dfsdf >
Logo

Melyik nyugdíj-előtakarékossági forma illik legjobban az élethelyzetedhez?

Napjainkban már rendkívül fontos, hogy anyagilag is tudatosan készülj passzív éveidre, ehhez azonban feltétlenül tudnod kell, melyik nyugdíj-előtakarékossági forma a legmegfelelőbb számodra.

nyugdijelo

A hazánkban végbemenő demográfiai és gazdasági változások miatt sajnos a társadalombiztosítási rendszer egyre ingatagabb lábakon áll. A korfa fokozatosan elöregszik, emiatt pedig az aktív befizetők aránya folyamatosan csökken. Ez nagyban megnehezíti mind az egészségügy, mind pedig az állami nyugellátás finanszírozását. A grantis.hu pénzügyi szakemberei arra is felhívják a figyelmet, hogy az ebből fakadó problémák leghatékonyabban öngondoskodási eszközök alkalmazásával kerülhetők el. A privát egészségbiztosítás mellett a különféle nyugdíj-előtakarékossági formák jelenthetnek hathatós segítséget. Mielőtt azonban határoznál, mindenképpen ismerd meg ezek legfőbb jellemzőit, hiszen csak így dönthetsz a számodra legoptimálisabb alternatíva mellett.

Miért pont a nyugdíj-előtakarékossági forma jelenti a megoldást?

Megtakarítani sokféleképp lehet, hiszen az államkötvény, de akár az ingatlan, vagy a befektetési arany is alkalmas erre a célra. Számtalan esetben pedig épp ezek jelenthetik a legmegfelelőbb alternatívát, különösképp rövid- és középtávú célok vonatkozásában. Ám amikor passzív éveid nyugalmát szeretnéd megteremteni, egy kicsit másképp kell tervezned. Ilyenkor a specifikus eszközök használata ajánlott. Jelen pillanatban három olyan nyugdíj-előtakarékossági forma áll a rendelkezésedre, amivel jó eredményeket érhetsz el. Ilyen a nyugdíj-előtakarékossági számla, az önkéntes nyugdíjpénztár, valamint a nyugdíjbiztosítás is. Ezekben az eszközökben egy közös pont van, mégpedig az, hogy mindegyikre igénybe vehetsz állami támogatást, adójóváírás formájában. Ezt leszámítva azonban a nyugdíjbiztosítás, az ÖNYP és a NYESZ nagymértékben eltérnek. Emiatt aztán létfontosságú pontosan ismerned az egyes konstrukciók sajátosságait, hiszen csak a megfelelő információk birtokában tudod azt a megoldást választani, amivel a várt eredményt érheted el, hosszú távon is.

Milyen szempontok alapján hozd meg döntésed?

Míg például ugyanis egy nyugdíjbiztosítás esetében az a célszerű, ha még legalább 13-15 éved (vagy még ennél is több) van hátra a korhatár eléréséig, addig az ÖNYP épp akkor hatékony választás, ha már közeledik a nyugdíjba vonulásod időpontja. Ugyancsak eltérően kell gondolkodnod, ha nem te, hanem munkáltatód fizeti a nyugdíj-előtakarékosság nagy részét. Ilyenkor is a pénztári forma az optimális. Kardinális kérdést jelent továbbá, hogy mennyire vagy jártas pénzügyi területen. Ez alapvetően meghatározza, a későbbiekben te magad szeretnéd-e meghozni a befektetéssel kapcsolatos döntéseket, vagy inkább profikra bízod a pénzed kezelését. Ne felejtsük el azt sem, hogy amennyiben mások is függnek bevételeidtől, úgy szeretteid védelmére is gondolnod kell. A nyugdíjbiztosítás egy olyan nyugdíj-előtakarékossági forma, amely kockázatviselési szolgáltatást is tartalmaz, ez pedig vész esetén hatalmas segítséget jelenthet. Természetesen, mint minden befektetés esetén, úgy itt is nagy hangsúlyt kell fordítani a költségek, illetve az elérhető hozam kérdésére. A számítások során feltétlenül úgy kell kalkulálni, hogy az évi adójóváírást maximálisan kihasználjuk - ez ugyebár 280 ezer forintot jelent pluszban -. Ebből is következik, miszerint a legtöbb esetben az a legcélravezetőbb, ha egy olyan portfólió összeállítása történik, ami többféle elemet is tartalmaz. Ez azonban komoly kihívásokkal járó folyamat, laikusként pedig szinte garantáltan problémákba ütközünk majd. Így az a legbiztosabb, ha független pénzügyi szakértő útmutatásai alapján járunk el.

 

©2016 Három Határ Hírei. Minden jog fenntartva.