Természeti kincsünk az esővíz (Tiszaadony belterületi csapadékvíz elvezetés projekt)
- Írta: Háromhatár
- Közzétéve Helyi hírek
A TOP-2.1.3-16-SB2-2021-00029 azonosító számú, „Tiszaadony belterületi csapadékvíz elvezetés” című projekt keretében, 337,92 millió forint Európai Uniós támogatás segítségével újult meg, Tiszaadony településen a meglévő vízelvezető rendszer, valamint a vizek helyben tartása érdekében egy 1700 m³ nagyságú záportározó is megépítésre került.
A projekt céljai: a település csapadékvízelvezető hálózatának átépítésével - rekonstrukciójával, a belvízkárok csökkentése és megelőzése, az élet- és a vagyonvédelem érdekében. A felszíni vizeink minőségének javítása, a további környezeti káresemények megelőzése, valamint a lakosok szemléletformálása a vízgazdálkodás területén.
A helyes vízgazdálkodás
Az emberiség felelőtlen, pazarló magatartása miatt bolygónk éghajlata folyamatosan változik, és ezzel egyidejűleg természeti kincs készlete rohamosan csökken.
A klímaváltozás eredményeképpen hazánk csapadékvízeloszlása is egyre szélsőségesebb lesz, melynek előjeleit már napjainkban is tapasztalhatjuk. Az aszályos időszakok egyre hosszabbak, valamint a csapadék hírtelen és nagy mennyiségben érkezik. Ezért a vízkárok megelőzése érdekében fontos gondoskodnunk a csatornák és vízelvezető árkok rendszeres karbantartásáról és tisztításáról, a bennük növekvő növényzet, és a bele kerülő hulladék, falevél, fűnyesedék eltávolításáról a víz szabad áramlása érdekében.
Minden ingatlantulajdonosnak fontos tisztában lennie az ingatlanok és telkek, csapadékvíz elvezetésének a szabályaival, melyet az Országos Településrendezési és Építési Követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) számú kormányrendelet szabályoz.
Fontos szem előtt tartanunk, hogy háztartásunkban az esővíz hasznosítása az egyik leghatékonyabb formája a az ivóvíztakarékosságnak, mellyel nem csak környezetünk védelme érdekében teszünk sokat, hanem jelentős mértékben csökkenthetjük a hálózativíz fogyasztást, és az ezzel járó kiadásokat.
A csapadékvíz felhasználásával nagy hatékonysággal csökkenthetjük az elhasznált ivóvíz mennyiségét, illetve ezáltal a szennyvízelvezetés költségeit is. A csapadékvíz hasznosításával akár 50% ivóvíz is megtakarítható.
A csapadékvíz összegyűjtésének és helyben tartásának lehetőségei:
- Az épületek tetőjéről lefolyó esővizet gyűjthetjük felszín felett, vagy felszín alatti tartályokba. Az így raktározott vizet szükség esetén bármikor felhasználhatjuk öntözésre, autómosásra.
A háztartásunk udvarán belül elszivárogtatott vizet növényeink is meghálálják Praktikus és egyben látványos kiegészítői lehetnek udvarunknak az esőkertek. Lényegük, hogy az összegyűjtött vizet rövid ideig tárolják, és a talajba szivárogtatják. Érdemes a közvetlen környékét vízkedvelő, mélyen gyökerező, őshonos virágokkal, cserjékkel és fűfélékkel beültetni, melyeknek köszönhetően kertünk ékes dísze is lehet.
- Használjunk vízáteresztő burkolatot a csapadékvíz helyben tartása érdekében.
- A talajvíz elpárolgásának csökkentése érdekében alakítsunk ki 3 szintes növényzetet. A talajt borító növényzet, valamint a bokrok és a fák árnyékolják azt, ezáltal csökkentve a víz elpárolgását.
A szürkevíz:
A háztartásokban keletkezett szürkevíz felhasználásával szintén jelentősen csökkenthetjük kiadásainkat, valamint az ívóvízkészlet megőrzése érdekében nagy lépést teszünk előre.
Mi is a szürkevíz? A szürkevíz, a háztartásokban már egyszer felhasznált, de emberi fogyasztásra már nem alkalmas, de más célokra még felhasználható víz, amely fekáliával nem szennyezett. Jellemzően mosásból, zöldségtisztításból, kézmosásból, fürdésből származik. Ez a napi használatból keletkezett szennyvíz mennyiségének nagyjából 55 százalékát teszi ki. Felhasználási szempontból, alkalmas vécéöblítésre, takarításra, autómosásra, zöldterületek öntözésére. A szürkevíz újbóli használatával sokat tehetünk vízlábnyomunk csökkentése érdekében is.
A vízlábnyom
A vízlábnyom megmutatja, hogy mennyi vizet használunk el közvetlenül, vagy közvetve fogyasztási cikkeinken keresztül. Kis odafigyeléssel, és tudatos vásárlással vízlábnyomunk könnyedén csökkenthető.
Hogyan csökkentsük vízlábnyomunkat?
- Palackozott ásványvíz helyett fogyasszunk csapvizet! Országunk közel teljes területén kiváló minőségű a csapvíz, amennyiben esetleg kifogásolható a hálózati víz minősége, azt egy házi víztisztító berendezéssel könnyen orvosolhatjuk.
- Csökkentsük a hús és húskészítmények mennyiségét étkezéseink során, helyette fogyasszunk több zöldséget és gyümölcsöt. Így nemcsak vízlábnyomunkat csökkenthetjük, hanem egészségünk megőrzése érdekében és nagy előrelépést teszünk.
- Öntözéshez használjunk csapadékvizet.
- Vásárlásaink során részesítsük előnyben az alacsony vízfogyasztású üzemekben készült termékeket.
Készült: Tiszaadony Község Önkormányzatának megbízásából a TOP-2.1.3-16-SB2-2021-00029 azonosító számú projekt keretében.