2020 bátor rendőrei
- Írta: Zsaru Magazin
- Közzétéve Kék hírek
Saját élete, testi épsége kockáztatásával tanúsított helytállása miatt ebben az esztendőben is jó néhány rendőr kapta meg a Bátorságért Érdemjelet.
Ez így nem több mint hivatalos közlés, márpedig azok a hősies cselekedetek, amelyek alább olvashatók, érdemesek arra, hogy felelevenítsük azokat. Bátor zsaruk, akik emberek életét mentették meg, a legszorítóbb helyzetben is tudták, mit kell tenniük, és tették is. Íme néhány történet, amikor a rendőr az emberség parancsát teljesíti.
Kamondi Tibor, Kocsis Krisztina és Lattenstein Máté törzsőrmesterek
Idős nőt mentettek ki egy égő házból Kamondi Tibor törzsőrmester, szolgálatirányító parancsnok, Kocsis Krisztina törzsőrmester, járőrvezető és Lattenstein Máté törzsőrmester, járőrparancsnok, a Székesfehérvári Rendőrkapitányság zsarui.
Kamondi Tibor és Lattenstein Máté törzsőrmesterek
Az egyedül élő asszonynak vajmi kevés esélye lett volna a segítségük nélkül arra, hogy túlélje a tragédiát a füsttel teli lakásban. A Fejér megyei tevékenységirányítási központba január 29-én fél egy körül érkezett bejelentés, hogy Székesfehérváron, a Deák Ferenc utcában egy lakás ablakából nagy füst gomolyog az utcára, és a telefonáló azt is tudni vélte, hogy benn rekedt egy idős asszony. A zsaruk ezért főként egy 80 éves asszony megmentésére siettek, és perceken belül ott is voltak a lakásnál.
Kocsis Krisztina törzsőrmester
Elsőként érkeztek a helyszínre, így aztán nem volt vesztegetni való idejük, az ajtót berúgták, és a sűrű füsttel mit sem törődve keresni kezdték az asszonyt. Az idős nő szerencséjére viszonylag hamar megtalálták őt, az ágyában feküdt, a rendőrök segítsége nélkül hamar nagy bajba került volna. A járőrök az asszonyt kivitték a lakásból, és átadták a mentőszolgálat munkatársainak.
Lukács Sándor főtörzsőrmester és Kurucsai György Gábor törzsőrmester
Lukács Sándor főtörzsőrmester, a Készenléti Rendőrség járőrparancsnoka és Kurucsai György Gábor törzsőrmester, a KR járőre június 2-án Taktaharkányban láttak el szolgálatot, amikor az ügyelettől kaptak riasztást, hogy egy égő családi házhoz kell menniük intézkedni.
Kurucsai György Gábor törzsőrmester
Az ügyeletestől azt is megtudták, hogy az épületben még bent van valaki, aki segítségre szorul. Amikor kiértek a helyszínre, a ház előtt riadtan ácsorgó szomszédok elmondták, hogy egy kisgyereket sikerült ugyan kimenteniük, az ablakhoz hívták, és őt ki tudták venni a házból, de bemenni már nem mertek, és a nagymama bent maradt. A ház még nem lobogva égett, de már erős füst dőlt ki a réseken és az ablakon. A két zsaru bemászott a kapun, merthogy az is zárva volt, Lukács Sándor berúgta a bejárati ajtót, de ott már felcsaptak a lángok, úgyhogy arra nem vezetett út befelé. Ekkor átszaladt az ablakhoz, és azon keresztül mászott be a helyiségbe.
Lukács Sándor főtörzsőrmester
A sűrű füstben szólongatta a közel 70 éves nőt, aki ágyban feküdt, és még volt annyi ereje, hogy válaszoljon. Lukács Sándor a szoba hátsó részében meg is találta, felültette, és sürgette, hogy igyekezzenek kifelé. Csakhogy az idős nő azt mondta, ő csak járókerettel tud menni. Lukács Sándor visszaszaladt az ablakhoz, részint, hogy levegőt vegyen, részint meg azért, hogy segítséget kérjen, hiszen az egyértelmű lett számára, hogy mivel már ő is jócskán lélegzett be a füstből, az asszonyt egyedül nem tudja majd kivinni az égő házból. Ez volt az a pillanat, amikor Kurucsai György Gábor is beugrott az épületbe, és ketten segítették ki a házban rekedt asszonyt. Addigra odaértek a mentősök és a tűzoltók is, de a két zsaru nemcsak az asszonyt vitte ki a szabadba, hanem a gázpalackokat is, és még arra is maradt erejük, hogy a házat áramtalanítsák. Később kiderült, a tűz elektromos zárlattól keletkezett, a bajba jutott nőnek pedig az ijedtségen kívül szerencsére nem esett nagyobb baja.
Zsély Patrik és Lantos Tamás őrmesterek
Egy idős, mozgásképtelen asszony megmentéséért kaptak elismerést a Salgótarjáni Rendőrkapitányság fiatal tiszthelyettesei, Zsély Patrik és Lantos Tamás őrmesterek, járőrvezetők.
Zsély Patrik és Lantos Tamás őrmesterek
Mesélik: Somoskőújfaluról kapták a bejelentést 2019. december 16-án fél hét táján egy gázrobbanásról. Megkülönböztető jelzéssel indultak a helyszínre, nagyon siettek, és elsőnek érkeztek oda. Információt kaptak róla, hogy egy propán-bután gázpalack robbant fel a melléképületben, azt is megtudták, hogy az ingatlanban két idős ember tartózkodott. A detonáció közelében lévő férfi belehalt az elszenvedett sérülésekbe, rajta már nem tudtak segíteni. Hanem a robbanás következtében kigyulladt épületrészből a füst egyre jobban terjedt át a főépületbe is, ezért késlekedés nélkül behatoltak oda. A bent gomolygó füstben, az egyik helyiségben egy idős, magatehetetlen nőt találtak, akit kivittek az utcára. Rövidesen megérkeztek a mentők, akik megkezdték az asszony ellátását. Belélegzett némi füstöt, de állapota az egészségügyiek megítélése szerint nem igényelt kórházba szállítást. Közben megérkeztek a katasztrófavédők is. Miután a mentők átvették az idős nőt, a zsaruk biztos távolságba irányították a járókelőket, és részt vettek az oltótömlők kipakolásában, beüzemelésében, ezenkívül a házból kivitt további gázpalackok hűtésében is.
Mátrai György zászlós
Május 11-én történt az eset, Mátrai György zászlós, a XIII. Kerületi Rendőrkapitányság vizsgálója éppen a járványhelyzet miatt megerősített közterületi szolgálat okán járőrözött a Margitszigeten, amikor társával arra lettek figyelmesek, hogy a Duna budai oldalán, egy versenycsónakban evező tizenéves lány a hirtelen támadt széltől beborult a vízbe.
Mátrai György zászlós
Mátrai György maga is kajakozott annak idején, így elsőre nem tulajdonított az esetnek nagyobb jelentőséget annál, mint amit egy átlagos kajakos, kenus, evezős borulás jelent egy sportolónak. Pontosan tudta, hogy a sportolók ilyenkor az esetek nagy többségében vagy visszakeverednek a kajakba, kenuba, vagy kiúsznak a partra. Ezúttal azonban mégiscsak segíteni kellett, mert a lány egy darabig úszott ugyan, aztán, mint később kiderült, elfáradt, és segítségért kiabált. A zászlós nem sokat gondolkodott, és miközben járőrtársa értesítette a tevékenységirányítási központot és a vízirendészetet, ő ledobta a bakancsát és a nadrágját, valamint a fegyverét is a kollégájára bízta, majd a nedvszívó ruhadaraboktól megszabadulva a vízbe vetette magát. Mintegy 50 métert kellett megtennie a folyóban, odaúszott a bajba jutott sportolóhoz, és kihúzta a partra a csónakkal együtt. A 7-8 fokos víz és a hatalmas sodrás közel 100 méternyit vitte odébb őket, nem volt tehát könnyű mentés. De ahogy Mátrai György mondja, bár ő sem gyakorlott az ilyen ügyekben, ebben az esetben ez nem számít, ment segíteni, mint ahogy valamennyi kollégája tette volna, mert életet kellett menteni.
Deák Ferenc őrmester és Simon Zsolt zászlós
Különleges dolog történt Deák Ferenc őrmesterrel, a Vásárosnaményi Rendőrkapitányság járőrével és Simon Zsolt zászlós, körzeti megbízottal áprilisban.
Simon Zsolt zászlós és Deák Ferenc őrmester
Bejelentést kaptak arról, hogy egy nyírmadai lakóépületben tűz ütött ki. Azonnal a helyszínre siettek, és mivel a 41-es főúton szinte egyáltalán nem volt forgalom, nagyon gyorsan a helyszínre értek. Ott azt látták, hogy a ház utcafronti ablakain lángcsóvák jöttek ki, így eléggé lángra kapott már. Az ott élő nő, kezében a 6-7 éves gyerekével, valamint a szomszédasszonnyal a ház előtt állt, és mindketten kiabáltak a kiérkező zsaruknak, hogy a házban még bent van egy férfi. A rendőrök ekkor életük kockáztatásával berohantak a házba, de elsőre ők maguk is elmérték egy kicsit a helyzetet, úgyhogy vissza kellett szaladniuk az udvarra, hogy még nagyobb levegőt vegyenek. Miután ez megtörtént, valóban találtak odabent egy férfit az egyre sűrűbb füstben, aki már teljesen elszédült, mozdulni sem tudott, egész felsőtestét fekete korom borította. Ahogy Deák Ferenc emlékszik, csak a szeme villogott a kormos testből. Szerencsére a testét beborító feketeség valóban csak korom volt, égési sérüléseket nem szenvedett, de ha a zsaruk akár csak egy-két percet késlekednek, a férfi nem biztos, hogy túléli a tragédiát. A szabad levegőn aztán, a kijárattól néhány méterre, kezdett magához térni, és a közben helyszínre érkező mentősök megkezdték az ellátását. Deák Ferenc és Simon Zsolt később még egy televíziós műsorban is nyilatkozott az esetről, és a megmentett férfi szülei is megköszönték nekik mindazt, amit a fiukért tettek.
Horváth Norbert és Sándor Tamás törzszászlósok
Egy Marcaliban található, félbehagyott építkezés területéről szállt fel a sűrű füst, amit járőrözés közben vett észre Sándor Tamás törzszászlós, a Marcali Rendőrkapitányság körzeti megbízottja és Horváth Norbert törzszászlós, helyszínelő és balesetvizsgáló.
Horváth Norbert és Sándor Tamás törzszászlósok
Október 23-án történt az eset, de a két zsaru máig élesen emlékszik minden pillanatára. Azonnal a helyszínre siettek, de a telekre már nem tudtak bemenni, mert a kerítés lánccal, lakattal volt lezárva. Kürtöltek, szirénáztak, de senki sem jött elő. Ekkor átmásztak a kerítésen, és amikor bejutottak a területre, egy embert láttak, aki az égő, parázzsal teli avarban feküdt, és nyöszörgött.
Kihúzták a tűzből, és megkezdték elsődleges ellátását, miközben értesítették a mentőket és a katasztrófavédőket, akik perceken belül odaérkeztek. Azt mondják, ilyenkor nem gondolkodik az ember, teszi a dolgát. És jó, hogy tették, mert a mentősök szerint az utolsó pillanatokban érkeztek. Hogy tényleg életet mentettek, azt nem csak a mentősöktől tudták meg. A kerítés átugrásakor ugyanis Sándor Tamás kificamította a bokáját, és az esemény után őt is be kellett vinni a helyi kórház ügyeletére, ahol ugyanaz az orvos foglalkozott vele, aki pár perccel korábban a tűzből mentett idős férfival is. Az orvos elmondta, hogy valóban perceken múlt a férfi élete. Megtudták később, hogy a területet őrző idős férfi testének 20 százalékán másodfokú égési sérüléseket szenvedett, a légcsöve is megégett, közel fél évig komoly orvosi kezelésekre szorult, de ami a legfontosabb: túlélte a meggondolatlan avarégetést.