Már három hete megjelentek az első viperák megyénkben
- Írta: szon.hu
- Közzétéve Helyi hírek
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület 2012-ben indította el az Év hüllője – év kétéltűje elnevezésű programot. A kezdetektől viselte már a címet többek között a lábatlan gyík, a mocsári teknős és a foltos szalamandra is, míg ebben az évben a keresztes viperára esett a választás.
– A Vipera berus a jó alkalmazkodóképességének köszönhetően az egyetlen olyan kígyófaj, amely az északi sarkkörtől északra is előfordul, és akár háromezer méteres magasságig megél. Hazánkban a Szatmár-Beregben, a Zempléni-hegységben, valamint Zala és Somogy megyében élnek szigetszerű populációi – mondta el a szon.hu érdeklődésére Habarics Béla, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság tájegységvezetője.
– A Beregi- és a Szatmári-síkon már három hete megjelentek az első példányok, hogy vedlést követően április közepén, végén elkezdjék a párzást. Ilyenkor a nőstények jellegzetes illatanyaggal vonzzák magukhoz az udvarlókat. Az utódok az anya testében fejlődnek, és nyár végén jönnek a világra.
Változatosak, de felismerhetők
A Szatmár-Beregben élő példányok 60–80 centiméter hosszúak és nagyon változatos színezetűek, azonban mintájuk mindig jól felismerhető. A keresztes vipera fokozottan védett faj, természetvédelmi értéke 250 ezer forint.
KM/szon.hu