„A magyar szabadság éve” Aranyosapátiban
- Írta: Nick Ferenc
- Közzétéve Helyi hírek
Még néhány nap és véget ér az 1956-os forradalom 60. évfordulója alkalmából meghirdetett emlékév, amely egyik záróeseményeként Aranyosapátiban felavatták a Forradalmak parkját. Az új közösségi tér központi emlékműve – „Becsületpont” – a Forradalmaink emlékoszlopa. A Falvak Kultúrájáért Alapítvány érték- és kapcsolatteremtő programját az 1956-os Emlékbizottság támogatta.
A több programból álló emlékező és emlékeztető eseménysorozat az Aranyhíd Irodalmárok Találkozójának és a kisvárdai Szeifried Zoltán grafikusművész „1956 képekben” kiállításának megnyitásával szombaton kezdődött.
A vasárnapi program a „Magna Hungáriát” 1996-ban megjárt hagyományőrző, Petraskó Tamás a Magyar Kultúra Lovagja vezetésével történelmi korok katonáinak és zászlóinak bevonulásával kezdődött. A település Böszörményi László Faluházában fiatalok és idősebbek, költők és hagyományőrzők köszöntötték a 87 éves Marofka Imre tanár urat, költőt, majd meghallgatták Petraskó Tamás előadását a Pozsonyi csatáról. Az előadó kitért arra, hogy 2018 júniusában Magyarországon Aranyosapáti fogadja elsőként az 1111 éve történt sorsdöntő eseményekre emlékezőket, majd Kazsuk Csaba polgármester indította el a faluház és a park közötti 1956 méteres emlékfutást.
A Himnusz elhangzása és az alapítvány köszöntője után a település vezetője, Kocsis István gr.kat. tisztelendő és nt. Pocsi Gyula ref. lelkész mondta el gondolatait a szabadságról. Az irodalmi találkozó költői két szép és tartalmas verscsokorral mutatkoztak be. Az emlékhelyavatáson „Az én ötvenhatom” címmel Marofka Imre emlékezett vissza „sortűzmentő” cselekedetére, amelynek negatív következményeit egész életében viselnie kellett.
A Szózat közös éneklését követően a program Aranyosszigeten közös vacsorával és éjszakában nyúló versmaratonnal zárult.