A túlevés is lehet olyan veszélyes a közlekedésre, mint az ittasság
- Írta: Kölekedésbiztonság
- Közzétéve Életmód
Az elkövetkező napok, hetek, a vízkeresztig tartó időszak, de sokaknál a báli szezon végéig a nagy össznépi családlátogatások, az év végi, év eleji összejövetelek időszaka. Ilyenkor a legtöbben kötelességüknek tartják, hogy enni-inni kell, mert év vége/új év van, amikor enni-inni kell.
Azonban a hosszúra nyúlt bőséges ünnepi lakomák könnyen veszélyessé válhatnak, ahogy az elhúzódó családi összejövetelek előtti és utáni sietség is.
A túlzásba vitt eszem-iszom, dínom-dánom nemcsak a nyári strandforma elérését nehezítheti meg (hol van az még), könnyen veszélybe sodorhatja a lakomáról autóval távozókat, ha a sofőr nem ügyel arra miből és mennyit eszik vagy, hogy mikor!
Mindenki ismeri a kajakóma fogalmát. A legtöbben valószínűleg megtapasztalták már milyen az.
Ha a kajakóma vagy a fel nem ismert, illetve kezeletlen cukorbetegség hatása autóvezetés közben ér valakit, annak következményei akár ugyanolyan súlyosak is lehetnek, mintha ittasan vagy „csak” kialvatlanul ült volna a volán mögé. Nem véletlen várja el a KRESZ a sofőröktől, hogy vezetésre alkalmas állapotban legyenek, ha vezetnek!
Ezért javasolja minden közlekedésbiztonsággal foglalkozó szakember, hogy
- vezetés előtt ne csak ne igyanak alkoholt a gépjárművezetők, kerüljék a nehéz ételeket és főleg a túlevést is;
- tele gyomorral semmiképpen ne induljanak útnak, még akkor se, ha csak pár kilométerre mennek, inkább pihenjenek, majd sétáljanak egy kicsit indulás előtt;
- ne próbálkozzanak egy dupla duplával feldobni magukat, amíg hazaérnek, mert a kávé hatása hamar elillan, és utána csak még erősebb fáradságérzés tör az emberre;
- ne fűtsék túl az utasteret, mert a meleg is álmosít, főleg, ha tele a gyomor, de azért ne is vacogjon a sofőr;
- nem bántja a gyomrát a biztonsági öv, ezért akkor is kösse be magát és figyelmeztesse erre az utasait is, ha mindenkinek tele a bendője! (A KRESZ tartalmaz néhány kivételt, amikor, illetve akiknek nem kell bekötniük magukat, ha autóba ülnek; a „teleettem magam” nem szerepel köztük, rendőri intézkedés közben nem érdemes erre hivatkozni!)
forrás: kozlekedesbiztonsag