Mi az energetikai tanúsítvány? Mikor kell és mikor nem kell? Mi a célja?
- Írta: Háromhatár
- Közzétéve Érdekességek
Mi az energetikai tanúsítvány? Statisztikai adatok bizonyítják, hogy az európai országok energiafogyasztásának 45–50%-a az épületek létesítésére és üzemeltetésére fordítódik.
Az energetikai tanúsítvány célja, hogy a tulajdonost, a leendő tulajdonost, illetve a leendő bérlőt tájékoztassa az adott ingatlan energiahatékonyságáról. A vevők egyre többen keresik és értékelik az energiahatékony épületeket és lakásokat Magyarországon.
Az energetikai tanúsítvány egy igazoló okirat, az épületnek energetikai teljesítőképességét tartalmazza. Az energetikai tanúsítvány számszerűsíti az épület összesített energetikai jellemzőjét és a CO2 kibocsátás értékét. Tartalmaz épületszerkezeti, épülettechnikai rendszer értékelést és korszerűsítési javaslatot is.
Az energetikai tanúsítvány célja, hogy a tulajdonost, a leendő tulajdonost, illetve a leendő bérlőt tájékoztassa az adott ingatlan energiahatékonyságáról. A vevők egyre többen keresik és értékelik az energiahatékony épületeket és lakásokat Magyarországon.
Egyre nagyobb a jelentősége
Statisztikai adatok bizonyítják, hogy az európai országok energiafogyasztásának 45–50%-a az épületek létesítésére és üzemeltetésére fordítódik. Az energiafelhasználás és a fenntartható fejlődés szempontjából ez a legkritikusabb és legfontosabb szektor.
Az épületek fizikai élettartama száz év. A jelenlegi ütemben a meglévő épületállomány újjal való felváltása egy évszázadot igényel. Ez jelzi azt is, hogy napjaink döntései egy évszázad múlva is kihatnak az ország energetikai, gazdasági, ökológiai helyzetére.
Milyen jogszabályok vonatkoznak az energetikai tanúsítvány készítésére?
Az energetikai tanúsítvány készítésének szabályait 2 jogszabályban határozták meg:
A 9/2023. (V. 25.) ÉKM rendelet, az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról.
Az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI. 30) Korm. rendeletben.
2023. november 1-től jelentősen módosulnak az épületenergetikai rendeletek. A változás érinti a számítási módszert, a követelményeket és a tanúsítás szabályait is. Ezen túl megváltozott és új fogalmakkal egészült ki a rendelet fogalomjegyzéke is. A megújuló energia részarányt felváltja az életciklus alapú CO2-kibocsátás követelménye.
Meddig érvényes az energetikai tanúsítvány?
Energetikai tanúsítvány érvényessége 2023. november 1-jén megváltozott. Az energetikai tanúsítvány a kiállítás napjától számított 5 évig érvényes. A 2023.11.01. előtt készült tanúsítványok már nem használhatóak fel adásvétel vagy bérbeadás esetén a 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet alapján. Újat kell készíteni. A rendelet nem ír olyat, hogy a régi tanúsítvány érvényét veszti, hanem azt, hogy újat kell készíteni.
Mikor kell energetikai tanúsítvány?
-
Európai uniós előírás alapján 2012 január 1-jétől energiatanúsítvány készítése kötelező új épület építésekor. Meglévő épület vagy önálló rendeltetési egység ellenérték fejében történő tulajdon átruházása vagy bérbeadása esetén.
-
- Új épület építése esetén az energetikai tanúsítvány elkészíttetéséről az építtető gondoskodik. Meglévő épület eladása / bérbeadása esetén az eladó / bérbeadó kötelezettsége.
-
- Az új építésű ingatlanoknak meg kell felelni a követelményszintnek. A régebbi építésű ingatlanoknak nem kell megfelelni a jelenlegi (új építésű ingatlanra vonatkozó) követelménynek, ekkor egy állapotrögzítés és kategóriába sorolás történik.
-
Ezen túl 2023. novembertől az ingatlan értékesítés vagy bérbeadáskor a reklámban fel kell tüntetni az energetikai minőség szerinti besorolását.
-
Az épületenergetikai pályázatokban is kell energetikai tanúsítványt készíttetni.
Tehát az energetikai tanúsítvány épületre kell, építményekre nem. Az épület fogalma: falakkal ellátott, fedett építmény, amelyben energiát használnak a beltéri légállapot szabályozására.
Mikor nem kell energetikai tanúsítvány?
-
- Az önálló, más épülethez nem csatlakozó, 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű épületre.
-
- Az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt lakhatás és pihenés céljára használt épületre.
-
- A legfeljebb 2 évi használatra szánt felvonulási épületre, fólia- vagy sátorszerkezetre.
-
- Hitéleti célra használt épületre.
-
- Bizonyos esetben mezőgazdasági, logisztikai és ipari épületre, műhelyre.
-
- A használatbavételi engedély kiadását vagy a használatbavétel tudomásul vételét megelőző tulajdon-átruházás.
-
- A megüresedett lakóingatlan versenyeztetéssel történő értékesítése esetén.
Ha ugyanabban az ingatlanban résztulajdonnal rendelkező tulajdonos szerez ellenérték fejében további tulajdonrészt.
Ki készíthet energetikai tanúsítványt?
Az energetikai tanúsításhoz Mérnöki Kamarai tagsággal kell rendelkezni. Ebből következik, hogy szakirányú mérnöki végzettség kell. Szükséges a jogosultsági vizsga megszerzése, és évente a kötelező szakmai továbbképzés is. A kamarai, illetve a továbbképzési díjak kiegyenlítése is a jogosultság feltétele. A jogosultságokat Magyarországon két hivatalos szervezet adja ki és tartja nyilván, a Magyar Mérnöki Kamara és a Magyar Építész Kamara.
Hogyan készül?
Az energetikai tanúsítvány megrendelhető telefonon esetleg emailen. Az energetikai tanúsítvány készítése a helyszíni szemlével kezdődik. A helyszíni szemle egy egyszerűbb lakásnál nem tart tovább 20 percnél. Elsődlegesen a geometriai adatok meghatározásával kezdődik a belméretek alapján. Ezután beazonosításra kerül az épületburok, a nyílászáró, falak, födém, fűtés és melegvíz hálózat és a megújuló energiát hasznosító rendszer, ha van. A helyszíni szemlén roncsolásos vizsgálatot egyik tanúsító sem végez. Szemrevételezéssel, műszaki adatok és a szakma szabályai alapján történik például a határoló szerkezetek beazonosítása. Végül néhány fényképet fog készíteni a szakember.
Az helyszíni szemlén rögzített adatok alapján, az energetikai tanúsítvány számítógépes szoftver segítségével 1- 2 napon belül elkészül. Tehát számítással, és nem hőkamerás vizsgálattal, mert ahhoz legalább 20°C különbség kell a belső és a külső hőmérséklet között.
Mennyibe kerül?
Az energetikai tanúsítvány ára függ az ingatlan típusától, méretétől. Például egy 21 m2-es lakás olcsóbb, mint egy 6000 m2-es ipari épület. Az ár attól is függ, hogy eladáshoz vagy pályázathoz kell. A pályázathoz készült tanúsítványok összetettsége miatt drágábbak lehetnek.