Bejelentkezés
Frissítve: 2024 Nov 23, 21:30

A Facebook tanácsai az álhírterjesztés ellen

Szeretnénk megállítani az álhírek terjedését a Facebookon - olvasható a facebook sugóban. Itt olvashatsz bővebben arról, mit is teszünk ezért. Amíg a terjedés megfékezésén dolgozunk, íme néhány tipp arról, hogy mire érdemes figyelni:

faxcebook

  1. Légy szkeptikus a címmel szemben. Az álhíreknek gyakran van figyelemfelkeltő címe, csupa nagybetűvel és felkiáltójelekkel. Ha a cím megdöbbentő állításai hihetetlenül hangzanak, valószínűleg azok is.

  2. Nézd meg alaposan az URL-címet. A hamis vagy más címet imitáló URL-cím is lehet intő jel, hogy álhírről van szó. Sok álhíroldal hiteles hírforrásokat próbál utánozni az URL-cím apró megváltoztatásával. Felkeresheted a webhelyet, és összevetheted az URL-címet a hiteles forrás címével.

  3. Nézz utána a forrásnak. Ellenőrizd, hogy a hír olyan forrásból származik-e, amely megbízhatóan pontos tartalmat szolgáltat. Ha a hír számodra ismeretlen weblapról származik, tájékozódj a „Névjegy” oldaláról.

  4. Figyelj a szokatlan formázásra. Sok álhíroldalra jellemzőek a helyesírási hibák és az esetlen elrendezés. Ha ezekkel a jelekkel találkozol, légy elővigyázatos.

  5. Nézd meg alaposan a fényképeket. Az álhírek gyakran tartalmaznak manipulált képeket és videókat. Előfordul az is, hogy a fénykép valódi, de kivágták a valódi környezetéből. A fényképre vagy képre rákeresve ellenőrizheted, honnan származik.

  6. Figyelj a dátumokra. Az álhírek időnként logikátlan időrendiséget használnak, az események dátumát pedig megváltoztatják.

  7. Ellenőrizd a bizonyítékokat. Győződj meg arról, hogy a szerző forrásai pontosak. A bizonyítékok hiánya és a névtelen szakértők arra utalhatnak, hogy álhírről van szó.

  8. Nézz meg más híreket is. Ha egyetlen másik hírforrás sem ad hírt ugyanarról a sztoriról, az azt jelezheti, hogy hamis. Ha több megbízható forrás is beszámol róla, akkor valószínűbb, hogy igaz.

  9. Lehet, hogy csak vicc? Az álhíreket néha nehéz megkülönböztetni a humoros vagy szatirikus írásoktól. Ellenőrizd, hogy a forrás szokott-e közzétenni paródiákat, illetve hogy a részletek és a hangnem nem utal-e arra, hogy csak viccről van szó.

  10. Egyes hírek szándékosan hamisak. Légy kritikus az olvasott hírekkel szemben, és csak azokat a híreket oszd meg, amelyekről tudod, hogy hiteles forrásból származnak.

 

 További információ!

donerfkert