MK NemzKonz ADS 1200x150px 1122

Bejelentkezés
Frissítve: 2025 Jan 22, 20:46

Pitypang, gyógyír a cukorbetegségre

  • Közzétéve Életmód

Számtalan néven ismert gyermekláncfű (pitypang, asszonyhűség, barátfej, békasaláta, bimbófű, buborékfű, ebtej, éjjeli lámpa, férfihűség, kácsavirág, kákics, kikirics, kislibavirág, kopaszbarát, kotlóvirág, kutyatej, lámpavirág, láncfű, láncvirág, májusi virág, női hűség, oroszlánfog, pampula, papatyi virág, pilisfű, pimpam, pimpamparé, pimpó, pipevirág, pippang, pongyola pitypang, récevirág, sárvirág, Szent János füve, tyúkvirág, vénasszonyvirág, zsibavirág, … ), elnevezések mind ugyanarra a kis virágra utalnak, amitől tavasszal sárgállik a rét, amely annyira gyakori, és úton útfélen találkozhatunk vele bármerre is járunk.

gyermeklancfu

Sokan gyomnövényként tekintenek rá. A gyermekláncfű (Taraxacum officinale) évszázadok óta jól ismert gyógynövény. Minden része fogyasztható, a gyökere, a levele, sőt még a sárga virága is ehető: a kesernyés leveleket salátákba, szárított gyökere pedig hasznos hozzávalója a vízhajtó, vesetisztító-májtisztító teáknak.

Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta. Cikkeimben a természet kincsével, a gyógynövényekkel történő lehetséges kezelésekről írok.

A gyermekláncfű leveleiben rendkívül magas a vitamin és ásványi anyag tartalom. Megtalálhatóak benne szeszkviterpén keserűanyagok, szterinek, fitoszterolok, flavonoidok, inulin, A-, B1-, B2-, C-, D-vitaminok, cink, króm, vas, kalcium, magnézium, vas, kalcium és foszfor is található benne. A teljes növény fogyasztható. A különleges kesernyés aromával rendelkező leveleit saláták ízesítésére használják, a gyökeréből, ha kiszárítjuk, frissítő hatású tea készíthető.

Érdekesség, hogy 1613-tól már ismert zöldségnövényként írták le, Nyugat-Európában, főként Franciaországban ma is termesztik és fogyasztják. A megfelelő gyógyhatás elérése szempontjából azonban nem mindegy, hogy a gyermekláncfű melyik részét mikor gyűjtjük. Gyökerét ősszel és tavasszal, levelét áprilistól júniusig gyűjthetjük. Virágzáskor a szárát és a virágát érdemes fogyasztani, mert ilyenkor legnagyobb a drog és ásványianyag tartalma. Hivatalos drogja a Taraxaci officinalis herba cum radice és a Taraxacum officinale néven szerepel a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben. Az ESCOP-monográfiában a gyermekláncfű levele és gyökere található drogként megjelölve.

A gyermekláncfűben található fitonutrienseknek víz- és hashajtó hatása egyaránt van, így segít megszabadulni a szövetek között felhalmozódó, felesleges folyadéktól. A fokozott vizelet ürítés gyógyító hatással van a húgyúti fertőzésekre és a vesekőre is, de még a vérnyomást is kedvezően befolyásolja. A gyermekláncfű jó hatással van a májra, így fogyasztása méregtelenítő kúra során javasolt. Védi a májat a gyógyszerek és az alkohol káros hatásaitól.

A vadon termő pitypangból, a tőlevélrózsa fiatal leveleiből salátát és főzeléket készíthetünk. A levelek virágzáskor tartalmazzák a legtöbb C és A-vitamint. Salátának sós-ecetes páccal készítsük el, a hozzáadott kevés olivaolaj vagy tökmagolaj jól kiegészítheti aromáját. A levélrózsák közepén lévő bimbókezdemények szintén fogyaszthatók, ízük és felhasználhatóságuk a kelbimbóhoz hasonlít, melyet egy kevés citromlé és tökmagolaj jól kiemeli.

A gyermekláncfű fogyasztása előnyös a cukorbetegeknek, mert serkenti a hasnyálmirigy működését, fokozza a Béta-sejtek inzulin kiválasztását, a klorogénsav tartalma gátolja a bélben a cukorfelszívódást.

Népi gyógyászatban használjuk étvágynövelésre, erőnlét és emésztés javítására, enyhe hashajtó és gyulladáscsökkentő hatása miatt. Hatóanyagai epe- és májbántalmak, zsíranyagcsere-problémák esetén jótékony hatással vannak az anyagcsere folyamatokra. A belőle főzött tea vizelethajtó és vértisztító, serkenti a máj és a vesék aktivitását, szél- és vízhajtó hatású. Reumás panaszok, köszvény, fájó ízületek esetén gyökerének főzetét borogatásra ajánljuk.

Máj-, epehólyagbántalmakra bántalmakra történő felhasználása és vízhajtó hatása klinikailag igazolt.

Népi hagyományok alapján reumatikus panaszok, ízületi fájdalmak esetén a levélből készült teát javasoljuk tisztításra, gyulladás csökkentésére.

A szépségipar is használja a pitypang tejnedvét szeplők halványítására, bőrfeszesítőként.

Fontos tudni, hogy a pitypang tejnedve ritkán allergiás bőrreakciót okozhat, fogyasztása esetén gyomorfájdalom és savtúltengés léphet fel mellékhatásként! Terhesség és szoptatás során a használata csak orvosi felügyelet mellett ajánlott. Ellenjavalt az alkalmazása máj- és epebetegség esetén.

Jelentkezz be természetgyógyász szakrendelésre: Bacsikné Szigeti Gabriella - +36/30-529-85-74 vagy https://gabriel-herbs-bt.webnode.hu/ – minden betegségben számíthatsz a szaktudásomra, segítségemre!

 

pizza