MK NemzKonz ADS 1200x150px 1122

Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 26, 23:02

Vesekő kialakulásának megelőzése: Közönséges boróka – 3 részes cikksorozat 1. rész

  • Közzétéve Életmód

Ha igazoltan vesekövességben szenvedünk, ügyeljünk arra, hogy a szükséges vitaminokat főként természetes formába vigyük be szervezetünkbe, illetve ha kapszulákat fogyasztunk, tartsuk be az javasolt napi beviteli referencia értéket.

kozonseges boroka juniperus communis

Sokan szednek rendszeresen D- és C-vitaminokat, amelyet ha túlzásba visznek, és nem jut a szervezetbe megfelelő mennyiségű A-vitamin és B-vitamin, az fokozhatja a vesekő kialakulásának kockázatát.

Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, hagyományos népigyógyászat kutatója és szakértője, alkalmazója, oktatója, okleveles gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta, újságíró. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.

A-vitamin tartalmú élelmiszerek például a vaj, egyéb tejtermékek, tojás, máj. De a szervezetünkben is keletkezik A-vitamin, a karotionidban gazdag élelmiszerek fogyasztása esetén. Ilyen a sárgarépa, a sütőtök, homoktövis. B-vitaminok közül a B6-vitamin rendelkezik kő kialakulását gátló hatással. B6-vitamin található például a halhúsban, a sajtokban, a májban és a növényi olajokban.

Hozzájárul a vesekő kialakulásához a kevés folyadék fogyasztása, a vizelet pangás, a helytelen táplálkozás, egyes gyógyszerek fogyasztása és az anyagcserezavar.

A veseköves megbetegedés akár a magyar lakosság 10-15 százalékát is érinthetik. Ebben a betegségben gyakoribb a férfiaknál az előfordulás aránya.

A vesekő különböző méretű. Az egészen kicsi vesekövet vesehomoknak nevezzük, amely észrevétlenül képes távozni. A vesében lévő vesekő képződés semmiféle tünettel nem jár. A vesekövekről sok beteg csak akkor vesz tudomást, amikor fájdalom jelentkezik, a kő elmozdulásakor. A fájdalom oldalt, a háton, a bordakosár alatt alakul ki elsősorban. A vesekő, amikor megindul a veséből a húgyvezetékbe, erről a hasi és ágyéki fájdalom árulkodik. A húgyvezetékbe kerülő kő, amennyiben elakad gyulladás alakulhat ki, akadályozhatja a vizelet szabad távozását, ami miatt a vese duzzadttá válik, és görcsös rohamok alakulhatnak ki. További tünetek is felhívhatják erre a kóros állapotra a figyelmet. A vizeletürítés, égő, fájdalmas érzéssel járhat, a színe és szaga is megváltozhat. A zavaros vizelet, visszataszító szagúvá, vörös, barnás, rózsaszín színűvé válhat. A fájdalom intenzitása, helye, változó. Előfordul hányás, hányinger kialakulása, fertőzés kialakulásakor pedig láz, hidegrázás kísérheti ezt az állapotot. Orvosi beavatkozásra van szükség, meg nem szűnő, hányással járó fájdalom, véres vizelet, vizeletürítési nehézségek esetén.

Közönséges boróka (Juniperus communis), ciprusfélék (Cupressaceae) családjába tartozó örökzöld cserje. Magyarországon vadon is előfordul. Elsősorban a Duna-Tisza közén, Dunántúl déli részén található meg. Földrészünkön a Skandináv-félszigettől a Földközi tenger térségéig megtalálható. A közönséges boróka drogra a boróka tobozbogyó (Juniperi pseudo-fructi) VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is megtalálható. Felhasználjuk még a boróka illóolajat, a boróka fáját és a kátrányát.

Boróka tobozbogyó fő hatóanyaga az illóolaj. Az illóolaj terpén szénhidrogéneket (alfa-pinént és béta-pinént) és alkohol jellegű szénhidrogén származékokat (terpinen-4-ol, alfa-terpineol, borneol) tartalmaz. Ezen utóbbi hatóanyagok felelnek a boróka gyógyhatásáért.

A közönséges boróka, kétlaki, fás szárú növény. Igen keskeny ár alakú, hegyes, merev, szúrós levelei 8-20 mm hosszúak. Virágai a kétéves ágakon képződnek. Az álbogyó termés érése 2-3 évet is igénybe vesz. Érés során az álbogyók zöldből kékesfekete színűvé válnak. Októberben-novemberben gyűjthetjük a termést. Ekkor érdemes a bokor alá ponyvát helyezni és az ágakat ütögetve eltávolítani a bogyókat az ágtól.

Hagyományos felhasználása során vizelethajtóként, enyhe görcsoldóként, kórokozó baktériumok fejlődését gátló hatása, emésztőnedv serkentő tulajdonsága miatt használják.

Terápiásan igazolt a vesekőképződésre kifejtett hatása. A vesekőképződésre hajlamos személyeknek javasolt az áltermés forrázatát fogyasztania. Az áltermést közvetlenül a forrázat készítése előtt össze kell zúzni. A forrázathoz naponta maximálisan két teáskanálnyi ép bogyót használhatunk fel.

Kutatták a borókabogyó vércukorszintre gyakorolt hatását. A kísérletben egészséges és cukorbeteg egereken is tesztelték a borókabogyó hatását. Mind az egészséges, mind a cukorbeteg egerekben jelentősen csökkentette a borókabogyó a vércukorszintet.

Emésztési zavarokban, felfúvódásban, de étvágygerjesztőként is javasolt a boróka használata. Ekkor egy-két csepp boróka illóolajat cseppentsünk egy kockacukorra. Illóolajat külsőleg hatásosan használhatjuk neuralgia (idegfájdalom), reumatikus fájdalmak kezelésére. Az illóolajat növényi olajba keverjük el 5:95 arányban. Ezzel a keverékkel kenegessük naponta kétszer-háromszor a fájdalmas területet. Fürdővízbe 1-2 dl forrázatot tegyünk, vagy illóolajat cseppentve kezelhetjük vele az íngyulladást és az izomfájdalmat.

A boróka kátrányból bőrgyógyászati problémák kezelésére, kenőcsöket, gyógyszappanokat készítenek.

Klinikai kutatások alátámasztják a boróka emésztőrendszeri problémák, reumatikus panaszok kezelésére és a vizeletürítésre gyakorolt pozitív hatását. A vizelethajtó hatást a terpinén-4-ol tartalmának köszönheti. Vizelethajtó hatását használhatjuk ödéma esetén is. Javasolt a használata ízületi gyulladás, krónikus reuma esetén is. Azonban felhívják a figyelmet az adagolás pontos betartásának fontosságára.

Illóolaját egymagában nem javasolt fogyasztani, mivel a megengedett napi adagja 100 milligramm.

Ellenjavallt a vizes kivonat (tea), és az illóolajos készítmény használata havi vérzés előtt és alatt, terhes kismamáknál, és szoptató anyáknál. Tilos a fogyasztása azoknak is, akiknek a kórelőzményében vesegyulladás (nefritis) szerepel. Túlzott, vagy túl hosszú idejű fogyasztása vizelési nehézséget, fehérjeürítés idézhet elő.

A boróka álbogyót fűszerként is felhasználjuk, de készül belőle szeszes ital is, ekkor az összezúzott bogyók a magas cukortartalom miatt erjedésnek indulnak. Lepárlással készül belőle a borovicska, a gin, illetve a gyógyhatású boróka illóolaj is.

A sorozathoz tartozó következő két cikkemben a mezei zsurlóról és a kőtörőfűről fogok írni.

Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/ , +36/30-529-85-74

"Olcsóbb, mint a gyógyszertár": https://webshop.gabrielherbs.hu/spl/355674/OSSZES-TERMEK - webshopomban pár kattintással megvásárolhatod az ellenőrzötten jó minőségű gyógynövény készítményeket. Gyors és biztonságos termék kiszállítás az egész országban.

 További információ!

MK NemzKonz ADS 700x700px 1122

donerfkert