Használjuk, vagy ne használjuk? A szájmaszk előnye és esetleges hátrányai egészségügyi vészhelyzetben!
- Írta: Szabó Sándor
- Közzétéve Életmód
A Magyar Orvosi Kamara legutóbbi közleményében a maszkokkal kapcsolatban adott részletes felvilágosítást az embereknek. A kicsit bonyolult, orvosi kefejezéseket is gyakran tartalmazó szöveget próbáltuk leegyszerűsiteni, a lényeget kiemelni, de akit érdekel a teljes cikket megtalálja a lenti linkben.
Javaslatok a maszkok viselésére
ELŐNYEI
- 1, Az orvosi/szövetmaszk elsősorban a viselője környezetét védi a fertőzéstől, nem a viselőjét. Ha a viselő esetleg tünetmentes fertőzött, akkor a maszk meggátolja, hogy VÁLADÉK ÚTJÁN továbbadja a vírust.
- 2, De nem gátolja meg, hogy a főként a kézre, ruhára, stb. tapadt vírusokat érintkezés útján továbbadja.
- 3, Azonban bizonyos, hogy véd a levegőben lévő porra tapadt vírusok szervezetbe kerülésétől, mivel részben felfogja a port. Tudomásunk szerint a fertőzés legnagyobbrészt „kézről-kézre” és „szájról-kézre” terjed összefogdosott, leköhögött tárgyak közvetítésével, csak elenyésző részben a porral, az is inkább szennyezett levegőjű helyeken.
- 4, A pontos menet körülbelül ilyen lehet: a fertőzött leköhögi a kezét, a kezével összefogdos egy tárgyat, egy egészséges megfogja ugyanazt a tárgyat, aztán a vírusos kezével az arcát kezdi piszkálni…
- 5, A maszknak lélektani hatása sem elhanyagolható. Viselése és más maszkos emberek látványa óvatosságra int, és a jövőben is hasznos lehet, ha tudjuk, hogyan védekezhetünk
VESZÉLYEI
- - Azonban a maszk hamis biztonságérzetet adhat
- - Zavarhatja is a viselőjét, ami miatt többször nyúlhat az arcához.
- - Elsősorban az egészségügyben dolgozóknak kell az ORVOSI maszk! Ne vásároljuk fel előlük! Ha olyan emberek is maszkokat vásárolnak, akik nincsenek kitéve a fertőzésnek, akik nem érintkeznek igazán semmivel és senkivel, és lehetőségük van a távolságtartásra, akkor az egészségügyben hiány lehet.
- - A Kormánynak lehetősége nyílik arra, hogy rendeletek útján kötelezze a gyártókat, hogy elsősorban az egészségügy igényeit elégítsék ki, csak utána a piacét. Bízzuk benne, hogy a jövőben él ezzel.
A MAGYAR ORVOSI KAMARA JAVASLATAI saját szavakkal
- - Hogy ne alakuljon ki a pánikvásárlás miatt maszkhiány, a Kamara az egészséges, tünetmentes személyeknek olcsóbb szövetmaszkok, akár házilag készítésű maszkok viselését IS javasolja, hogy az orvosi maszkok maradjanak meg az eü. dolgozóknak. Ezek a maszkok nem örökéletűek! Folyamatosan gyártani kell őket.
- - Orvosi maszk viselése javasolt annak a személynek, aki felsőlégúti tüneteket produkál (köhög, tüszköl), és annak is, aki ilyen tünetes beteget otthon ápol.
- - Viselkedjünk, felelős fogyasztóként! Ne vásároljuk fel mások elől az összes maszkot!
- - Ha maszkot hordunk, viseljük a megfelelő módon, és maradjunk elővigyázatosak!
- Fontos a maszknál:
- - Egyszerre takarja el az orrot és a szájnyílást is, illeszkedjen az archoz, ne legyenek hézagok!
- - Használat előtt és időközönként magas hőfokon mossuk, és vasaljuk!
- - Felhelyezés előtt alaposan mossunk kezet! Használat közben ne fogdossuk! Ha mégis megfogtuk, mossunk újra kezet! Ha átnedvesedett, cseréljük le!
- - Úgy vegyük le, hogy nem nyúlunk közben az arcunkhoz!
- - Az egyszerhasználatos maszkokat gondosan dobjuk ki! A házi gyártású maszkokat előbb fertőtlenítsük, majd újra mossuk ki magas hőfokon!