Méh- és darázscsípés - mit tegyünk ha bekövetkezik a baj, és testünkben allergiás reakciókat érzünk
- Írta: Kántor Tímea
- Közzétéve Életmód
Az utóbbi hetekben egyre többször találkozok méh- és darázscsípés okozta enyhe, súlyos és életveszélyt okozó allergiás reakciókkal a mentőtiszti munkám során.
Sokszor szembesülök azzal, hogy az emberek nem tudják mit tegyenek egy-egy csípés után, mikor elég csak egy kis hideg borogatást tenni a csípés helyére, mikor kell gyógyszert bevenni, és milyet, vagy mikor kell azonnal mentőt hívni, orvosi segítséget kérni. A továbbiakban szeretnék segítséget nyújtani ezekben a kérdésekben azzal, hogy leírom a leggyakrabban előforduló méh-, és darázscsípés okozta reakciókat, és a teendőket.
Először is azt kell tisztáznunk, hogy amíg a méh csak egyszer tud csípni, a fullánkja sokszor a csípés helyén marad, addig a darazsaknak visszahúzható fullánkjuk van, így képesek többször is egymás után belénk csípni. Amennyiben méh csípett meg bennünket, igyekezzünk minél hamarabb lesöpörni a bőrünkről, és a bennünk hagyott fullánkot is minél hamarabb eltávolítani. A fullánk eltávolításakor ne csípjük azt össze a két ujjunkkal, mert így a benne lévő maradék méreg is a bőrünkbe kerül, inkább próbáljuk meg egy élesebb tárggyal – kés, plasztik kártya – oldal irányba kipöckölni, vagy kihúzni, kikaparni.
A szervezetünk többféle képen reagálhat a csípés után. Ami a legfontosabb, hogy ha a következő tüneteket észleljük magunkon, azonnal hívjunk mentőt, vagy ha az gyorsan elérhető orvosi segítséget:
- - szédülés, ájulás, gyengeség érzés
- - hányinger, hányás, hasmenés jelentkezik
- - fulladást, nehézlégzést érzünk, vagy gombócot a torkunkba
- - hangunk rekedtté válik, beszélni nehezen tudunk
- - arcunk, nyakunk, szemünk, nyelvünk kezd el dagadni
- - a csípés az arcunkat, vagy a száj belső részét, torkunkat érte
Ezekben az esetben sajnos akár néhány perc alatt is életveszélyes reakciók mennek végbe a szervezetünkbe, amelyek halált is okozhatnak. Ilyenkor a legfontosabb, hogy a beteg szakellátása minél hamarabb elkezdődjön. A beteget mindenképpen nyugalomba kell helyezni, hogy az esetleg fellépő ájulás miatt ne sérüljön meg.
Amennyiben a beteg, rendelkezik EpiPen nevű készítménnyel, mert allergiája ismert, azt be kell adni a neki, miközben hívunk szaksegítséget.
Az eszközben gyógyszer előre fel van szívva. Csak ki kell venni a tartódobozából, le kell venni róla a teljén lévő kék kupakot, majd az eszközt narancssárga végével merőleges a beteg combjának külső oldalára kell nyomni. Ekkor a tű automatikusan beszúr az izomba és kb. 10 másodperc alatt az eszköz bejuttatja a gyógyszert, ezt követően az eszközt már csak ki kell „húzni”.
Mindig maradjon valaki a beteg mellett, hogy figyelje, és ha az állapota rosszabbodik, eszméletét veszti, vagy leáll a légzése, szívműködése azonnal tudjon neki segíteni. Amennyiben bekövetkezik az állapotrosszabbodás hívjuk újra a segélyhívó számot, és kövessük a telefonon adott utasításokat.
Nagy helyi reakcióról beszélünk, ha a csípés helyen 10 cm-t meghaladó duzzanat alakul ki, amely fájdalmas és akár napokig is növekedhet. Az adott területen sokszor bőrpír is megfigyelhető. A tünetek általában a csípést követő 48 órában a legrosszabbak, majd fokozatosan javulni kezdenek. Fontos, hogy a duzzanat, illetve a bőrpír csak a test azon részén jelentkezik amelyiket a csípés érte. Ha a test más területén is tapasztalunk elváltozást mindenképpen kérjünk szaksegítséget.
Nagy helyi reakció eseteben az érintett területre tegyünk hűtő borogatást, vizes ruhát, vagy akár puha textilbe csomagolt jeget. Fontos, hogy a jég ne érintkezzen a bőrünkkel közvetlenül, mert fagyási sérülést okozhat.
Amíg a duzzanat fennáll minden nap vehetünk be antihisztanim tabletát, vagy gyerekek esetében adhatunk cseppet. Ezek egy része (cetirizin, claritin) recept nélkül kaphatóak a gyógyszertárban. Inkább ezek használata javasolt, mint a csípés helyének bekenése antihisztaminos krémmel.
Kiterjed duzzanat esetében segít a szteroidos tabletta egyszeri alkalmazása is, de ez recept köteles gyógyszer, használatát a háziorvosunkkal célszerű egyeztetnünk. Fájdalomcsillapításra ibuprofen (nurofen, advil ultra) tartalmú gyógyszerek javasoltak, ezek gyulladáscsökkentők is, és szintén recept nélkül kaphatók. Ha a tünetek öt nap után nem kezdenek el javulni mindenképpen keressük fel háziorvosunkat.
Helyi duzzanat és bőrpír, az emberek legnagyobb része (kb. 95 %) ezt tapasztalja csípés után. A duzzanat ebben az esetben kb. 1-5 cm. A test más részén nincs elváltozás. Általában a reakció néhány órán belül javul, de akár 1-2 napig is eltarthat.
A csípés helyét érdemes lemosni, a fullánkot el kell távolítani, hűtő borogatás alkalmazásával enyhíthetjük a duzzanatot, és a fájdalmat is. A drogériákban, gyógyszertárakban kapható csípés utáni krémek használata nem ellenjavallt, de hatásosságukat tanulmányok nem támasztják alá. Ugyanez mondható el a házi gyógymódokról, mint például az ecetes vizes borogatásról is. Amennyiben a duzzanat néhány óra alatt nem javul ebben az esetben is alkalmazhatunk antihisztamin tartalmú tablettát. A csípés helye viszkethet, de a vakarással csak rontunk a tüneteken, erre főleg gyerekek esetében oda kell figyelni.
Mindhárom esetben a fontos, hogy a kálcium semmilyen hatással nincs a reakcióra! Teljesen fölösleges ilyen esetben bármilyen dózisban kalciumot inni, vagy tablettában bevenni. Sőt akár hamis biztonságérzetet is adhat a betegnek, aki azt hiheti, hogy a kalcium hamarosan javít az állapotán, és így nem kér időben szaksegítséget, bár a tünetei alapján erre azonnal szükség lenne. Sajnos ez a tévhit nagyon mélyen beivódott az emberekbe, régen az orvosok is javasolták, így nagyon nehéz meggyőzni bárkit a hatástalanságáról allergiás esetekben.
Ami pedig a legfontosabb, ha nem tudjuk eldönteni, hogy mennyire súlyos a csípésre adott allergiás reakciónk, inkább kérjünk szaksegítséget még ha később ki is derül, hogy ez fölösleges volt, minthogy túl későn tegyük ezt meg.