A csapadékvíz-gazdálkodás fontossága - Barabás belterületi csapadékvíz elvezetés projektjéhez
- Írta: Háromhatár
- Közzétéve Érdekességek
A TOP-2.1.3-16-SB2-2021-00025 azonosító számú, Barabás belterületi csapadékvíz elvezetés című projekt keretében, 319,77 millió forint Európai Uniós támogatás segítségével valósult meg Barabás Község több útszakaszán, korszerű csapadékvíz elvezető rendszer kiépítése, valamint a meglévő hálózat korszerűsítése.
A projekt célja a belvízkárok csökkentése és megelőzése, a tavaszi hóolvadásból és a záporokból származó csapadékvizek elvezetésének, és a befogadóba juttatásának biztosítása mellett, a talajvízszint káros megemelkedésének megakadályozása, valamint a lakosok szemléletformálása a vízgazdálkodás területén.
A helyes vízgazdálkodás
Mindennapjaink egyik legjelentősebb problémája a klímaváltozás, mely minden ember életére nagy hatással lehet. Az éves csapadék mennyiségének csökkenése, illetve a lehulló csapadék szélsőségesebb eloszlása végett, előre láthatólag egyre gyakoribbak lesznek az aszályok, valamint a hírtelen lehulló nagy mennyiségű eső. Ezért fontos, hogy folyamatosan gondoskodjunk a vízelvezetőárkok, csatornák tisztán tartásáról, a víz szabad áramlása érdekében. A vízelvezető hálózatban megtelepedő növények, a belekerülő szemét, növényi hulladék (levél, gally, fűnyesedék) nagymértékben gátolhatják a víz szabad áramlását.
Talán sokunknak eszébe sem jut, hogy az ingatlanok és telkek, csapadékvíz elvezetésének is megvannak a saját szabályai, melyet az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) számú kormányrendelet szabályozza.
Törekednünk kell, a csapadékvíz háztartásunkon belüli felhasználására, melynek számos előnyét élvezhetjük.
- Otthonunkban a csapadékvíz felhasználása az egyik leghatékonyabb megtakarítási mód, mellyel nagymértékben csökkenthetjük az ivóvíz fogyasztás és a szennyvízelvezetés költségeit. A csapadékvíz hasznosításával akár 50% ivóvizet is meg lehet takarítani.
- Telken, vagy udvaron belül elszivárogtatott csapadékvizet növényeink rövid és hosszútávon egyaránt meghálálják.
- Felszín feletti, vagy felszín alatti tartályok használatával tárolhatjuk, és hosszabb távon tudjuk hasznosítani akár öntözésre, autó mosásra az összegyűjtött esővizet.
- Használjunk vízáteresztő burkolatot a csapadékvíz helyben tartása érdekében.
- Esőkertek kialakításával szintén elősegíthetjük az esővíz elszivárogtatását, miközben udvarunk ékes dísze lehet.
- Zöld területek kialakításával, fák és cserjék ültetésével, csökkenthetjük a talajvíz elpárolgását, az árnyékoló hatásuknak köszönhetően.
A szürkevíz:
Mi is a szürkevíz? A szürkevíz, a háztartásokban már egyszer felhasznált, emberi fogyasztásra nem alkalmas, de más célokra még felhasználható víz, amely fekáliával nem szennyezett.
Jellemzően mosásból, zöldségtisztításból, kézmosásból, fürdésből származik. Ez a napi használatból keletkezett szennyvíz mennyiségének körülbelül 55 százalékát teszi ki. Felhasználási területe igen sokrétű, alkalmas vécéöblítésre, takarításra, autómosásra, zöldterületek öntözésére. A szürkevíz újbóli használatával sokat tehetünk vízlábnyomunk csökkentése érdekében, valamint pénztárcánkra is jótékony hatással van.
Készült: Barabás Község Önkormányzata, TOP-2.1.3-16-SB2-2021-00025 azonosító számú projektje keretében.