Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 25, 13:39

Bársonyvirág, ismert nevén büdöske, az ehető gyógynövény, ami szinte minden kertben megtalálható

  • Közzétéve Életmód

Bársonyvirágot legtöbben büdöske néven ismerik, a fészekvirágzatúak családjába tartozik. A bársonyvirágot, szerelemfű, borsola, büdös rózsa nevekkel is illetik. A bársonyvirág nevet a virágszirmok bársonyosságának köszönheti, míg a kevésbe kedves elnevezést, a büdös virágot vagy büdöske nevet erős illata miatt kapta.

budoske

Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.

A bársonyvirág is az egyike az ehető virágoknak. Napjainkban, a neves éttermekben, egyre gyakrabban kerülnek a tányérokra ehető virágok, salátánkat színesítenek velük, használják a kívánt szín és esztétikai élmény elérésére érdekében. A bársonyvirág a sáfrány helyett tésztaételek, köretek egyik kedvelt összetevője.

Igen híres és tekintélyes szakember Dr. Zelenyák János 1908-ban megjelent A gyógynövények hatása és használata című könyvében a büdöske felhasználási módját az alábbiak szerint írja le: „A bársonyvirág levele, virága és magva, teának (cukor nélkül) főzve és naponkint 2 csészével használva, vérfolyást és erős hasmenést szüntet.”

Fájdalomcsillapítás, lázcsillapítás, szél- és vízhajtás

Hagyományos gyógyászatban a büdöskét fájdalomcsillapításra, lázcsillapításra, szél- és vízhajtásra és féregűzőként használták.

Napjainkban már sokak számára ismert, hogy a karotinoidok segítenek a szem egészének a fenntartásában. A bársonyvirág szirmai nagy mennyiségű karotinoidokat tartalmaznak (xantofillokat), de megtalálható benne a lutein és a helenien is. A növényt szirmait beépíthetjük a mindennapi étkezésünkbe, de akár kiszárítva, télen, amikor már ez az egyéves növény nem érhető el, teaként is fogyaszthatjuk. Elsősorban a szürkületi vakság vagy más néven farkasvakság, festékes szemideghártya-gyulladás esetén nyújt segítséget a szembetegségek esetén. Használjuk bátran, ha azt tapasztaljuk, hogy a szemünk a sötétség esetén rosszabbul alkalmazkodik a korábbiakban megszokottakhoz képest.

Bársonyos bőr

Mondhatnák azt is, hogy a bársonyvirág bársonyossá teszi a bőrünket, hiszen a kozmetikai ipar bőrkondicionáló anyagot von ki a büdöskéből. Ezek a kozmetikai készítmények serkentik a bőr vérellátását, a bőrben folyó sejttevékenységet.

A bársonyvirágban található illóolaj antimikrobiális, fertőtlenítő hatású. A bársonyvirág illóolajának fő hatóanyagai, az ocimén, a valeriánsav és a tageton. Természetes levegő fertőtlenítőként is használhatjuk az illóolaját. Ezt elsősorban bakteriális megbetegedések esetén tesznek jó szolgálatot számunkra, ekkor érdemes a levegőbe perpetezni a kész oldatot, vagy párologtató edénybe tenni az illóolajat, a szoba levegőjének fertőtlenítése céljából.

Szorongás,düh, az idegfeszültségből eredő izomgörcsök, izomfájdalmak

Aromaterápiában is szíven használják a szorongás és a düh, az idegfeszültségből eredő izomgörcsök, izomfájdalmak csillapítására. Ekkor fürdővizünkbe tehetünk egy pár csepp illóolajat, vagy masszázs olajat készítve masszírozhatjuk át a fájdalmas területet.

Napjainkban felértékelődik e nemes, meleg, fényigényes növény szerepe, hiszen gyógyászati és a szépségiparban betöltött felhasználási lehetősége mellett, a kerti növényeik növényvédelmében is szervesen részt vesz. Ezáltal kevesesebb vegyszerrel tudjuk megtermelni a zöldségeket és gyümölcsöket, így egészségesebb terményekhez juthatunk. A bársonyvirágnak a biotermesztésbe betöltött szerepe elsősorban a tiofén hatóanyagnak köszönhető. Elriasztja a rovarokat, a kártevőkkel szemben citotoxikus hatású.

Természetes növényvédő

A büdöske a gyökerében olyan méreganyagot termel, amely elriasztja a fonalférgeket. A fonalférgek elsősorban a gyökérzöldségeket támadják, ezért érdemes, a sor közzé egy-egy bársonyvirágot ültetni. A levélfonákon két milliméteres fehér molytetveket is képes távol tartani. A kertünkben az alábbi növényeket kedvelik elsősorban a molytetvek: káposztafélék, paradicsom, padlizsán, uborka, szamóca, szőlő, sárgarépa, petrezselyem. Itt is érdemes a növénytársítás előnyeit kihasználni.

Tisztelt olvasóim! Kérem, jelezzék kommentben, ha legközelebb is szíven olvasnának ehető növényekről.

Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/ , +36/30-529-85-74

Amennyiben úgy érzi, hogy az ön egészségi állapotán is segíthetnék a gyógynövények erejével, jelentkezzen be rendelésemre, ahol biorezonenciás állapotfelméréssel, egészségterv elkészítésével, életmódváltási tanácsokkal vezetem önt egy vidám és egészséges szemléletű útra, amely a gyógyulásához vezet.

 

 További információ!

donerfkert