MK NemzKonz ADS 1200x150px 1122

Bejelentkezés
Frissítve: 2025 Jan 20, 20:18

Tények a koronavírussal (COVID19-cel) kapcsolatban

  • Közzétéve Életmód

Ezek a tények az Egészségügyi Világszervezettől (WHO) származnak. A koronavírussal (Covid19) kapcsolatos gyakori, de nem igaz híreszteléseket igazítanak ki.

maszkosok

Helyes használat mellett az orvosi arcmaszkokkal nem fogsz túl kevés oxigént vagy túl sok szén-dioxidot belélegezni.

Az orvosi maszkok – más néven sebészeti maszkok – sík vagy bordázott maszkok, amelyek pánttal rögzíthetők a fejre. Az orvosi maszkok hosszú időn át történő viselése kényelmetlen lehet ugyan, de nem okoz oxigénhiányt, és túl sok szén-dioxid belégzésével sem jár.

Az alkohol ivása nem előzi meg és nem gyógyítja a Covid19-et.

Az alkohol fogyasztása nem véd meg a Covid19-cel szemben. A túl sok alkohol fogyasztása fokozhatja az egyéb egészségügyi problémák kockázatát.

A fehérítő- és tisztítószerek fogyasztása veszélyes, és nem előzi meg a Covid19-et.

A fehérítő- és más fertőtlenítőszerek mérgezőek. Semmilyen körülmények esetén ne fújd rá a testedre, ne igyál belőlük, és semmilyen más módon ne vidd be őket a szervezetedbe. Az ilyen szereket csak felületek gondos fertőtlenítésére szabad használni.

A metanol és az etanol megivása veszélyes, nem előzi meg és nem gyógyítja a Covid19-et.

A metanol és az etanol méreg. Megivásuk nem pusztítja el a szervezetedben a Covid19 vírusát, viszont tartós fogyatékosságot vagy halált okozhat. A metanolt és az etanolt időnként tisztítószerekben használják, amelyek használatával óvatosan felületek fertőtleníthetők.

A lélegzet visszatartása nem alkalmas tesztként a Covid19-re.

Az, hogy 10 másodpercig vagy tovább köhögés vagy kellemetlen érzés nélkül vissza tudod tartani a lélegzetedet, nem jelenti azt, hogy mentes vagy a Covid19-től vagy bármilyen más tüdőbetegségtől. A laboratóriumi teszt a legjobb módja annak, hogy megtudd, benned van-e a Covid19 vírusa.

maszk lélegzet

A fokhagyma fogyasztása nem előzi meg és nem gyógyítja a Covid19-et.

A fokhagyma egészséges élelmiszer, amely ugyan elpusztíthat egyes mikrobákat, de nincs bizonyíték arra, hogy az embereket védené a COVID-19-cel szemben. A legjobban azzal védheted magadat a COVID-19-cel szemben, ha biztonságos távolságot tartasz másoktól, valamint gyakran és alaposan tisztítod a kezedet.

Fiatalok is megkaphatják a Covid19-et.

A Covid19 vírusa bármilyen életkorú embert megfertőzhet. Mindenkinek – attól függetlenül, hogy milyen idős – célszerű alkalmaznia a megelőző intézkedéseket, például a kéz rendszeres tisztán tartását és a biztonságos távolság tartását másoktól.

A meleg és a pára nem állítja meg a Covid19 terjedését.

A Covid19 attól függetlenül elkapható, hogy mennyire napos vagy meleg az időjárás. Meleg klímájú országokból is jelentettek Covid19-eseteket. A legjobban úgy tudsz védekezni a Covid19-cel szemben, hogy biztonságos távolságot tartasz másoktól, valamint gyakran és alaposan tisztítod a kezedet.

A csípős paprika fogyasztása nem gyógyítja és nem előzi meg a Covid19-et.

A paprika ízletes lehet, de nem előzi meg és nem gyógyítja a Covid19-et. A legjobban azzal védheted magadat a Covid19-cel szemben, ha biztonságos távolságot tartasz másoktól, valamint gyakran és alaposan tisztítod a kezedet.

maszk paprika

Antibiotikumokkal nem kezelhető és nem előzhető meg a Covid19.

Az antibiotikumok csak a baktériumokkal szemben hatnak, vírusokkal szemben nem. A Covid19-et vírus okozza. A Covid19-betegek esetleg a párhuzamosan fellépő bakteriális fertőzések kezelése céljából kaphatnak antibiotikumot.

A vitaminok és az ásványi kiegészítők nem gyógyítják a Covid19-et.

A cink, a D és a C vitamin, valamint az egyéb kiegészítők nem gyógyítják a Covid19-et, bár fontos szerepet játszanak az immunrendszer megfelelő működése és az általános egészségi állapot szempontjából.

A forró fürdőkkel nem előzhető meg a Covid19.

Bármennyire meleg a zuhany vagy a fürdő, a normál testhőmérsékleted attól függetlenül nagyjából változatlan marad. A rendkívül meleg vízben való fürdés égési sérüléseket okozhat. A legjobban úgy tudsz védekezni a Covid19-cel szemben, hogy biztonságos távolságot tartasz másoktól, valamint gyakran és alaposan tisztítod a kezedet.

A hideg és a hó nem előzi meg a Covid19-et.

A hideg időjárás nem gyógyítja, nem kezeli és nem előzi meg a Covid19 terjedését. A legjobban úgy tudsz védekezni a Covid19-cel szemben, hogy biztonságos távolságot tartasz másoktól, valamint gyakran és alaposan tisztítod a kezedet.

maszk hógolyó

A tüdőgyulladás elleni vakcinákkal nem előzhető meg a Covid19.

A Covid19 vírusa annyira új és más, hogy saját vakcina szükséges hozzá. A meglévő oltóanyagok viszont nagyon ajánlottak az egészséged tüdőgyulladással szembeni védelmére.

A kézszárítók nem előzik meg a Covid19-et.

A kézszárítók nem tudják elpusztítani a Covid19-vírust. Ha szeretnéd védeni magadat a Covid19-cel szemben, gyakran tisztítsd a kezedet alkoholos kéztisztítóval vagy szappanos vízzel. Papírtörlővel vagy meleg levegővel működő szárítóval alaposan szárítsd meg utána a kezeidet.

Az orr rendszeres sós vizes átmosása nem előzi meg a Covid19-et.

Nincs bizonyíték arra, hogy az orr rendszeres sós vizes átmosása megvédené az embereket a Covid19-cel vagy más légúti fertőzésekkel szemben. Korlátozott mértékben rendelkezésre állnak bizonyítékok arra, hogy általános megfázás esetén segíthet a gyorsabb felépülésben.

UV-lámpa használatával nem előzhető meg és nem gyógyítható a Covid19.

UV-lámpát nem szabad a bőr vagy a kéz fertőtlenítésére használni. A fénye irritálhatja a bőrt, és károsíthatja a szemet. A kéz alkoholos tisztítószerrel vagy szappanos vízzel való tisztítása a leghatékonyabb módja a Covid19 vírus eltávolításának.

Szúnyogcsípéssel nem terjed a Covid19.

Nincs arra utaló bizonyíték, hogy a Covid19 szúnyogcsípésen keresztül terjedne. A Covid19 elsősorban az olyankor létrejövő cseppecskékkel terjed, amikor egy fertőzött személy köhög, tüsszent vagy beszél. Úgy is terjedhet, hogy megérintesz egy fertőzött felületet, és aztán a szemedhez, az orrodhoz vagy a szádhoz nyúlsz. Védekezésképpen gyakran tisztítsd a kezedet, és otthon fertőtlenítsd a gyakran érintett felületeket.

maszk szúnyog

A házilegyek nem terjesztik a Covid19-et.

Nincs arra utaló bizonyíték, hogy a Covid19 házilegyeken keresztül terjedne. A Covid19 elsősorban az olyankor létrejövő cseppecskékkel terjed, amikor egy fertőzött személy köhög, tüsszent vagy beszél. Úgy is terjedhet, hogy megérintesz egy fertőzött felületet, és aztán a szemedhez, az orrodhoz vagy a szádhoz nyúlsz. Védekezésképpen gyakran tisztítsd a kezedet, és otthon fertőtlenítsd a gyakran érintett felületeket.

Az 5G mobilhálózatok nem terjesztik a Covid19-et.

A vírusok nem tudnak a rádióhullámokon vagy mobilhálózatokon máshová eljutni – köztük a Covid19-et okozó vírus sem. A Covid19 számos olyan országban terjed, ahol nincs is 5G mobilhálózat.

Nagyon valószínűtlen, hogy cipőkkel terjedne a Covid19.

Nagyon csekély annak a valószínűsége, hogy a Covid19 cipőkkel terjedne. Extra óvintézkedésként esetleg hagyd a cipődet az otthonod bejáratánál, különösen akkor, ha a padlón kisgyerekek játszanak. Ez megakadályozza, hogy érintkezésbe kerüljenek a cipők talpáról a kosszal vagy hulladékkal.

A Covid19-et vírus okozza, nem baktérium.

A Covid19-et okozó vírus egy víruscsaládhoz tartozik, amelynek neve Coronaviridae. Az antibiotikumok nem hatnak a vírusokkal szemben. Egyeseknél előfordul, hogy a Covid19-cel párhuzamosan baktériumfertőzés is kialakul. Ebben az esetben lehet, hogy az orvos antibiotikumot ajánl.

A legtöbb ember felépül a Covid19-ből.

A legtöbb embernek, aki elkapja a Covid19-et, csak enyhe vagy mérsékelt tünetei vannak, és orvosi ellátással fel tud gyógyulni. Ha olyan tüneteid vannak, mint például köhögés, láz vagy légzési nehézség, kérj orvosi ellátást. Mielőtt bemennél egy rendelőbe vagy kórházba, telefonálj az orvosnak. Ha lázas vagy, és olyan területen élsz, ahol malária vagy Dengue-láz van, haladéktalanul hívd az orvost.

A hőmérők a lázat észlelik, nem a Covid19-et.

Hőmérővel azokat lehet észlelni, akiknek lázuk van – esetleg a Covid19 miatt. Ugyanakkor nem mindenkinél alakul ki láz, aki megkapja a Covid19-et. Hőmérővel azokat sem lehet azonosítani, akik már megfertőződtek, de még nem lázasodtak be. Ennek az oka az, hogy a Covid19-fertőzötteknél 2-10 napig tart, amíg kialakul a láz.

maszk lazmeres

A Covid19 nem csak az idősebbek számára jelent kockázatot.

A Covid19 vírusa bármilyen életkorú embert megfertőzhet. A 60 felettiek, illetve az asztmában, cukor-, szív- és hasonló betegségekben szenvedők esetében nagyobb a súlyos megbetegedés kockázata. Mindenkinek be kellene tartania az olyan megelőző intézkedéseket, mint például a kéz gyakori tisztítása és a biztonságos távolság tartása másoktól.

A hidroxiklorokin Covid19-cel szembeni gyógyító vagy terápiás hatására nincs bizonyíték.

A hidroxiklorokin és a klorokin malária és más megbetegedések kezelésére szolgál. Ezeket vizsgálták mint lehetőséget a Covid19 kezelésére, de a jelenlegi adatok azt mutatják, hogy nem csökkentik a Covid19 okozta halálesetek számát, és a kevésbé súlyos betegeken sem segítenek. A hidroxiklorokin és a klorokin a malária és az autoimmun betegségek kezelésére alkalmas. Más betegségekkel szembeni vagy orvosi felügyelet nélküli használatuk azonban súlyos mellékhatásokkal járhat, ezért kerülendő.

Az oltóanyagokat jóváhagyás előtt mindig alaposan tesztelik.

Az oltóanyagok mindig alapos vizsgálatokon esnek át, mielőtt egy országban bevezetnék őket. A szakértő orvosok és tudósok szigorú nemzetközi szabványok mentén döntik el, hogy jóváhagynak-e egy oltóanyagot. A többi gyógyszerhez hasonlóan az oltóanyagoknál is előfordulhat enyhe vagy átmeneti mellékhatás. A komolyabb mellékhatások nagyon ritkák. Jellemzőbb, hogy a betegség sokkal nagyobb kárt okoz, mint amit az oltóanyag okozni tudna.

maszk vakcina

Az oltóanyag tesztelésében nagyon sokféle önkéntes vesz részt.

A klinikai vizsgálatok során önkéntes jelentkezőkön tesztelik a vakcinát. Fontos, hogy az önkéntesek között sokféle földrajzi, faji és etnikai háttérrel rendelkező ember legyen, továbbá mindkét nem és mindenféle korosztály is legyen köztük. Azt külön figyelik, hogy milyen a résztvevők egészségügyi állapota, ami miatt fokozottabban ki lehetnek téve a betegségnek. Ezek alapján lehet meggyőződni arról, hogy a vakcina mindenki számára biztonságos és hatékony lesz majd.

A Covid19-oltóanyagok tesztelésekor betartják a szokványos biztonsági és etikai alapelveket.

A Covid19-vakcina a többi oltóanyaghoz hasonlóan alapos gyógyszervizsgálati protokollon megy keresztül, mely során nem csak az oltóanyag hatékonyságát vizsgálják, de ellenőrzik azt is, vannak-e jellemző mellékhatások vagy az egészség szempontjából fontos egyéb tényezők. A tesztelés több fázisú, és több tízezer önkéntes vesz részt benne.

Otthon nem fogsz tudni oltóanyagot készíteni a Covid19 ellen.

Az oltóanyagok fejlesztése összetett technikai folyamat, házilagos körülmények között nem végezhető el. A laboratóriumi tesztek mellett klinikai vizsgálatokat is igényel a folyamat, ezekben több ezer önkéntes vesz részt. A vakcinákat minden országban szakértő orvosok és tudósok hagyják jóvá.

Forrás: Egészségügyi Világszervezet

 

pizza