A Beregben is megjelent az aranysakál
- Írta: Bodnár Zsolt
- Közzétéve Helyi hírek
Egy fotócsapdával készült felvétel került fel az internetre, egy helyi vadász osztotta meg ismerőseivel. A fotón egy aranysakál csapat látható, amint éppen egy beregben telepített vadetető környékén ólálkodnak.
A magyarországon őshonos állatfaj, megjelenése és terjeszkedése nem véletlen, helye és szerepe van a magyar faunában, akár a dögeltakarításra, vagy a gabonakártevő rágcsáló gyérítésére gondolunk, amivel az agrártermelés és környezetvédelem szolgálatában áll.
Természetes módon részt vállal a vaddisznók létszámának csökkentésében (malacok zsákmányolásával), hogy a terményben, és városi gyümölcsös kertekben okozott egyre nagyobb mértékű kár enyhülhessen.
Mivel nincs természetes ellensége, a vele való tervszerű gazdálkodás nélkülözhetetlen, ennek része a megfelelő, kíméletes gyérítés - ha szükséges -, illetve a dögkutak megszüntetése, ami táplálékforrást biztosít számukra. (a Beregben az első aranysakált -visszatelepülésük után - 2 éve lőtték ki)
A kutatók, természetvédők örülnek felbukkanásának, hisz minden őshonos faj újra megjelenése izgalmas kérdéseket vet fel a tudomány területén, a vadászok, gazdálkodók viszont az állományukat féltik, és idegenkednek a faj befogadásától.
Félni nem kell tőle! Minden vadon élő kutyaféle, így a sakál is természetes módon kerüli az embert, a legkisebb neszre is odébb áll, emiatt megfigyelni is nehéz.
Szelídített, majd elvadult, vagy ember által bántalmazott, esetleg hibridizálódott vagy beteg (veszett) egyedről, ill. egyedek falkájáról képzelhető el hogy esetleg veszélyes lehet kistestű kutyára, vagy embert megsebesíthet.
felhasznált forrás: ng.hu