Vélemény - Addig bocsánatos bűn az ittas vezetés, amíg nem okoz balesetet?
- Írta: Háromhatár
- Közzétéve Érdekességek
Finn módszer, egyre többen ismerik ezt a rendőrök által alkalmazott közlekedésellenőrzési technikát, amelyet az utóbbi időkben is gyakran alkalmaznak Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyébe.
Az ellenőrzési módszer lényege, hogy a rendőrök csoportosan kitelepülnek egy helyszínre, és mindenkit kiterelnek a forgalomból egy szondafújás erejéig.
Ilyenkor nem nézik az autó állapotát, a sofőr, vagy az utasok személyét, két céljuk van, egyrészt az ittas vezetők kiszűrése, másrészt a passzív biztonsági eszközök, vagyis a biztonsági öv használatának ellenőrzése. Tegyük hozzá, hogy rengeteg halálos baleset megelőzhető lenne, ha az illető, legyen az sofőr vagy utas, beköti magát indulás előtt.
Amiről most írok, az olvasók reakciói a tegnapi cikkünkre, a nyírbátori finn módszeres ellenőrzésre: "Üres az államkassza...", "Persze mindenki tudja hogy mindenki haza érjen ez a kamu" és hasonló hozzászólások érkeztek. Valójában jó, hogy a rendőrök fújatják a szondát, vagy csupán pénzbeszedés az ilyen akció?
Pár nappal ezelőtt történt egy baleset Kisvárdán, egy parkolóból kitolató ittas sofőr elgázolt egy kisfiút a város központjában, majd elhagyta a helyszínt. Az internet népe akkor óriási felháborodást mutatott, legszívesebben keresztre feszítették volna a friss jogosítvánnyal rendelkező alig húsz éves fiatalembert.
Most akkor mi van? Addig bocsánatos bűn az ittas vezetés, amíg nem okoz balesetet?
Egyik olvasónk így fogalmazta meg: "Sokaknak amíg nem lesz evidens, hogy ittasan nem ülünk autóba, addig sajnos ezek az ellenőrzések nagyon is kellenek. Nem lenne jó meghalni a családdal mert valakinek éppen inni volt kedve!"
Magyarországon az ittas vezetésre nulla tolerancia van, és amíg ezt sokan nem értik meg, amíg a buli után a barátok engedik, hogy társuk ittasan üljön a volán mögé, sőt még be is ülnek mellé, amíg van egy ember, aki nem fogja fel hogy ebben az állapotban veszélyt jelent saját magára és a többi közlekedőre egyaránt, addig bizony szükség van a folyamatos szondáztatásra.
Közbe ne felejtsük el, amíg a rendőrök látványosan a szondát fújatják hogy kiszűrjék a felelőtlen sofőröket, addig nem a lakóházak között kocsikáznak, hogy növeljék ezzel a lakosság biztonságérzetét.