Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 23, 21:30

Új vírus van terjedőben, a félelem által generált nocebo!

Maradj otthon! Ne félj! És maradj nyugodt! Most, amikor mindenki a koronavírus elleni védekezéssel van elfoglalva, egy új kór is terjed a lakosság körében. Ez a kór nem cseppfertőzéssel, nem a levegővel és nem is állatok útján terjed, hanem sokkal gyorsabban: szavak útján.

nocebo

Szerintem mindannyian hallottunk már a placebo-hatásról, és az azt kiváltó placebokról. Eszerint ha egy beteg kap egy hatóanyag nélküli álgyógyszert, vagy olyan kezelést kap, ami semmi hatással nincs az egészségére, de abban az erős hitben tartja magát, hogy attól meggyógyul, akkor a tudatával felerősíti az immunreakcióját, megnő a dopamin-szintje, ezáltal gyógyítva magát.

Persze minél súlyosabb egy betegség, annál kisebb erre a valószínűség. Egy náthás könnyebben meggyógyulhat a placeboktól, mint egy végső stádiumú rákos, aki védekezésül szőlőcukrokat rágcsál.

Azzal, hogy nyugodtak maradunk, pozitívan állunk egymáshoz, azzal nem ártunk senkinek, és csak hasznunkra válhat az egész.

Emellett a placebok használata nem jogosít fel senkit arra, hogy az orvosi segítség helyett így segítsen magán, vagy szerettein! Most mindenkinek erkölcsi kötelessége a leghatékonyabban segíteni magán és másokon!

A placebo-hatás ellentéte a nocebo-hatás. Az ember, ahogy a tudatával képes erősíteni az immunrendszerét, úgy képes gyengíteni, tönkretenni a folyamatos stressz-szel, depresszióval, pánikkal. Az immunrendszer legyengülésénél lehetnek súlyosabb esetek is. Hallottunk már krónikus pánikbetegekről, hipochonderekről, akiknek teste nem létező betegségek tüneteit kezdi mutatni.

nocebo2

Mielőtt valaki tudománytalan humbuknak, kuruzslásnak, voodoo-átoknak vélné a nocebokat, azt el kell keserítsem. Létezik tudományos magyarázat a jelenségre. A lényege az, hogy az emberi agy a stressz és a depresszió hatására olyan hormonokat kezd el termelni (kolecisztokinin), amik az immunrendszert gyengítik, szélsőséges esetben tönkreteszik.

Aki részletesebben akar foglalkozni a két jelenség tudományos alapjával, az a cikk alján lévő linkekre kattintva megteheti.

Néhány esetet is megosztok az olvasókkal, amik rávilágítanak a jelenség lényegére:

„Egy fiatalembert placebokkal kezelték depressziója miatt. Amikor elhagyta a barátnője, túladagolta magát a hatóanyag nélküli gyógyszereivel, és a teste a gyógyszertúladagolás tüneteit kezdte mutatni. Nehézlégzés (ismerős?) fogta el, a vérnyomása kritikusan leesett, a halál szélére sodródott. Amikor az orvosok kikérdezték, rájöttek, hogy egy antidepresszáns gyógyszer kísérletében vesz részt, ahol placebokat adnak neki. Amikor ezt a férfi megtudta, hirtelen elmúlt minden tünete, és felépült.”

A nocebo halálhoz is vezethet

„Egy másik férfit áttétes daganatokkal félrediagnosztizáltak az orvosok. Elmondták neki, hogy már csak hónapjai vannak hátra. A beteg a „határidő” lejártával meg is halt. A boncolásnál azonban kiderült, hogy csupán egy apró daganat volt a májában, amit ki lehetett volna operálni, és normál esetben nem vezetett volna ilyen gyors halálhoz.”

Az eset tálalása is befolyásolhatja a dolgok lefolyását:

„Azok a betegek, akik abban a tudatban éltek, hogy 10000 betegből 1286 meghal a betegségükben, sokkal rosszabb állapotba kerültek, mint azok, akiknek azt mondták, hogy 24%-os a halálozási ráta.”

Tehát az embereket a tudatalatti impulzusok is befolyásolják. Ha azt látják, hogy több ezren meghalnak, sokkal jobban elterjed rajtuk a pánik, mintha azt látják, hogy az összlakosság 0,01%-a hal meg. Olaszországon eddig 5476-an estek áldozatul a koronavírusnak (2020.3.23.), ami rendkívül magas szám és borzasztó. Ha azonban azt írom, hogy Olaszországon eddig a lakosság kevesebb, mint 0,01%-a halt meg, 10000-ből 1 ember, az mindjárt másképp hat az emberre, és annak hangulatára.

Látják, hogyan lehet manipulálni a számokkal, akár a szövegkiemelésekkel? Ezeket észre sem vesszük.

A fő kérdések:

-Lehetséges-e az, hogy Lombardiában az elszabaduló pánik miatt a nocebo-hatás is „megbetegítette” az embereket a koronavírussal, akár közvetve, akár közvetlenül? Lehetséges-e az, hogy az erős, tünetmentes fertőzöttek a pánik miatt olyannyira depresszióba estek, legyengítve az immunrendszerüket, hogy a vírusnak sokkal könnyebben estek áldozatul? Vagy a nem súlyos betegek emiatt súlyos betegekké váltak, és belehaltak? Vagy szélsőségesebb, drámaibb esetben a páni félelem hatására egy egészséges test a koronavírus tüneteit produkálta?

- És tudjuk-e ennek ellenkezőivel: pozitív hozzáállással, a családunkkal töltött boldog percekkel, nyugalommal erősíteni magunkat és környezetünket?

- A válaszom: tudjuk, és tegyük! Maradjunk otthon! Legyünk elővigyázatosak és egészségesek! És nyugodjunk meg! El fog takarodni ez a parazita a föld mélyére nemsokára.

Forrás:

origo.hupsychologytoday.comrakgyogyitas.hu

 További információ!

donerfkert