Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 25, 7:53

Élet Jánd községben 50 évvel ezelőtt

  • Közzétéve Érdekességek

Jánd kicsi falu a Tisza-töltés tövében, a beregi oldalon. Két éve Vásárosnamény közös igazgatásához tartozik.

kombajn og minillusztráció!

Nem az a fontos, milyen fajta a búza — hallik a vegyesbolt előtt néhány idősebb férfi beszéde. A termés a lényeg. Háromszáznyolcvan holdból negyven hold közösbe került Kiszombori. A többi szovjet Miranovsz- kaja, Bezosztaja. Előbbi holdja tizennégy mázsa átlagot se adja. Utóbbiak felül húsz mázsán.



Az inas, napbarnított férfi köszön és kezet nyújt.
— Jó az a hely, elnök elvtárs. amit kijelöltél. Kemény, erősen agyagos föld. Elsőrendű töltéserősítéshez.
— Gondoltam, ha már arra kell. De van egy másik kiszemelt hely is. Amelyiket \ álasztjátok.
— Megfelelő. Néztem. Onnan jövője
— Legyen is jó. Beigazolódott a falu korábbi aggodalma. Veszedelmesen álszivárgott árvízkor. Kijavítása megnyugtatja a falut. A földön ez ne múljon. Biztosan rendben intéződik a kártérítés.
.— Természetesen. Mielőtt a munka kezdődne, elnök elvtárs, az igazgatóságtól még felkeresnek.
(A párbeszéd az Előre Tsz elnöke, Csohány Gábor és Baráth Sándor szakaszgátőr közt történt.)

Öntöznek a tsz-ben, forgo szórófejekkel és csatornás árasztással egyaránt. A közeli Tiszán két nagy teljesítményű vízkiemelő gép működik. Uszóművekre szerelték. A perzselő kánikulában meleg, száraz a föld, gyorsan „issza” a vizet. Üdén zöldell húsz hold kertészet, s háromszázötven hold legelő azon a részen, ahová eljut az éltető víz.
Várják, hogy lekerüljön a közös lucerna-, lóheretábláról a második kaszálás hozama. Akkor azokra a helyekre is eljuttatják az öntözést. Meg hatvan hold silókukoricára.
Minden hónapban száz százalékban kifizetik a tsz-ben a teljesített munka díját. Sőt év végén tíz— negyven százalék közti kiegészítő részesedés is „divatba jött”. Ez évi eredményekből meg akarják duplázni. Te hát komoly célja van az öntözésnek.

Szőke fiatalember keresi a tsz elnökét. (Mint később kederül, a baktalórántházi mezőgazdasági gépész szakiskola oktatója: Fülöp József.)
— Elnök elvtárs holnap reggel kilenc órára itt lesz az intézettől egy nagyon jó kombájn. És jön egy erőgép, két pótkocsival. A szállítást is segítjük. S talán egy nap múlva pedig érkezik két bálázó.
— Akkor... a gulácsi szomszédoktól csak egy kombanjt kérünk segítségül. Mondják, kettőt is tudnak adni. De így elég lesz egy. A héten, ha az idő is kedvez, pakba vágjuk az aratnivalót. A gépeket, s a személyzetet várjuk. Az elhelyezést, étkezést biztosítjuk.



Középkorú asszony keresztszemest varr a ház előtti árnyékos kispadon.
— Emlékszem, amikor fosztókba, fonókba, lekvárfőzőbe, no meg • persze bálba a lányt elkísérte az anyja.
Vagy rábízta a barátnő anyjára. Most éjszakai műszakba mennek fiatal lányok az iparosodó Naményba. Busz- szal, kerékpárral. Neoníé- nyes világításban csaknem a teljes úton. Jó, hogy van pénzkereseti lehetőség.
Persze az eljárás lassan kezd maradásra fordulni. A tsz mind több munkalehetőséget ad a nőknek. Az is havonta fizet és elég jól. Kérik felvételüket a tsz-be.

A tanácsháza egyik helyiségében hetenként három nap délutánján van ügy- félfogadás. Baráth Tibor igazgatási főelőadó két éve jár ki rendszeresen Vásárosnaményból.
— Egy-egy alkalommal nyolc—tíz ügy intézésére kerül sor. Kicsit nehezen szokja meg a lakosság a változással járó új ügyrendet. Például, hogy csak a csütörtök adófizetési nap. De figyelembe vesszük, hogy nagy a faluban a háztáji állattartási kedv. Ez gyakori vásározással jár. A helyben lakó Koncz István volt tanácstitkárt bíztuk meg a járlatleve- lek bármikori intézésével. És a nagyközségi közös tanácsban sem mostoha a falu. Több járda épült, mint azelőtt éveken át. Most végzik a Tisza utca kövesútjanak a felújítását.
(asztalos)

Kelet-Magyarország 1972. július 29.

 

 További információ!

donerfkert