MK NemzKonz ADS 1200x150px 1122

Bejelentkezés
Frissítve: 2025 Jan 21, 21:29

Memória Melódia - „A zene erejével a demenciával élőkért!” - Videópályázatot hirdet az Élet Forrása Egyesület

  • Közzétéve Helyi hírek

Alzheimer világnapja szeptember 21. minden évben egy neves esemény. Ezen alkalomból idén az Élet Forrása Egyesület is csatlakozott egy kezdeményezéshez, melynek neve a „Memória Melódia”. Ezen kezdeményezés lényege, hogy felhívjuk a figyelmet a demenciával élőkre, és minél több emberrel megismertessük a betegséget.

demencia

A Memória Melódia szlogenje idén „A zene erejével a demenciával élőkért!”, mely során a zene gyógyító erejét bemutató programokat szerveznek.  A demencia bárkit érinthet, ezért fontos, hogy időben felismerjük, hiszen akkor eredményesebben tudunk küzdeni ellene.

Felmérések azt mutatják, hogy a betegek közel 80%-át otthon, a családtagok ápolják és gondozzák. Ezen emberek sokszor feláldozzák a saját életüket, hogy meg tudják teremteni szeretteiknek a megfelelő életkörülményeket.

Szeretnénk felhívni a szociális intézmények figyelmét, hogy ők is csatlakozzanak a kezdeményezésünkhöz, mutassák meg hogyan gyógyítják a demenciában szenvedőket a zene erejével. Készítsenek videót a zeneterápiáról, hiszen ez egy hatásos módja a demenciás betegek állapotának javítására. Úgy gondoljuk nagyon fontos, hogy lássák az emberek, hogyan tudnak akár ők segíteni a demens szeretteiknek.  

Mi a Memória Melódia?

2018 szeptemberében országos sétát hirdettek az Alzheimer Cafék. A felhívás nem várt sikert hozott, ugyanis az ország több pontján, mintegy 30 település csatlakozott. A séta szlogenje a „Nem vagy egyedül” volt.

2019-ben az országos séta kezdeményezés folytatása mellett „Művészetekkel a Demenciával Élőkért” címmel szerveztek országos akciót. A felhíváshoz csatlakozva több településen is bemutatásra került Christian Gundlach: „Batang felé” című tragikomédiája, mely egy demenciával élő idős férfiról és fiatal segítőjéről szól.

2020-ban a szenior örömtánc mozgalom is csatlakozott a szervezett sétához. Ennek eredménye a két terület összekapcsolása lett, melyből a „Táncoljunk együtt a demenciával élőkért!” országos megmozdulás gondolata született.

2021-ben a szokásos séta mellett pedig a „Memória Melódia - A zene erejével a demenciával élőkért!” kezdeményezést találták ki. Szeptemberben országosan zenei programok szervezését szorgalmazzák, melybe bekapcsolódhatnak a településeken működő zenekarok, kórusok, műkedvelő társulatok szabadtéren, de akár online is.

E mellett az Alzheimer Világnap – szeptember 21 - tiszteletére egy nagy országos eseményt terveznek, ahol egy időben közösen zenélnének a hivatásos zenekarok, az amatőrök és idősotthonok lakói is.

Hogyan csatlakozik ehhez az Élet Forrása Egyesület?

A Memória Melódia felhívásához az Élet Forrása Egyesület is csatlakozik. Szeptember 21. az Alzheimer Világnapja, erre az alkalomra szeretnénk a betegeknek, illetve a gondozóiknak, ápolóiknak kedveskedni. Az ilyen közös programoknak nagyon nagy összetartó ereje van, hiszen ez egy közös erőfeszítés, közös cél, illetve közös élmény, ami után az öröm is közös.

Egyesületünk elnöke, Hadobásné Kiss Hedvig oktatóként demencia gondozó képzésekben vesz részt, melyben megyénk szociális dolgozóinak nyújt lehetőséget, hogy felkészüljenek a demencia elleni védekezésre. Nem csak a szociális szférában dolgozóknak van szükségük erre a tudásra, hanem az egészségügyben is. Fontos, hogy minél több ember kapjon megfelelő tájékoztatást, hiszen annál nagyobb eséllyel tudják majd felismerni a betegség tüneteit családtagjaikban, barátaikban. Missziónknak tekintjük, hogy felhívjuk a figyelmet erre az állapotra, tájékoztatást és segítséget nyújtsunk az eredményes védekezés érdekében.

Videópályázatunk

Kutatások bizonyítják a zene jótékony hatásait a demenciával szenvedők esetében. A zenét felhasználva a betegek életminőségét lehet javítani, ugyanis nagyban segít az állapot romlásának lassításában.

Az Élet Forrása Egyesület által hirdetett videópályázat lényege is ez. Bemutatni azt, hogyan gyógyítanak a szociális intézményekben a demencia ellen a zene erejét felhasználva. Ezen videókban betekintést kapunk abba, hogyan működik a zeneterápia, ugyanis nagyon nagy jelentősége és szerepe van a demencia elleni védekezésben.

Fogadtatás

A Memória Melódia szervezői nagyon örültek kezdeményezésünknek, hiszen ilyen formájú programmal csak mi csatlakoztunk. A demenciával küzdő betegeket foglalkoztató intézmények is nagyon lelkesek voltak, örültek, hogy erre is felhívják a figyelmet, hiszen odafigyeléssel, és időben elkezdett terápiával szignifikánsan javítani lehet a betegek állapotát. Nagyon izgatottak voltak az intézmények lakói is, akik gondozóikkal mindent beleadva készültek a videók felvételére, ami nagyon összehozta a közösségük. 

Végeredmény

Pályázatunkat sikeresnek tekintjük, hiszen 11 megyebeli intézménytől 17 videót kaptunk, igaz mindenki csak 1 művel vett részt a pályázaton.

A videók nagyon jól bemutatják a zeneterápiát, hogyan épül fel, hogyan zajlik. A videókat közönségszavazásra bocsátottuk, szeptember 14.től lehetett szavazni szeptember 20-ig.

A videók összesen több mint 15.000 emberhez jutottak el, és a videókra összesen 1700 szavazat érkezett. A legtöbbet a Fehérgyarmati Városi Szociális Központ kapta, 400-at. Velük, és a Mandala Dalszínházzal egyeztetve fogunk majd kivonulni, átadni a műsort, melyet már nagyon várnak az idősek és a gondozók is.

Jövő

A nagy érdeklődésre való tekintettel úgy döntöttünk, hogy ez nem csak egyszeri alkalom lesz. Jövőre országos videópályázatot tervezünk hirdetni, mivel nem csak a megyénkből érdeklődtek, még Budapestről és Sopronból is volt érdeklődő intézmény.

Mi a demencia és az Alzheimer-kór?

Először dr. Alois Alzheimer írta le betegségként, napjainkban a nevéről Alzheimer-kórként emlegetünk. Világszerte 50 millió ember szenved Alzheimer-kórban és más demenciákban. A demencia gyűjtőfogalom, nem specifikus betegség. Demencia alatt azokat a csoportosított rendellenességeket értjük, melyeket agyi elváltozások okoznak.

Előfordulás 65 éves kor fölött 5 évente duplázódik, 85 év felettiek 40%-nál észlelhető. Magyarországon 2-300 ezerre becsülik az érintettek számát. A WHO szerint 2030-ra duplázódik, 2050-re triplázódik a demeciában szenvedők száma.

A demencia egy progresszív betegség. Észrevétlenül kezdődik, majd fokozatosan eljut abba az állapotba a beteg, amikor már önellátásra nem képes.

Árulkodó jelei, tünetei:            

- Memóriazavar: Hanyatló memória jellemzi, különösképpen a rövidtávú emlékezet zavara. Aki egyszerűen „csak” feledékeny, ami idős korban előfordul, emlékszik az elfelejtett dologgal kapcsolatos egyéb tényekre. Például nem jut eszébe a szomszédja neve, de tudja hogy akivel beszélget a szomszédja. Egy demens beteg nemcsak a szomszédja nevét felejti el, hanem a vele összefüggő körülményeket is

- Nehézségek a mindennapi tevékenységekben: A demens beteg nehezen tudja ellátni a mindennapi, általában gondolkodást nem igénylő rutin feladatokat sem.

- Nyelvi kifejezőkészség zavarai: A demens beteg gyakran egyszerű szavakat is elfelejt, vagy egész más szavakat használ helyettük, emiatt az írása és beszéde nehezen lesz érthető

- Időbeli és térbeli tájékozódási zavar: A demens beteg ismerős környéken is eltévedhet. Megeshet az is, hogy az éjszakát is felcseréli a nappallal.

- Figyelem hanyatlása: A demens betegeknek gondot okozhat egy beszélgetés követése, vagy elfelejti, hogy a számláit be kell fizetnie

- Hangulati vagy viselkedésbeli változás: A demens beteg hangulata azonban hirtelen válhat ingadozóvá minden ok nélkül. Szokatlanul érzelmessé vagy minden érzelmet nélkülözővé válhat.

- Személyiségváltozás: A demens beteg a megszokott korábbi önmagához képest megváltozik. Gyanakvóvá, ingerlékennyé, depresszióssá, közömbössé, szorongóvá és izgatottá válhat, különösen olyan helyzetekben, amikor a memóriazavar is nehezíti a helyzetét.

 Alzheimer/Memória Café-k

Dr. Meisen Beré pszichiáter-geriáter szakorvos hozta létre az első Alzheimer Café-t 1997-ben Hollandiában. Jellemzően ismeretterjesztő előadások után kérdéseket tesznek fel az előadóknak, majd asztaltársaságban folytatják a beszélgetést kávé és sütemény mellett. Az összejöveteleket gyakran egy galériában tartják, koncertet, múzeumokat látogatnak, zenét hallgatnak, melyek emlékeket, érzelmeket mozgósíthatnak.

Magyarországon az első Alzheimer Café-t dr. Menyhárt Miklós hozta létre 2014-ben Győrben.

Alzheimer Café-k célja:

- Szüntesse meg a betegek és hozzátartozóik kirekesztődését, szociális elkülönülését.

- Támogassa, segítse az ápoló családtagokat

- Nyújtson információt az idős, demenciával élő betegek pszichoszociális és orvosi aspektusáról, az ápolás, gondozás nehézségeinek felismeréséről, azok lehetséges megoldásairól, könnyítéséről.

- Támogató közösség kialakítása, családias légkör megteremtése a betegség empatikus megközelítésével, elfogadásának segítésével.

- A társadalom széles körének figyelmét hívja fel a gyorsan terjedő, szellemi leépüléssel járó betegségekre

 

pizza