: Penta TÉSZ
- Közzétéve Helyi hírek
Kedves Almatermelő és Értékesítő Kollégák! "kis lépés az almatermelőknek, nagy lépés a politikának" Ezzel a mondattal tudnám leginkább jellemezni azt a szakmai háttérmunkát amit most az Agrárminisztérium végez a feldolgozók, az agrárkamara és néhány almás TÉSZ vezetőjével közösen - jelent meg a Penta TÉSZ hivatalos facebook oldalán
Fotó: MTI / Balázs Attila
Mint írják - Sem utasítást, felhatalmazást vagy engedélyt nem kaptam és nem is kértem arra vonatkozóan hogy közzétehetek-e információkat az előzetes egyeztetésekről. Az ügy kiemelt jelentőségére való tekintettel azonban ezt most mégis megteszem ugyanis a 2018-as évet az almatermelők döntő többsége veszteséggel zárta nemcsak kis hazánkban hanem egész Európában.
Megalázó, lenéző, becstelen, semmibevevő, kisemmiző, sértő.
A feldolgozóipar részéről kínált 13.-Ft-os ár több volt mint alacsony: megalázó, lenéző, becstelen, semmibevevő, kisemmiző, sértő. Lengyel termelő kollégáinkat méginkább kizsigerelte az a néhány nagy multinacionális vállalat amelyekkel szemben a kamara és/vagy a gazdák sikertelenül vettük fel a harcot 2018-ban.
Lengyelországban azzal próbálkoztak (volna) védekezni hogy az állam felvásárol és feldolgoztat 500.000 tonna léalmát (mi 2014-ben kisebb mennyiségben tettük ugyanezt) de náluk ebből most nem lett semmi.
Mint termelő és TÉSZ vezető a piac önszabályozó folyamatának a híve vagyok, vagyis nem szabad szociális vagy egyéb okokból életben tartanunk olyan gazdaságokat amelyek nem termelnek versenyképesen. Azonban NINCSEN olyan termesztési technológia amellyel a piacra tavaly ráerőltetett alacsony ár tartható lehet.
Szerencsére ezt nemcsak felismerte a politika, hanem a vert termelői seregek mögé felsorakoztatta az új Lepoárd tankjait: 2019-től kezdődően a feldolgozók szerződést kell kössenek a termelőkkel a betakarítási szezon kezdetét megelőző legalább 15 nappal a tervezett mennyiségük legalább 50%-ára. Vagyis, az első betakarítási napot megelőző 15 nappal már tudhatjuk a kínált árat, ugyanis jogszabály nem írhatja elő egy-egy piaci szereplőnek sem hogy mennyiért KELL valamit megvennie vagy eladnia, de azt előírhatja hogy szerződnie kell amiben kell legyen ár. Szankcióként sokmilliós bírságot szabhatnak majd ki az üzemekre a hatóságok.
Kedves multik, eddig és ne tovább!
DE, nem ez fogja megoldani a léalma árának kérdését. Ennek a törvénynek a hatásától sokkal fontosabb a mögöttes tartalom, az üzenet: kedves multik eddig és ne tovább! Nyilvánvalóan szükségünk van rátok de hasonlóan etikátlan piaci magatartás esetén az állam kész beavatkozni és végre is hajtja a jogszabályi környezet megváltoztatását abba az irányba hogy az állampolgárait, termelőit megvédje a multik profitmaximalizálási törekvéseivel szemben.
Ez a jogszabály példa lehet a nagy testvérünknek, lengyel TÉSZ vezető kollégáknak továbbítani fogom hiszen most ott is hasonló gondolkodás zajlik az ágazat életben tartása érdekében.
Forrás: Penta TÉSZ hivatalos facebook oldala