Málna: óvja a vesét, jót tesz a gyulladt, pattanásos bőrnek
- Írta: Bacsikné Szigeti Gabriella
- Közzétéve Életmód
A málna vitaminokban gazdag, termése ízletes, nagyon finom illatú koranyári növényünk. A málna kiváló immunerősítő. Leveléből készült tea, felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat.
Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, hagyományos népigyógyászat kutatója és szakértője, alkalmazója, oktatója, okleveles gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta, újságíró. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.
Málna (Rubus idaeus) a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik. Jellemzően eurázsiai flóraelem. Hegyvidékeken gyakran vadon terem, de sokfelé termesztett növény. Drogja a málnalevél (Rubi idaei folium). A levél hatóanyaga gallatannin cseranyag, szerves savak, flavonoidok. A málna termésében antocianinok, szerves savak, cukrok találhatóak.
A málna 1-1,5 méteresre megnövő cserje hengeres szárát fekete-vörös tüskék fedik. Összetett levelei jellemzően 5 levélkéből összetettek. A levelek ráncos felszíne, kopasz, fonáka molyhos. Virága fehér színű, fürt virág. Termése csoportosan elhelyezkedő, éretten sötétpiros lédús és zamatos.
Míg a termése júliusban érik, levelét májustól szeptemberig gyűjthetjük. Figyeljünk arra, hogy mindig csak a kártevőktől mentes egészséges levelet gyűjtsük, amelyet árnyékos, jól szellőző helyen szárítsunk.
A málna A-, B- és C-vitaminban gazdag. Kalciumot, vasat, foszfort, káliumot, magnéziumot szerves savakat tartalmaz. A málna kiváló immunerősítő, magas C-vitamin tartalma miatt. Természetes segítség fogyasztása megfázás esetén, mivel felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat.
A hagyományos gyógyászatban a málna levelét sebgyógyítóként, elfekélyesedett sebek kezelésére, kiütésekre (pl.: herpesz), szájüregi problémák, pl.: fogíny-gyulladás esetén használják. A málna levél teát belsőleg vérszegénység, hasmenés, lábgörcs és várandós hölgyek esetében hányinger esetén alkalmazzuk. Idült vastagbél gyulladásban szenvedő betegek számára is ajánlott, enyhe görcsoldó, összehúzó hatása miatt. A málna levél tea élénkítő, frissítő hatású, amelyet hígra főzve kellemes, egészséges italként fogyaszthatunk.
Málna levelet a hagyományos gyógyításban cukorbaj, vese- és hólyagbántalmak esetében is használják. Méregtelenítő hatása miatt óvja a vesék egészségi állapotát.
A málna levél forrázattal külsőleg, természetes módon kezelhetjük a gyulladt, pattanásos arcbőrt. A vegyszerektől idegenkedő hölgyek a málnalevél forrázatot hajfestékként is fel tudják használni, ami a hajat barnásfekete színre festi.
A málna termését felhasználják szirupok íz javítójaként, továbbá izzasztó teakeverékek alkotóelemeként.
A málnából készíthetünk szörpöt, dzsemet, süteményeket, de le is fagyaszthatjuk. Magas C-vitamin tartalom megtartása érdekében, legjobb, ha frissen fogyasztjuk. Tehetjük a málnát gyümölcssalátába, például ribizlivel, összekeverve. Ez a táplálék kisgyermekeknél a láz miatt kialakult kiütések kezelésére jótékony hatással van.
A málna levet, a málna fogyasztását javasolják a betegségből lábadozók, gyors felépülése, szervezetének megerősödése érdekében. Hasznos a fogyasztása étvágytalanság esetén és vitaminhiányos állapotban. Bélgyulladásban, nehéz emésztésben, székrekedés esetén is kiváló segítség a málna fogyasztása.
Tudományos kutatás igazolja, hogy a levelekben található cserzőanyagok és a gyümölcs antocianid tartalma szabadgyökmegkötő hatású, így igazoltan tumorképződést gátló hatással rendelkeznek, ezért javasolt a fogyasztása rákmegelőzés céljából.
Kismamák számára javasolt a málnalevél tea fogyasztása, a szülés könnyebbé tétele, a szülési fájdalmak idejének csökkentése érdekében. Fogyasztása a terhesség utolsó heteiben segít ellazítani a kismedencei izmokat, így a szülés könnyebbé válik.
A málna termése magas C-vitamin tartalma miatt, amellett, hogy kiváló és ízletes táplálékforrás, hozzájárul az egészséges bőrhöz, fogakhoz, fogínyhez, csontokhoz. Hozzájárul a vas felszívódásához. Fogyasztása felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat.
A málnalé fogyasztása méregtelenítő hatása miatt reumatikus fájdalomban, köszvényben szenvedő betegeknek számára ajánlott. A népi hagyományokban a málnalevet előszeretettel adják gyermekeknek betegség esetén, hólyaghurut enyhítésére, lázcsillapításra. Gyomorrontás, hasmenés házi szereként is használjuk a málna levél teát. A málnalé lázcsillapításra történő felhasználása során, a gyógynövény izzasztó hatása is elősegíti a gyógyulásunkat.
Torokfájást málnaecetes gargalizálással kezelhetjük. A málna ecet készítéséhez szükségünk van fél kiló málnára, amit két hétig egy liter borecetben áztatunk. A kiázott málnát, két hét eltelte után szűrjük le és az így kapott málnaecetet használhatjuk toroköblögetésre.
A málna levulózt tartalmaz első sorban, így a málna fogyasztása a cukorbetegek számára is megengedett. Egyes vizsgálatok szerint vércukor szintet képes egyensúlyban tartani.
A málna fogyasztását csak a frissen szedett, érett gyümölcs esetén javaslom. Amennyiben a málna összetörik, igen hamar erjedni kezd. Szoptatós édesanyák amennyiben málnát fogyasztanak, a csecsemőnél allergiás bőrkiütést okozhat.
A cseresznyében található ellagsav rákmegelőző hatással rendelkezik. Kumarin tartalmának köszönhetően véralvadásgátló hatással bír.
Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/ , +36/30-529-85-74
"Olcsóbb, mint a gyógyszertár": https://webshop.gabrielherbs.hu/spl/355674/OSSZES-TERMEK - webshopomban pár kattintással megvásárolhatod az ellenőrzötten jó minőségű gyógynövény készítményeket. Gyors és biztonságos termék kiszállítás az egész országban.