Mezei katáng: gyógyír máj- és vesebántalmakra
- Írta: Bacsikné Szigeti Gabriella
- Közzétéve Életmód
A mezei katángot a népi gyógyászatban máj- és vese tisztításra, vízhajtásra, a szív egészségének megőrzése érdekében használták és használjuk. Keserűanyag tartalmának köszönhetően étvágyjavító hatású és epehajtó tulajdonságú.
Gyakran használjuk emésztési zavarok esetén, és gyomorfekély kezelésében. A bélflórára egészségének gyors rendbetételére is előnyös, a bélben lévő „jó” baktériumok fejlődéséhez elengedhetetlen. Köszvény és különböző bőrbetegségekben, kiegészítő terápiaként, a méregtelenítő hatása miatt javasolt.
Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, hagyományos népigyógyászat kutatója és szakértője, alkalmazója, oktatója, okleveles gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta, újságíró. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.
A mezei katáng, (Cichorium intybus) az őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozik. Katángkóró, katáng, vadcikória nevekkel is illetik.
Gyógynövényként a mezei katáng megszárított gyökerét (Cichorii radix), és a virágzó föld feletti hajtását (Cichorii herba), is felhasználjuk. A gyökér legfőbb hatóanyaga az inulin, míg a zöld föld feletti részekben cikóriasav található, továbbá keserűanyagok is megtalálhatók benne.
A mezei katáng 50-150 cm magasra növő évelő növény. Szára ismételten, szétállóan elágazó. A levelek formája változatos. A tőlevelek kacúrosak, szabálytalanul öblösen hasogatottak, de lehetnek eliptikusak is, majdnem ép széllel. A szárlevelek lándzsásak, de lehetnek tojásdad alakúak. A levélhónaljban helyezkednek el egyesével vagy kettesével a jellemzően kék nyelves fészekvirágzat. A virágzat ritkábban rózsaszín vagy fehér színű. Az egész növény tejnedvet termel.
A mezei katáng igazolt gyógyhatása a vér koleszterin szintjének és trigicelid szintjének csökkentése, így igen előnyös a szív egészségének megőrzése érdekében.
A virágzó föld feletti részek fenolsavjainak köszönhető, a növény vízhajtó hatása.
Keserűanyagának (szeszkviterpén laktonoknak) köszönhetjük az étvágyjavító hatását, továbbá epehajtó tulajdonságát. Gyakran használjuk emésztési zavarokban. A laktonoknak tulajdonítják a mezei katáng gyomorfekély kezelésében elért áldásos hatását.
Leggyakrabban máj- és veseméregtelenítő hatása miatt, a máj és a vese működési zavaraiban használjuk. Epekiválasztást serkenti, egyes emésztési rendellenességekben is jótékony hatású, így puffadás, böfögés, bélrenyheség, gyomorgörcs esetén.
A gyökérben található inulin prebiotikumként hat, azaz kedvezően hat a bélflórára egészségére. A bélben lévő „jó” baktériumok fejlődéséhez elengedhetetlen. Vizsgálatok támasztják alá, hogy megelőző hatású, különböző kórokozókkal szemben.
Köszvény és különböző bőrbetegségekben, kiegészítő terápiaként használjuk, méregtelenítő hatása miatt.
Általánosságban elmondható a cikóriafélékről, hogy a megpörkölt gyökeréből pótkávé készíthető. Sajnos hazánkban csak a mezei katáng honos, mivel ennek a gyökere fás és alacsonyabb cukor tartalom miatt nem karamellizálható, így ezt nem alkalmas pótkávé készítésére.
Tea készítése: 1 púpozott teáskanál mezei katángot, 12 percig lassú tűzön főzzük, 2,5 dl vízben, majd leszűrjük. Maximálisan napi két adagot fogyasszunk.
Habár a mezei katáng teájának hosszú ideig történő fogyasztása nem okoz mellékhatásokat, de javasolt kúraszerűen használni.
A mezei katáng, virágzás előtt gyűjtött leveleivel, változatossá tehetjük salátáinkat. A virága, szintén belekerülhet a salátánkba, de akár tányér szélén lévő díszítés része is lehet ez a látványos kis virág.
Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/ , +36/30-529-85-74
"Olcsóbb, mint a gyógyszertár": https://webshop.gabrielherbs.hu/spl/355674/OSSZES-TERMEK - webshopomban pár kattintással megvásárolhatod az ellenőrzötten jó minőségű gyógynövény készítményeket. Gyors és biztonságos termék kiszállítás az egész országban.