MK NemzKonz ADS 1200x150px 1122

Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 26, 18:21

A falunak most van vége, vagy csak most kezdődik

  • Közzétéve Érdekességek

A falunak most van vége, vagy csak most kezdődik?

Benedek Elek, a nagy mesemondó így ír falujáról, Kisbaconról: „Kicsiny falu az én falum, legkisebb az egész vidéken s a legszebb.” Mindenki, aki ott él, a saját faluját tartja a legszebbnek. Így van ez rendjén és így vannak ezzel Vámosatya lakói is.

1

 Amikor a gépkocsi vezető autójával eléri a település végét jelző táblát, beletapos a gázba, hogy minél előbb a lakott területen kívül érvényesnek gondolt 90 km/h sebességgel folytassa útját. Most ne vitassuk, hogy ez szabályos-e vagy sem, mindenesetre ha 10 perccel a falu elhagyása után megkérdeznénk, mi volt a község neve, nem biztos, hogy emlékezne rá, hacsak meg nem nézné a GPS-ben.

Ám egy község történetét, vagy az ott látható érdekességeket sem elolvasni, sem megjegyezni nem lehet egyetlen pillantással. Ezért kerültek ki Vámosatya község bejárataihoz az ismeretterjesztő táblák. A polgármester áll a tábla mellett és eltöpreng azon, hogy ezekkel a táblákkal egy közel 20 éves munka a befejező szakasza zárult le. A 700 éves Vámosatya kulturális építészeti örökségét és a hagyományokra épülő néprajzi értékekeit az ide látogató a valóságban is megnézheti, ha tud róla. A környéken Tákos és Csaroda Árpád-kori templomai ismerősek a kirándulók számára, de ki menne el még Vámosatyára is, hogy lásson még egy Árpád-kori templomot. A falu vezetése gondoskodott arról is, hogy a templomon kívül legyen itt más látnivaló. Például több látványtár, amiről a házat kinyitó személy táblagép segítségével tájékoztatja akár a felnőtteket, akár a gyerekeket.

2

Az előre bejelentkező csoportokat pótkocsis kistraktor segítségével ki tudják szállítani a Büdy várromhoz, ahol szintén képes információs tábla segíti a látogatónak elképzelni, hogyan is nézhetett ki a vár a 16. században és kik voltak a lakói. A falu központjában több tábla is hirdeti az évszázadok történéseit. Például hogy kik voltak birtokosok a 17. században, hogy egy ezüstpártás, 7 év körüli kislány volt eltemetve a református templom egykori kriptájában, hogy a templom melletti útkanyarnak miért „kőhíd” a neve. Mindemellett a falu központjában érdekes információkat tartalmazó tábla hirdeti a falu történetét.

3

Szász József Vámosatya hét cikluson át megválasztott polgármestere, aki születése óta vámosatyai lakos, sokat gondolkozott azon, miként is lehetne megfogalmazni, és átadni mindazt, ami községüket, annak arculatát leginkább jellemzi. Miként lehetne megőrizni azokat az értékeket, amelyek a fejlődést bizonyítják és ezek által ápolják azokat az eseményeket, amelyek egyébként a feledés homályába vesznének.

Több mint hét évszázad alatt jött létre az a csodálatos környezetet, ami most Vámosatyán körbe veszi az itt lakókat és az ide látogatókat. A községre mindig jellemző volt a hagyományok tisztelete, amit a történelem és a természet erői is formáltak. Minden településnek nemcsak jelene, de múltja is van.

A Falvak Kultúrájáért Alapítvány 2020. január 22-én „Bereg mintafaluja” címet adományozta Vámosatya településnek. Szász József Lónyay Menyért díjas polgármester erre az elismerésre a legbüszkébb, mert ez a közösség elismerése.

vamosatya11

A Vámosatya bejáratainál mostantól egy tájékoztató tábla fogadja és remélhetőleg készteti az utazót, hogy később visszajöjjön.

Az utas ezt látja először és reményeik szerint meg is állnak, hogy elolvassák és pihenjenek egy kicsit. Nem titkolt szándékkal ez egy marketing fogás is lenne, hogy kedvet csináljanak a megálláshoz, vagy egy későbbi visszatéréshez, hogy megnézzék a templomon kívül a látványtárakat és a Büdy-várromot, ami ma már nem is rom.

Az idelátogató a várromot immáron az esős időben személygépkocsival is jól járható Büdy Mihály úton közelítheti meg, a várrom előtt még gépkocsi parkoló is rendelkezésre áll.

Ezek, a falu kezdetére kihelyezett táblák befejezései a hét cikluson át végzett munkának, ami nem mindig volt diadalmenet. A várrom állagmegóvásához és a látványtárak létrehozásához benyújtott pályázatok megírása és elszámolása mellett olyan apróságnak tűnő dolgok intézése is sok fejtörést okozott, mint például a várhoz vezető út telekkönyvi rendezése, mert akkoriban a várat csak magánkézben lévő földeken keresztül lehetett megközelíteni. Bizony nem sok hiányzott ahhoz, hogy maga a várrom is magánkézbe kerüljön. Így viszont a várrom és az oda vezető Büdy Mihály, beregi főispán nevét viselő út is, végérvényesen a közösségé lett.

4

Kedves olvasók! Látogassanak el, kopogtassanak be hozzájuk, lássák hogy egy kis település hogyan tudja megőrizni 700 éves múltját, hogyan lehetséges két kötetes monográfiája egy látszólag haldokló kis falunak? Hogyan lehet látványtárakat építeni és azokat berendezni. A hetedik ciklusát töltő polgármester az önkormányzatok és az önkéntes segítők munkájával olyan lehetőségekhez juttatta a falut, amire a következő önkormányzat felépítheti a jövőt. Szász József szeretné hinni, hogy Vámosatyán a 700 esztendő nem véget ér, hanem folytatódik.

SzJJ

A cikk Vámosatya Önkormányzata és Szász József polgármester támogatásával készült.

 További információ!

MK NemzKonz ADS 700x700px 1122

donerfkert