Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 24, 15:37

A házasság hete - Kósáné Csalah Anita: Férjek, feleségek ébresztő!

  • Közzétéve Életmód

A házasság ugyanolyan törődést igényel, mit sok más dolog az életünkben. Rendszeresen szervizbe hordjuk az autónkat, szépítgetjük, javítgatjuk a házunkat. De mi újság a párkapcsolattal? Lelki jól-létünk egyik alapja a jó párkapcsolat, mégsem szánunk rá elég figyelmet.

Anita

Amióta tanácsadóként dolgozom több férfi ügyfelem jelentkezett azzal a kéréssel, hogy mentsük meg a házasságát. Sajnos előfordult, hogy ezt akkor tették, amikor a feleségek megunták a reménytelen próbálkozásokat és beadták a válókeresetet. Most joggal mondhatják, hogy előfordulhat ez fordítva is, ez igaz, de a statisztika szerint a válások nagyobb részét- több mint kétharmadát -  nők kezdeményezik.  A férjek pedig csodálkoznak, mert nem érezték ennyire súlyosnak a helyzetet.

 

Mielőtt a férjeket hibáztatnánk - távol álljon tőlem-,  gondolkodjunk közösen! Milyen készségekkel, tudással kell rendelkeznie annak a férfinak vagy nőnek, aki jól működő házasságban akar élni?

Sok-sok „házasságvédő technikát”, gondolatot, feladatot ismerünk, álljon itt most néhány fontos közülük.

Gary Chapman-től tudjuk, hogy különböző módon lehet megélni vagy kifejezni a szeretetet. Van, aki akkor érzi, hogy szeretik, ha ajándékot kap, van, aki a szavaknak hisz, másoknak az idő, figyelem vagy segítségnyújtás jelenti a szeretetet, megint másnak pedig az ölelés, simogatás a legfontosabb.

Lényeges tudnunk, hogy házastársunk ezek közül melyiket szereti a legjobban, mikor érzi magát biztonságban. De ezt nem könnyű kitalálni! Hiba, hogy azt hisszük, hogy ami nekem jó, az jó a páromnak is. Üljünk le és kérdezzük meg tőle, hogy „te miből érzed, hogy szeretlek?”  vagy „mit tegyek, hogy érezd a szeretetemet?”  A „haladóknak” javaslom, hogy kérdezzék meg minden reggel a párjuktól, hogy mit tegyek ma azért, hogy boldog legyél?

 Ezzel eljutottunk a másik kulcskérdéshez, ami tartósan összeköt két embert:

A beszélgetés. No, most mondhatják, hogy több év házasság után már ismerjük egymás gondolatait. De beszélgessenek csak órákig, kérdezzék meg egymás igényeit, belső érzéseit, örömforrását! Meg fognak lepődni. Nem vagyunk gondolatolvasók és az ember igényei is változnak. Bizony rövid idő alatt is. Vannak napok, mikor beszélgetésre, odafigyelésre vágyunk, máskor csendre, időnként arra, hogy valaki porszívózzon helyettünk. Ne találgassák egymás gondolatait, beszéljenek azokról!

Az is gond lehet, hogy megvan ugyan a szándékunk, hogy beszélgessünk, de miről?  A „ki megy ma a boltba?” vagy a „befizetted-e a számlákat?” kérdések hasznosak ugyan, de nem elegendőek ahhoz, hogy jól működjön a házasság.  A jó kapcsolat alapja, hogy ismerjük egymás mélyebb gondolatait. Ehhez segítséget nyújthatnak beszélgetést kezdeményező  társasjátékok,  párkapcsolat-segítő szakkönyvek, de az érdeklődök segítséget kaphatnak az internetről is.

Tanácsadói  tapasztalataim alapján mondhatom, hogy ezek a technikák segítenek és emellett néhány új nézőpont, új szokások  kialakítása megerősítik a házasságokat.

Fontos leszögeznünk:  mindegy, melyik módszert alkalmazzuk, a legfontosabb a kitartás és tudatosság.  Akarnunk kell a házasságot minőségi szintre emelni!

Végezetül ehhez kapcsolódik a legfontosabb gondolat: vállaljunk felelősséget a kapcsolatunkért! Ne a másik féltől várjuk, hogy javítson a helyzeten, tegyünk mi magunk ezért!  Kezdjék el ma!

Kósáné Csalah Anita

 

 További információ!

donerfkert