Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 23, 23:02

Egészséges ásványvizek

  • Közzétéve Életmód

Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekkel történő gyógyítás lehetőségeiről írok.

ásványvíz

A forró nyári napokon fontos az megfelelő mennyiségű folyadék bevitele. Amennyiben ezt vízből és ásványvízből kívánjuk fedezni érdemes figyelembe venni az egészségi állapotunkat és ennek megfelelően kiválasztani a számunkra ideális ásványvizet.

Az ásványvizekben különböző ásványianyagok találhatóak, különböző összetételben, így kalcium, nátrium, magnézium, kálium, vas, foszfor, fluor, klór, cink, jód és szilícium.

A kalciumra nem csak a normál csontozat kifejlődéséhez és fenntartásához van szükségünk, de részt vesz az izomműködésben, véralvadásban, ingerületátvitelben. Magasabb kálciumbevitel szükséges várandós, szoptatós nőknél, változókorban, idősebb korban a csontritkulás megelőzésére. A betegeimnek a Visegrádi, Theodora Kékkúti, Balfi ásványvizeket javaslom erre a célra.

A magnézium tartalmú ásványvizeket a szívérrendszeri megbetegedés megelőzése céljából is fogyaszthatjuk, hiszen kimutatták vérnyomáscsökkentő, érelmeszesedést gátló hatását. Szerepe van a magnéziumnak az izmok, az idegrendszer működésében, a csontozat fenntartásában, ezáltal a csontritkulás megelőzésében. Várandós, szoptatós anyukák is pótolhatják a megnövekedett magnéziumszükségletet ily módon. Ásványvizek közül a fokozott magnézium bevitel érdekében javaslom a Visegrádi, Magnesia, Theodora Kékkúti vizek fogyasztását.

Javasolt nátrium fogyasztás napi 2-3,5 gramm. Étkezési kultúránkból adódóan túl sok sót fogyasztunk. Magasvérnyomás és nátriumszegény diéta esetén, javasolt az alacsonyabb nátriumfogyasztás. Alacsony nátriumtartalmú ásványvizek: NaturAqua, Lillafüredi, Magnesia, Vivien, Óbudai Gyémánt.

A sós ásványvizek (amelyben a nátrium és a klorid is 200 mg/l feletti mennyiségben található) bélmozgást serkentő hatása miatt székrekedés esetén javasolt, továbbá serkenti az epekiválasztást. Ne használjuk a sós ásványvizet magas vérnyomás, túlzott gyomorsav-termelődés, gyomorfekély esetén. Ekkor javasolt a bélműködés serkentésére a keserű és szulfátos ásványvíz.

Magas nátrium-karbonát tartalmú savanyú vagy borvizek gyomor- epe és bélpanaszok esetén segítenek. A Salvus-víz savtúltengés, köszvény esetén is javasolt. Ilyen gyógyhatású vizek továbbá a balatonfüredi Kossuth-forrás vize, az Anna-víz Szegeden, Csitáry-kút Székesfehérváron, a Balfi és a Parádsasvári gyógyvizek.

Előfordul, hogy semmiféle terápiás cél nem vezérel minket amikor ásványvizet akarunk inni, azonban nem kívánjuk a „ízesítetlen” vizet. Esetleg már inni sem kívánunk. Ekkor jön jól, ha saját magunk ízesíthetjük 100%-ban természetes, gyógyszertári minőségű illóolajokkal ásványvizünket. Ásványvizek ízesítésére kiváló illóolajok a citrom, a borsmenta, ánizs, mandarin, narancs, bergamott.

Egyik kedvenc receptem: két kockacukorra egy-egy csepp citrom illóolajat cseppentek, amit beledobok egy másfél literes szénsavmentes ásványvízbe, teszek még bele egy kevés mézet. Összerázom és fogyasztás előtt mindig újra felrázom. Hűtőben lehűtöm. Egy pohárba néhány szem aktuális gyümölcsöt teszek, eper, meggy, cseresznye, dinnye, (a gyümölcsöket kicsit megtöröm) ha nincs ilyen egy karika citromot teszek a pohárba, rátöltöm a vizet és így fogyasztom.

Elérhetőség: Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

TERMÉSZETES EGÉSZSÉG! Bacsikné Szigeti Gabriella Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, fitoterapeuta

 

 További információ!

donerfkert