Rekorder meteorológiai léggömböt gyűjtött be egy vásárosnaményi férfi Pusztadobosnál
- Írta: Háromhatár
- Közzétéve Helyi hírek
A meteorológiai léggömb meteorológiai mérőeszközök, rádiószondák szállítására alkalmazott eszköz. Mintegy 30 km magasságig képes emelkedni és a kezdetben, a talajon kb. fél méteres, héliummal vagy hidrogénnel töltött léggömb ebben a magasságban kb. 12 m átmérőre duzzad, majd kidurranva lezuhan.
Nem is gondolnánk, de van egy kis lelkes csoport, akik hobbiszinten gyűjtik a lezuhant meteorológiai léggömböket. Ennek a csoportnak tagja a vásárosnaményi Gulyás András, aki a napokban "begyűjtött" egy különleges rekorder léggömböt.
Maga a léggömb az esetek többségében latex-anyagból készül, saját tömege csupán 200 g. Az időjárási szondák a léggömbre kerülnek felfüggesztésre, ügyelve arra, hogy az eszközök és a léggömb között elegendő távolság legyen, az árnyékoló hatást elkerülendő. - mondta el András - A 30 km magasságig történő felemelkedés 75-80 percig tart, ezen idő alatt a rádiószondák a mért adatokat a fogadó meteorológiai állomásra sugározzák. A célmagasság elérése után a léggömb csaknem szabadesésben, illetve egy kis ejtőernyős fékezve 20 perc alatt száll vissza a földfelszínre.
Magyarországon naponta kétszer indítanak el ilyen ballonokat, éjfélkor és délben. Szegeden és Budapesten egyaránt. A mi környékünkre az áramlatok miatt általában Szlovákiából érkeznek ide ... Ott Poprad településen engedik szabadjára. Ilyen A lufi és vele a műszer ameddig repül, folyamatosan küldi az adatokat a földön lévő vevő berendezéseknek, és ezeket az adatokat használják majd fel mindenféle meteorológia előrejelzésekhez, elemzéshez. Eddig nekem sikerült négy szlovák és egy lengyel szondát találnom, magyar indítású ez volt az első.
Szegedről soha nem jött még ennyire közel Vásárosnaményhoz, illetve a másik érdekesség hogy nagyjából egy hétre előre kiszámítható a légáramaltok miatt, hogy az adott napon útjára engedett eszköz, nagyjából merre fog majd menni....de ebben az esetben teljesen más irányba szállt... szerencsémre. Nem is jelezte semmi a közeledtét, csak a rendszer, ahol regisztrált megfigyelő vagyok egyszer csak váratlanul péntek délután küldte az értesítést, hogy a szegedi szonda a közelemben van, nagy meglepetésre.
Először azt hittem valami hiba van a rendszerben, de utána megnéztem a számítógépes rendszerben is, és valóban GPS koordináták alapján is Pusztadobos mellett landolt Innentől szem előtt tartva indultam is érte édesapámmal és sikeresen felkutatva meg is találtuk.
Ez egyfajta hobbi, értéke nem igazán van a kis berendezésnek. Van aki horgászik, van aki vadászik... én meteorológia ballont gyűjtök...