A tudományról - nem középiskolás fokon a Kisvárdai Bessenyei György Gimnáziumban
- Írta: Kovács Bertalan
- Közzétéve Helyi hírek
A hét végén – pénteken és szombaton – a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium volt a házigazdája A Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciájának. A nagyszabású nemzetközi rendezvényt immáron a tizennyolcadik alkalommal hozták tető alá szervezők.
A dísztermi megnyitó ünnepség után szekcióülésekre került sort. A megannyi diák példának okáért a biológia, az egészségtudomány, a mikrobiológia, biokémia, valamint a kémia, a környezettan-környezetvédelem, ökológiai természetvédelem, a pszichológia, a szociológia és társadalomismeret témaköröket boncolgatták, de olyan szekció is volt, amelynek tagjai az elméleti és kísérletes orvostudományt, a géntechnológiát és a molekuláris biológiát vették górcső alá. Szombaton újabb témakörökkel bővült a szekcióülések és az előadások sora, illetve köre. A szombati témakörök: helytörténet, humántudományok (irodalom, nyelvészet, kommunikáció, kultúrtörténet), néprajz, élet- és családtörténet, életpálya-kutatás, fizika, matematika, csillagászat, műszaki tudományok, informatika, bioinformatika, National Instruments, műszaki tudományok, informatika, történelem.
A Kutató Diákok Mozgalmát Csermely Péter professzor hívta életre. A mozgalom célja a tudomány népszerűsítése az egész Kárpát-medencében. A középiskolás diákok egyetemi mentorok és középiskolai felkészítő tanárok segítségével tudományos kutatásokat végeznek. Eredményeikről először területi, majd – amint ez most Kisvárdán a Besiben is történt – a Kárpát-medencei konferencián adnak számot.
A szakértő zsűri egyetemi tanárokból, középiskolai tanárokból és korábbi versenyzőkből áll.
Fontos tudni – és egyben a rendezvény rangját és súlyát is jelzi –, hogy a nagydíjas előadások 30, míg az első díjasok 20 felvételi pontot kapnak. A Vajdaságból, Erdélyből, Felvidékről egyaránt érkeztek versenyzők és felkészítők (www.kutdiak.hu). A konferencia teljes létszáma meghaladta a 200 főt. Összesen kettő híján száz(!) előadás hangzott el tizenöt szekcióban.
Ilyen típusú versenyeken, illetve megméretéseken több éve indítjuk diákjainkat, akik elsősorban a Debreceni Egyetemen, a Nyíregyházi Egyetemen és természetesen saját Öveges Laboratóriumunkban kutatnak – avatott be egy fontos a kulisszatitokba a szervezők nevében dr. Koncz Gábor.
A résztvevők a tudományos munka után emlékfát ültettek az iskola parkjában, majd az ünnepélyes záróünnepséget és eredményhirdetést a kisvárdai városháza konferenciatermében tartották.
A TUDOMÁNYOS DIÁKKÖRÖK XVIII. KÁRPÁT-MEDENCEI KONFERENCIÁJA KIEMELKEDŐ KISVÁRDAI BESSENYEIS EREDMÉNYEI:
2. díjas: Lovácsi Kristóf és Suba Hunor 11. d, Humántudományok szekció,
Felkészítő tanár: Juhász Miklósné
Nagydíjas: AL-Hamati Ahmed 11.e, Orvostudomány, géntechnológia, molekuláris biológia
Mentora: dr. Tajthy Gábor, Debreceni Egyetem
Felkészítő tanár: Dr Koncz Gábor és Dr Jámbrik Katalin
Rotary díjas: AL-Hamati Ahmed 11.e
Mentora: dr. Tajthy Gábor, Debreceni Egyetem
Felkészítő tanár: Dr Koncz Gábor Dr Jámbrik Katalin
Nagydíjas: Deák Anna 11.c, Humántudományok szekció
Felkészítői: Deák-Takács-Srzilvia, Tóth-Lelkes Mónika
Mentora: Dr. Minya Károly (Nyíregyházi Egyetem)
Nagydíjas: Szendrőy Vivien és Kiss Bettina 12.a, Pszichológia szekció
Mentoraik: dr. Holló Gábor, Bolmann Anna Klaudia, Kurucz Győző (Debreceni Egyetem);
Felkészítő tanár: Dr Koncz Gábor, Dr Jámbrik Katalin
Nagydíjas: Karászi Alíz 11.c, Biológia szekció
Mentora: dr. Mikóné dr. Hamvas Márta (Debreceni Egyetem)
Felkészítő tanár: Dr Koncz Gábor, Dr Jámbrik Katalin
2. díjas: Batta Gergő Péter 12.a, Matematika, fizika, csillagászat szekció
Mentorai: Bíró Gábor és Szikszai Márton (Debreceni Egyetem)
Tanárai : Makláriné Gubik Anna és Tóth Sándor