Beregi húsvéti hagyományok
- Írta: Varga János
- Közzétéve Érdekességek
A húsvét a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, amelyen a keresztények Krisztus feltámadását ünneplik. De a húsvéti népszokásoknak van egy mélyebb, pogány gyökere, amellyel a megújuló életet, a tavaszt, a bõséget és termékenységet köszöntik,ünneplik. Erre utalnak a köszöntõ és locsoló versek, a húsvéti kántálás szokása, és ezt fejezi ki maga a locsolkodás szokása is.
Húsvéti locsolkodás, 1930. Palotay Gertrúd felvétele
A készülõdés húsvétra már hetekkel-hónapokkal korábban megkezdõdött. Sokan már karácsonytól gyûjtötték a tojás megfestéséhez a hagymahajat, zöld búzát; a bolti festéket hetekkel hamarabb megvásárolták. Nagy szégyennek számított, ha nem volt elegendõhímes a locsolók számára.
A tojásfestés ideje a beregi Tiszaháton a nagypéntek.
A beregi szokás szerint a legények korán keltek, hogy az ágyban lucskossá öntözhessék a lustább lányokat, de vályúban, árokban is fürösztöttek. De ez nem volt mindig egyoldalú: az asszonyok, lányok is vödröt ragadtak, és visszaadták a kölcsönt. A régi hagyomány szerint délután három-négy legény elment a meglocsoltakhoz, akiktõl tojást kaptak, ezután estig közösen szórakoztak. – Ez kb. az I.világháborúig volt szokásban. Aztán megjelent a rózsavíz, a kölni, a gyermekeknél a szappanos víz. A legények vízzel való locsolkodása elmaradt. A legények délután indultak locsolkodni, és estig maradtak a lányokkal.
Délelõtt csak a pulyák (gyermekek) jártak házról-házra. A húsvéti locsolkodás régen és ma is a társadalmi kapcsolatok egyik formája. Fontos, hogy ki locsol meg és kit, illetve hogy milyen idõbeli és fontossági sorrend az általános a locsolkodás tekintetében. A régi beregi szokások szerint a fiúgyermekek elõször az anyjukat, családtagjaikat locsolták meg, de a szülõket nem öntözték (vízzel). A keresztfiú a szülei után elsõnek a keresztanyját locsolja meg. A többi rokont is kötelezõ meglocsolni a társadalmi elvárások szerint, de például a legény a szeretõjénél elidõzhet. A fiúknak a keresztszülõk után a szomszédokat kell meglátogatni.
A húsvéti kántálás az ünnep másnapjának éjszakáján történt. A fiúk csoportokban elindultak az eladó lányos házakhoz. Az ablak alatt megállva elénekelték a kántáló éneket. A lány a szakajtóba odakészített piros hímes tojásokat kinyújtotta az ablakon, és abból minden fiú vett egy párat a kántálásért, majd indultak a következõ házhoz. Végezetül álljon itt egy locsoló vers, amelyet a nagyobb iskolás fiúk mondtak házról-házrajárva:
Varga János Muzeológus, Beregi Múzeum
forrás: Új Beregi Élet, 2011. április