dfsdf >
Logo

Kerékpárral indul el Strasbourgba 80 tiltakozó szerbiai egyetemista

Kerékpárral indulnak el csütörtökön Újvidékről Strasbourgba a novemberi újvidéki tragédia óta tiltakozó szerbiai egyetemisták, hogy felhívják a nemzetközi közvélemény figyelmét az országban uralkodó társadalmi elégedetlenségre.

tuntetes

Az újvidéki, a belgrádi, a nisi és a kragujevaci egyetem 80 hallgatója ül biciklire, hogy megkezdje az 1300 kilométeres túrát, amely Magyarországon, Szlovákián, Ausztrián és Németországon át vezet el Franciaországba. Az Európa Tanácsnak és az Európai Unió intézményeinek, az Európai Bizottságnak és az Európai Parlamentnek a figyelmét szeretnék így felhívni a Szerbiában zajló eseményekre.

A Vreme című belgrádi hetilapnak az egyik szervező, Aleksa Savic, az Újvidéki Egyetem hallgatója elmondta: a tiltakozó egyetemisták még nem érték el céljukat, nem teljesítették "küldetésüket".

A Vajdasági RTV-nek a szervezők azt mondták: "nem adjuk fel, folytatjuk a harcot egy igazságosabb társadalomért".

A kerékpáros tiltakozók az első napon Újvidéktől Szabadkáig, másnap Szabadkától Dunaújvárosig, a harmadik napon pedig Dunaújvárostól Budapestig tekernek, vasárnap Győrig jutnak el, majd a jövő hétfőn lépnek át Ausztriába.

A tiltakozások novemberben kezdődtek Szerbiában, miután az újvidéki vasúti pályaudvar előtetője november elsején leszakadt, tizenhat ember halálát okozva. Az illetékes szervek 16 ember ellen emeltek vádat mulasztás és veszélyeztetés miatt az ügyben, az újvidéki felsőügyészség pedig a felújítás során elkövetett esetleges korrupciós ügyek gyanúja miatt indított nyomozást.

Civilek, egyetemi hallgatók, tanárok, színészek és mezőgazdasági termelők a tragédia után tiltakozásba kezdtek. A követelések között a baleset felelőseinek felkutatása és felelősségre vonása mellett a vasútállomás felújítására vonatkozó dokumentumok nyilvánosságra hozatala is szerepel, illetve szeretnék, ha felelősségre vonnák azokat is, akik a tüntetőkre támadtak az elmúlt hónapok során, továbbá szabadon engednék azokat a diákokat és tanárokat, akik ellen a tiltakozások miatt emeltek vádat, és 20 százalékkal megnövelnék a felsőoktatásra szánt költségvetési keretet.

A kormány szerint már teljesültek a követelések, hiszen az illetékes szervek folyamatosan nyilvánosságra hozzák a felújítási munkálatok dokumentumait, eljárás indult azok ellen, akik a tiltakozókra támadtak, az államfő közbenjárására szabadon engedték a korábban őrizetbe vett diákokat és tanárokat, a költségvetési pénzek átcsoportosításával pedig biztosították a felsőoktatásra szánt büdzsé 20 százalékos növelését, ezért a további tiltakozások indokolatlanok.

A diákok szerint viszont még nem teljesült minden kérés, a velük rokonszenvező építésügyi szakemberek például úgy vélik, hogy még mindig hiányoznak kulcsfontosságú iratok, amelyekből kiderülhetne, ki a felelős az újvidéki tragédiáért, ezért folytatják a tiltakozást.

Az újvidéki vasútállomás 1964-ben átadott épületét 2021 és 2022 során több hullámban újították fel, és a munka tavaly is folytatódott. Goran Vesic építésügyi miniszter júliusban jelentette be, hogy befejezték a felújítást, az egész épület újra használható. A miniszter azóta lemondott, de közölte, nem tartja magát felelősnek a tragédiáért.

Felelősséget vállalt viszont Újvidék polgármestere és a miniszterelnök. Milan Djuric és Milos Vucevic január végén jelentette be lemondását. A miniszterelnök lemondását a parlament március 19-én fogadta el.

Helyi reklám!

FAHÁZ PRESSZÓ, GERGELYIUGORNYA

Molinó 1 

 

©2016 Három Határ Hírei. Minden jog fenntartva.