Borbála napi népszokások - december 4.
- Írta: Háromhatár
- Közzétéve Érdekességek
December 4-én, Borbála napján a magyar néphagyományban számos szokás és hiedelem él. Ezek a szokások részben a házasságkötéssel, részben pedig az időjárással kapcsolatosak.
Házasságkötés
Borbálát házasságszerző szentként tisztelték, ezért ezen a napon a lányok különféle jóslásokat végeztek, hogy megtudják, vajon hamarosan férjhez mennek-e. A leggyakoribb jóslás az volt, hogy egy ágat tettek vízbe, és ha az karácsonyig kivirágzott, akkor a lánynak hamarosan férjhez kell mennie.
Időjárással kapcsolatos Borbála napi megfigyelések
Borbála napjához számos időjárásjóslás is fűződik. A legismertebb mondás szerint “Ha Borbála kopog, karácsony locsog, viszont, ha Borbála locsog, a karácsony kopog.” Ez a mondás azt jelenti, hogy ha december 4-én fagyos az idő, akkor karácsonykor esni fog, és fordítva.
További szokások
Ezen a napon a lányok nem dolgoztak, és nem is végeztek olyan házimunkát, amihez tűt kellett használni. A hagyomány szerint ugyanis aki ezen a napon varr, az a következő évben nem talál férjet.
Borbála napi jóslatok
- Vízbe tett ág jóslása: A lányok egy ágat tettek vízbe december 4-én, és ha az karácsonyig kivirágzott, akkor a lánynak hamarosan férjhez kell mennie.
- Párna alá tett ág jóslása: A lányok egy ágat tettek párnájuk alá december 4-én, és remélték, hogy álmukban meglátják a jövendőbelijüket.
- Tűzbe dobott cipő jóslása: A lányok egy cipőt dobtak tűzbe december 4-én, és a cipő lángjának iránya alapján jósolták meg, hogy honnan származik majd a jövendőbelijük.
- Vízbe tett gyűrű jóslása: A lányok egy gyűrűt tettek vízbe december 4-én, és ha a gyűrű körbe-körbe forog, akkor a lánynak sok udvarlója lesz.
Borbála napi időjárásjóslatok
- “Ha Borbála kopog, karácsony locsog, viszont, ha Borbála locsog, a karácsony kopog.”
- “Ha Borbála kopog, a télnek vége, ha locsog, a télnek közepe.”
- “Ha Borbála napján fekete a tyúkszeme, kemény tél lesz.”
Borbála napi dologtilalmak
- Nem szabad fonni, mert bevarrják a tyúkok fenekét.
- Nem szabad varrni, mert a lánynak nem lesz férje a következő évben.
- Nem szabad női látogatót fogadni, mert elsöpörik a szerencsét.
A Borbála napi népszokások ma már nem olyan népszerűek, mint régen, de még mindig vannak olyanok, akik követik a hagyományokat.
Ezek a szokások és hiedelmek a magyar néphagyomány fontos részét képezik, és a múltunkra és a hagyományainkra emlékeztetnek.