Sokan nem is gondolnák, hogy egy szeretett háziállat, aki nap mint nap boldoggá teszi a családot, veszélyt jelenthet vészhelyzet esetén. A mentők figyelmeztetése szerint a kisállatok, legyen szó kutyáról, macskáról vagy más házi kedvencről, gyakran agresszíven reagálnak, amikor idegen emberek jelennek meg a lakásban, különösen, ha a gazdi bajban van. A mentőegység megjelenése, az idegen szagok és az ismeretlen viselkedés kiválthatja belőlük a védekezési ösztönt.
A mentésirányítók gyakran már a segélyhívás során megkérik a bejelentőt, hogy még a mentők kiérkezése előtt zárja el az állatokat, ha ezt az állapotuk megengedi.
Ez nem kegyetlenség, hanem szükséges óvintézkedés.
A mentők ugyanis nem tudnak hatékonyan dolgozni, ha közben egy vicsorgó kutyát kell kerülgetniük, aki a gazdája védelmére kel. Az állatok nem tudják, hogy a mentők segíteni jöttek, számukra ez a helyzet fenyegető, tele stresszel és feszültséggel. Egy-egy rosszul kezelt ilyen szituáció akár komoly harapással, sérüléssel is végződhet, sőt, az ellátásban is jelentős késlekedést okozhat.
A mentők mindenkit arra kérnek, hogy amennyiben egészségügyi vészhelyzet adódik, és módjuk van rá, gondoskodjanak háziállataik elzárásáról, mielőtt megérkezik a segítség. Ez nemcsak a bajtársak biztonságát szolgálja, hanem a kisállatokat is megóvja egy stresszes és érzelmileg megterhelő helyzettől. Egy ilyen aprónak tűnő lépés is hozzájárulhat ahhoz, hogy gyorsan, biztonságosan és hatékonyan történjen az ellátás, és mindenki, ember és állat is, a lehető legjobban jöjjön ki a fennálló helyzetből.