Vadgesztenye, a visszeres panaszokra
- Írta: Bacsikné Szigeti Gabriella
- Közzétéve Életmód
Szeptember derekán járunk és sétáink közben egyre gyakrabban találunk a földön érett vadgesztenyét. A vadgesztenye nem csak gyógyhatása miatt kiváló, de minden gyermek kedvenc játéka.
A gyermekek előszeretettel gyűjtik, mert szép fényes, érdekes, és a vadgesztenye terméséből otthon kis figurákat készítenek. A gyermekek ezt nagyon élvezik és az elkészült figurákkal sokáig tudnak játszani. A gyermekeink kreativitása ezzel a hagyományos „fejlesztő” játékkal kiválóan fejlődik.
Nem véletlen, hogy több költőt is megihletett a vadgesztenye, amelyeket gyermekversekben örökítettek meg.
Gyárfás Endre Gesztenyéző részlet:
„Gesztenyéből fabrikálok
Buksi fejű barna bábot.”
Sarkady Sándor Gesztenyecsalogató részlet:
„Héj, héj, héj,
Szúrós tüskehéj,
Vadgesztenyehéj;”
Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, hagyományos népigyógyászat kutatója és szakértője, alkalmazója, oktatója, okleveles gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta, újságíró. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.
Vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) a szappanvirágfélék (Sapiandaceae) családjába tartozik. A vadgesztenye leggyakrabban használt magyar nevei: balkáni vadgesztenye, közönséges vadgesztenye, fehér vadgesztenye, lógesztenye, bokrétafa.
A vadgesztenye 30 méternél magasabbra is megnő. Lombhullató fa. A fiatal fa kérge sima. A kéreg idővel szürkésfekete színűvé, vékony lemezekben leválóvá válik. A vadgesztenye levelei keresztben átellenesen állnak, a 20 cm-nél nagyobb levéllemez 5-7 levélkéből tenyeresen összetett. A májusban csodálhatjuk meg, a 20-30 cm magas felálló buga virágzatát. A termést húsos, tüskés felületű tok veszi körbe. A 2-3 cm-es termés tokja éretten felnyílik, és a feltárul a vastag, fényes vörösesbarna héjú gesztenye, szürkésfekete köldökfoltjával.
A vadgesztenyének a gyógyszeripar drogként használja fel a szárított kérgét (Hippocastani cortex), levelét (Hippocastani folium), magját (Hippocastani semen). Fő hatóanyaga az eszcin, ami triterpén glikozidok keveréke. Tartalmaz még flavonoidokat, szterolokat, illóolajat, cseranyagokat, továbbá a mag nagy mennyiségű (60-70 %) keményítőt tartalmaz. Nem véletlen, hogy a magot egyes helyeken állatok takarmányában hasznosítják. Hagyományosan a „kehes” lovakat kúrálták vele, de a disznó és a kecske is kedveli a vadgesztenye kesernyés ízét. A kéreg fő hatóanyaga az eszkulin.
A kéregből kivont eszkulin hatóanyagot összehúzó szerekben, illetve napvédő készítményekben alkalmazzák külsőleg. Eszkulint tartalmazó napvédő krém, a napsugárzás ártalmas ultraviola sugarainak elnyelésével óvja a bőrünket. Népi gyógyászatban a kérget bőrgyógyászati bántalmak, kelések kezelésére használjuk. A vadgesztenyefa kérget felhasználták a kínafakéreg helyettesítésére is malária kezelésére. A kéregből kinyerhető cseranyagot az ipar bőrök cserzésére használja.
A vadgesztenye levelét a szelídgesztenye leveléhez hasonlóan köhögéscsillapítóként használták a népi gyógyászatban. De készíthetünk belőle ülőfürdőt is aranyeres panaszok esetén. Pakolás is készülhet belőle reumatikus fájdalmak, köszvény kezelésére.
A vadgesztenye magját, mind a népi gyógyászatban, mind a fitoterápiában a visszértágulat okozta ödémák, trombózisok, visszeres lábszárfekély, vizenyők, aranyér megszüntetésére aláalkalmazzuk. A népi gyógyászat vérzéscsillapítóként, valamint reumatikus fájdalmak esetében is felhasználja. A magból előállítható étkezésre alkalmas zsírosolaj, alkohol, cseranyag, ragasztóanyag. A zsírosolaját bőrgyógyászatban rosaceás bőr kezelésre és a bőr rugalmasságának fokozására alkalmazzuk.
Igazolt klinikai eredmények a magra vonatkozóan készültek. Ekkor standardizált eszcint használtak. A kutatások bizonyították, hogy a vadgesztenyemag kivonat összehúzó, gyulladáscsökkentő hatású, csökkenti a kapilláris erek tágulatát és növeli az érfal ellenálló képességét, fokozza a vénák tónusát. Ezért javasolt krónikus vénás elégtelenségben, köznyelvben „nehézláb” szimptómaként ismert esetben. Ekkor kiválóan hat az kialakult ödémák, véraláfutások kezelésére. Ezek a standardizált eszcint tartalmazó vadgesztenyemag készítmények mind szájon át (kapszula vagy folyadék) formájában, vagy külsőleg krém, gél formátumban rendelkezésre állnak.
A vadgesztenye fogyasztása mérgezést okoz a szaponin tartalma miatt. Fogyasztása émelygéssel, gyomorpanaszokkal járhat. A szaponin tartalmú magok, alkalmasak természetes mosószer készítésére.
Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/ , +36/30-529-85-74
"Olcsóbb, mint a gyógyszertár": https://webshop.gabrielherbs.hu/spl/355674/OSSZES-TERMEK - webshopomban pár kattintással megvásárolhatod az ellenőrzötten jó minőségű gyógynövény készítményeket. Gyors és biztonságos termék kiszállítás az egész országban.