A nyugtató hatású, alvást segítő komló
- Írta: Bacsikné Szigeti Gabriella
- Közzétéve Életmód
A heti cikkem írásánál azért esett a választásom a komlóra, mivel nagyon sok ember panaszkodik mostanában, a mindennapi nehézségei miatt kialakuló alvásproblémákról.
A mindennapi nehézségekre nem ad gyógyírt a komló fogyasztása, de hogy meg tudjunk küzdeni a problémáinkkal, nagyon fontos hogy kipihenjük magunkat és másnap újult erővel, frissen, újra gondolva nehézségeinket, könnyebben megoldásra is lelhetünk.
Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, hagyományos népigyógyászat kutatója és szakértője, alkalmazója, oktatója, okleveles gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta, újságíró. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.
A komló évelő kétlaki, 5-10 méter magasra felkúszó növény. Gyöktörzse, a növény életkorától függően 10-20 cm átmérőjű. Lomblevelei átellenes állásúak, változatos alakúak. Tenyeresen 3-5 osztatú levelei sötétzöldek, amely felülete apró merev szőröktől érdes. Termős virágzata 20-60 virágból álló kettősbogas fűzér. Elvirágzást követően jellegzetes komlótobozka képződik belőle.
A komló főbb hatóanyagai a gyantaanyagok, a cseranyagok, illóolaj, flavonoidok. Gyantaanyagok közül a legjelentősebb a humulon (alfa-keserűsav) és a lupulon (béta-keserűsav). A komló nyugtató hatású vegyülete a metil-butenol a központi idegrendszerre fejti ki hatását.
Gyógyászati célra a komló nőivarú egyedeinek kettősboagas füzérvirágzatát azaz a komlótobozt (Lupuli strobuli) és illóolaját (Humuli aetheroleum) használjuk.
Már az ókori görögök és rómaiak is, mint emésztést elősegítő gyógyírt láttak a komlóban. A kínai hagyományos gyógyászat az emésztés elősegítésén túl vérhast, a leprát és a tuberkulózist is kezelték vele. A növény elterjedtségét igazolja, hogy az észak-amerikai indiánok is használták a komlótobozt nyugtató és emésztést serkentő hatása miatt. Megfigyelték, hogy férfiak túlfűtött nemi vágyát csillapítja, a kismamák tejelválasztását serkenti, amelyet a komló ösztrogéntartalmára vezetnek vissza.
A komlót már ezer évvel ezelőtt is szorongás, álmatlanság, nyugtalanság esetén alkalmazták. Napjainkban a sör alkotóelemeként a legismertebb és legelterjedtebb a felhasználására. A termesztett komló 96 százalékából készül sör. A sörgyártásban a sör jellegzetes ízét adja, és a tartósságáért felel. A komlóban lévő hatóanyagok, a cseranyagok és az illóolajának a baktericid hatása, gátolja a baktériumok szaporodását, élettevékenységét. Az asszonyok megfigyelték, hogy a komlóval ízesített kenyerek tartósabbak voltak. De a kozmetikai ipar is szívesen használja, hajápoló szerek, samponok, bőrápoló krémék, testápolók, parfümök előállításakor.
Több klinikai vizsgálat alátámasztotta, hogy a komlótoboz és az abból készített kivonatok eredményesen használhatóak nyugtalanság, idegesség, álmatlanság kezelésére. Bizonyításra került, a komló étvágyjavító hatása is. Görcsoldó hatása és antimikrobiális tulajdonsága is megerősítésre került.
A komlóból előállított készítményeket, teát, nyugtató, altató hatása miatt javaslom, lefekvés előtt fél órával fogyasztani.
Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/ , +36/30-529-85-74
"Olcsóbb, mint a gyógyszertár": https://webshop.gabrielherbs.hu/spl/355674/OSSZES-TERMEK - webshopomban pár kattintással megvásárolhatod az ellenőrzötten jó minőségű gyógynövény készítményeket. Gyors és biztonságos termék kiszállítás az egész országban.