Szén-monoxid mérgezés veszély - a Katasztrófavédelem hírei
- Írta: Katasztrófavédelem
- Közzétéve Helyi hírek
Ismét időben jelzett a szén-monoxid érzékelő, ezúttal egy nagyhalászi családi házban, az Árpád utcában, ahol a lakás átszellőztetését követően mértek alacsonyabb gázkoncentrációt a nyíregyházi hivatásos és az ibrányi önkormányzati tűzoltók. A helyszíni ellenőrzés megállapította, hogy a készülékek szabályosan voltak bekötve, ugyanakkor a levegő utánpótlása nem biztosított, így kötelezték a tulajdonost a szellőzőrács beépítésére. Személyi sérülés nem történt.
Gyakori, hogy a szellőzőrácsokat takarékossági szempontok miatt letakarják, vagy ki sem építik, ami roppant veszélyes. A gázüzemű vízmelegítő, vagy a kazán működése során elhasználja a helyiség levegőjét, ezért nagyon fontos a megfelelő szellőzéséről gondoskodni. Ha letakarjuk a szellőzőt, máris életveszélyes állapotot teremtettünk, de a szén-monoxid-mérgezés több légmozgást előidéző épületgépészeti berendezés együttes használata miatt is kialakulhat!
Más épületgépészeti berendezések jelentősen ronthatják a tüzelőberendezések levegőellátását és az égéstermék elvezetését. A konyhai páraelszívók, a mellékhelyiségek szagelszívói, különböző tüzelőanyaggal üzemeltetett kéményes, nyílt égésterű tüzelőberendezések lakáson belüli együttes üzemeltetése, a központi porszívó, a szárítós mosógép, a mobil klíma egyidejű működése mind szerepet játszhat a csendes gyilkos keletkezésében.
Ha az épület minimális légáteresztő képességű nyílászárókkal van felszerelve, ezek a berendezések együtt működtetése is képes megfordítani a kéményekben az áramlás irányát, ami ideális a szén-monoxid-keletkezésének. A kandallók kéményei ugyanilyen hatást fejtenek ki a gázzal üzemelő berendezések kéményeire (nem feltétlenül a kandalló termeli a szén-monoxidot, hanem a kandalló üzemeltetése során a gáztüzelő-berendezés kéményében fordul meg az áramlás iránya).
Egy lakásban tehát ezen épületgépészeti berendezéseket összességében kell kezelnünk, rendszerként kell rájuk tekintenünk, nem pedig mint egymástól független fűtő-, főző-, melegítő eszközökre. Az egyik akadályozhatja a másik levegő utánpótlását, együttes üzemeltetésük így halálos gázkoncentrációt is eredményezhet. Beszerzésük, felújításuk, az épület szellőzésére kiható átépítés során minden esetben konzultáljunk szakemberekkel!
A szén-monoxid érzékelők karbantartása is fontos, így a gyártó által előírt érzékelő tisztítása és az elem ellenőrzése elengedhetetlen a biztonságos működéshez. A készülék elhelyezése a kazán közelében, vagy abban a helyiségben ajánlott, ahol a legtöbbet tartózkodunk, ott is a légzési magasság felett értendő, hiszen a gyilkos gáz fentről lefele telíti a helyiségeket, így tud időben riasztani minket a veszély kialakulásáról.
Dóka Imre tű. főhadnagy
megyei szóvivő
SZ-SZ-B. Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság