A Cantemus Vegyeskar Japánba indul
- Írta: Cantemus
- Közzétéve Helyi hírek
A Nyíregyházi Cantemus Vegyeskar 45 énekese, Szabó Soma Liszt-díjas karnagy vezetésével Japánba utazik. Július 3-án indulnak a nagy útra és a tervek szerint július 18-án érkeznek vissza.
Különösebben nem nagy szenzáció, hiszen a Cantemus kóruscsalád több együttese most már 25 éve gyakorlatilag minden évben koncertezik a szigetországban, mondhatni sokan közülük „hazajárnak” a japánok közé, Vannak persze olyanok is, akik most először utaznak, de „vegyeskaros énekesi” minőségben mindannyian először mennek Japánba. Éppen ezért van nagy jelentősége ennek az utazásnak a Cantemus életében.
De más miatt is. A kórus utazó létszáma megegyezik a kórusban éneklők átlagéletkorával, azaz 45. A legfiatalabb énekesük 21, a legidősebb 69 éves. Felnőtt emberek, kialakult szokásokkal, rosszabb esetben „rigolyákkal”, amik adott esetben megnehezíthetik ezt a kéthetes együttlétet. Szerencsére van mibe kapaszkodniuk, hiszen ugyanannak a fának egy-egy hajtásai ők, közösek az énekesi és közösségi gyökereik, sok harcot megvívtak már együtt.
Persze voltak már korábban is hasonló helyzetben (Hong-Kong, Kína, Venezuela), ez most mégis más lesz. Japánban ők most együtt, egy kicsit „chan-ok” (gyerekek) lesznek. De ez megszólítás Japánban a legbensőségesebb, szinte családi viszonyt feltételez. Szervezőjük, Fukiko Gotoda így kezeli majd őket, mint ahogy tette 25 éven keresztül a Cantemus Gyermekkarral, Pro Musica Leánykarral és a Banchieri Énekegyütessel. És ha – ahogy Szabó Soma karvezetőjük mondta az egyik felkészülési próbán – tényleg megpróbálnak a felnőtt létből visszavedleni egy kicsit szófogadó gyermekké, akkor még a legváratlanabb, legnehezebb helyzeteket is könnyen megoldhatják.
Természetesen van egy menetrendje az énekkarnak, ami nagyrészt iránymutatást ad arra, hogy mi vár rájuk az ottlétük alatt. Ezek szerint öt nagy koncertje lesz a kórusnak, köztük olyan helyszíneken, mint a megérkezésüket követő első napon, július 5-én a Tokyo Chatedral-ban, majd július 8-án a Tokai Art Theater-ben, július 10-én a Kyoto Alty Hall-ban, július 12-én az osakai Izumi Hall-ban és végül július 16-án a tokyoi Owada Sakura Hall-ban. A nagy koncertek mellett rövidebb, 30 perces megszólalásai is lesznek az együttesnek több helyszínen is, valamint workshopokra, rövid bemutatókra számíthatnak japán kórusok vendégeként, a Kawasaki kórusfesztiválon illetve az osakai SOAI Zenekakadémián.
Két teljes szabadnapja lesz a kórusnak, amin főként városnézést és vásárlást terveztek, de egyéb kínálkozó lehetőségektől sem riadnak vissza (például „flasmob” készítés Osakában.)
Szállásuk három helyen, Tokyoban, Osakában és Tokai városában lesz. Ezek Japán fő szigetén, Honsún vannak. Repertoár tekintetében Szabó Soma igyekszik a vegyeskar által énekelt művek legszélesebb választékát megmutatni a japán közönségnek.
Nem hiányozhatnak a reneszánsz és barokk mesterek (Tallis, Josquin, Gesualdo, Lotti, Gabrieli, Bach) művei, a romantika mesterei (Rachmaninov, Brahms, Pearsall), valamint a kortárs nemzetközi és magyar szerzők remekművei sem (Busto, Whitacre, Kocsár Miklós, Orbán György és Gyöngyösi Levente). A magyar kórusmuzsika nagy klasszikusai is helyet kaptak a műsoron (Kodály Zoltán, Járdányi Pál, Bárdos Lajos).
Nem csak illendőségből, hanem a szervezők kifejezett kérésére és a közönség várakozására tekintettel sok-sok kortárs japán szerző műve is szerepel a repertoáron, valamint a koncertek végén elmaradhatatlan könnyűzenei feldolgozások is. (Mancini, Billy Joel, ABBA)
Július 3-án a délutáni órákban száll fel a repülőgépük Budapestről és legközelebb már remélhetőleg Tokyoból jelentkeznek!
Tervezik, hogy három-négy naponta, rövidebb-hosszabb híradásokkal jelentkeznek a szigetországból internetes blog formájában, ami a http://www.cantemus.hu/cantemus/blog/japan-cantemus-vegyeskar-2/ oldalon lesz elérhető, valamint a cantemus facebook oldalán (https://www.facebook.com/cantemus/) is olvasható majd.
(Szilágyi Szilárd)
Cantemus Kórus