DAP online ADS KV 1200x150 1016

Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 4, 23:23

Büdy ház - Büdy-vár látogatóközpont Vámosatyán

  • Közzétéve Érdekességek

1

A Büdy-vár környezetének korábbi években történt fejlesztésével, valamit a vár régészeti feltárásának befejeztével Vámosatya önkormányzata egy látogatóközpontot alakított ki. Úgy gondolták, hogy az elért eredményeket ideje a nagyközönség elé tárni, ami községük idegenforgalmi vonzerejét jelentősen fokozná.

A Tákos – Csaroda nevezetességeit bemutató idegenforgalmi látványosságok mellett hazánk történelmének egy olyan időszakát idézhetnék meg, ami napjainkban kevésbé ismert. Mindezt színvonalasan, látványosan és mind a fiatalabb, mind az idősebb korosztályok számára érdekesen mutathatnák be. Ehhez egy korábbi lakóingatlant alakítottak át látogatóközponttá. A rendelkezésre álló három helyiségben Vámosatya és a vár történetének sokoldalú bemutatását tervezték. Forráshiány miatt azonban ez csak félig-meddig sikerült, de így is érdekes látnivalóval gazdagodott a falu.

Az előszoba egyfajta kedvcsináló gyerekeknek és felnőtteknek  egyaránt. Minden várhoz kötődnek olyan legendák, amelyeknek van némi valóságalapja, de mégiscsak a nép képzeletében születtek. A legendák nagy ostromokról, óriási gazdagságról, elrejtett kincsekről szólnak, pedig a várat sohasem ostromolták. Állítólag mikor az ostromló sereg megjelent a vidéken, a tulajdonos, Büdy (I) Mihály beregi főispán Munkácsra menekült. Mennie kellett, mert ő volt a munkácsi vár kapitánya is, kötelessége volt annak a védelmét irányítani. A hagyomány szerint Büdy (I) Mihály fekete ládájából tízezer katona pattanhatott volna ki, legalábbis ennyi pénzről álmodoztak a később élt emberek. A fia, Büdy (II) Mihály 1564-ben az ostromló somlyói Báthory István rokoni segítségével költözött Boldogkővárába. harcra ekkor sem került sor, pedig a várat erre az időre nagyobb ostrom kivédésére is alkalmassá tette a tulajdonosa. Mégis évszázadokkal később, a mezőgazdasági munkák megkezdése előtt minden tavasszal a falu apraja-nagyja a vár udvarán kincsek után kutatott.

2

Egy másik legenda szerint a romok alatt kiterjedt alagútrendszer van, ami Munkácsig is elvezet, de ezt még senki nem találta meg. Nem is találhatta, hiszen mocsár vette körül a várat, mocsár alatt pedig a vízbetörés miatt lehetetlen alagutat ásni.

Egy harmadik legenda is fenn tartja magát a faluban: hogy egyszer egy embert kötéllel leengedtek egy üregbe, hogy megkeresse az alagút bejáratát. Kis idő múlva megrángatta a kötelet, hogy húzzák fel. Az ember, akinek a neve nem maradt fenn, a vár kútját találta meg. A tablókon bemutatott legendákat további érdekes tárgyak egészítik ki. A bejárati ajtó mellett egy asztalkán áll a „fekete láda”, benne a Büdy tallért verő tőkével. A fekete láda és a Büdy-tallér verőtőke, valamint a vár képzeletbeli rekonstrukcióját mutató makett Dr. Berényi László díszpolgár ajándéka. Aki szeretne egy Büdy-tallért emlékbe, verhet magának. Igaz, nem ezüstből, hanem alumínium korongból.

3

Az udvar felőli szoba berendezésére a jelenlegi 1. látványtár egyébként is zsúfolt gyűjteményéből tervezték kiemelni a 16-17. századi kézifegyverek másolatait, valamint a község és a vár történetére vonatkozó tablókat. Ott csak a későbbi időkre vonatkozó tárgyak és tablók maradtak volna. Az udvar felőli szobában a Büdy-vár fénykorában használatos kézifegyvereket mutatták volna be, a falakon körben pedig a község, valamint a vár története és annak rekonstrukciós kísérletei lettek volna láthatók. Forrás hiányában ebben a helyiségben Dr. Berényi László, Vámosatya első díszpolgára által felajánlott makett-, képeslap-, és bélyeggyűjtemény kapott helyet.

Az utca felőli szobában egy interaktív kiállító teret rendeztek be, amiből Perényi Zsigmond 1849-es vértanú, Bereg vármegye egykori felsőházi képviselőjének életét ismerhetjük meg.

4

Az interaktív kiállító tér lehetőséget biztosít arra, hogy a látogatók felöltsék a korabeli mind császári, mind honvéd egyenruhákat, kezükbe vegyék a korabeli fegyverek kicsinyített másolatait, erről fényképeket készítsenek. Minden ruhából egy-egy felnőtt és gyerek méretet helyeztek el, hogy mind felnőtt, mind gyerek látogatóink be tudjanak öltözni. Az egyenruhát kiegészítő tölténytáska és kenyérzsák is rendelkezésre áll. Az egyenruha- és fegyvermásolatok valamint a zászló a Dabasi Honvédtüzér Közhasznú Alapítvány ajándékai. A kis kerek asztalon a község monográfiájába lapozhat bele a látogató.

A témáról bővebben Vámosatya honlapján (www.vamosatya.hu) lehet olvasni.

SzJJ

A Cikk Vámosatya önkormányzata és polgármestere hozzájárulásával készült.

 

DAP online ADS KV 700x700 1016

 

kert