Kiváló hangulat, meghatódottság és értékteremtés Összefoglaló az Irodalmárok 4. nemzeti találkozójáról
- Írta: Nick Ferenc
- Közzétéve Helyi hírek
2019. június 6 – 9. között a Falvak Kultúrájáért Alapítvány az Aranyosapátiban található Aranyosszigeten 4. alkalommal rendezte meg az Irodalomárok Nemzeti Találkozóját. A Krúdy Gyula Irodalmi Kör szakmai támogatásával, Németh Nyiba Sándor, a kör titkára vezetésével megvalósult táborba Pécstől, Tatabányán, Dabason és Marosvásárhelyen át Csíkszentsimonig 37 alkotó érkezett.
A kapcsolat és értékteremtést célként felvállaló, a nemzetegyesítésre és a hátrányos helyzetű térség életminőség-fejlesztésére példát mutató hagyományos program minden résztvevője érzelmileg gazdagodva indult haza a sikeres alkotó-bemutatkozó napok után.
Az iskolák tanrendjéhez alkalmazkodó program – még a hivatalos megnyitó előtt – a nagyvarsányi általános iskolában vette kezdetét. Az intézmény színháztermét megtöltő gyermekek elismerő tapssal köszönték meg a Nógrád Megyéből érkező irodalmárok műsorát.
A zászlófelvonás, és a Himnusz éneklése alapozta meg az összetartozás érzését, amely a további napokban, egyre bővült, színesedett és gazdagodott. Első közös programként a résztvevők verssel illusztrálva mutatkoztak be, melyet a kellemes vacsorát követően további személyes információkkal és versekkel gazdagítottak.
A második napon az irodalmárok egyidőben, kisebb - nagyobb csoportokban a térség intézményeiben – ezen belül rendhagyó irodalmi órákon a Papi Kölcsey Ferenc Általános Iskolában, annak nyírlövői és aranyosapáti tagintézményében, valamint három csoportban a csarodai általános iskolában, továbbá Vásárosnamény és Tarpa idősotthonában – mutatkoztak be. A lehetőséget kihasználva a résztvevők hosszasan beszélgettek vendéglátóikkal, a gondozottakkal, és megtekintették a települések nevezetességeit, így ellátogattak a csarodai templomba is.
Ebben az egyetlen órában mindenki gazdagodott. A szigorú irodalmárok szinte „kisgyermek örömével” sorolták élményeiket. A gyermekek csillogó szemétől az idős nénitől kapott kézcsókig.
Az irodalmárokat az ebédet Nyírlövőn, a Református Gyülekezet IKSZT helységében Bogya Kis Áron lelkész köszöntötte. A táborozók megtekintették Kótics Ferenc (Kisvárda) grafikusművész „Arany mindig érték” című kiállítását, amely alkalmat adott Arany János életműve előtti – versmaratonnal való – tisztelgésre.
Az éjszakába nyúló verselés és kötetlen beszélgetés után hasonló élmények vártak a táborlakókra a következő napon is. Ezúttal Lónya, Nagyvarsány és Tiszaszalka Idősek Otthonában színesítették a gondozottak életét, míg a többiek a tákosi „mezítlábas notredámmal” ismerkedtek. Az irodalmi küldöttségek Filep Sándor Vásárosnamény polgármestere segítségével közösen tekinthették meg a Bereg Múzeumot, amelyet valamennyien igen nagyra értékeltek.
Délután folytatódott a településsel való ismerkedés, ezúttal Kocsis István görög-katolikus paróchus fogadta és tájékoztatta az érdeklődőket az általa képviselt vallás és a templom történetéről.
A szombat esti irodalmi gálát gitárosok és énekesek mellett Fodor Zsuzsanna előkészítésében és rendezésében „árnyjáték” gazdagította, amelyben a táborvezető egyik meséjét gyermekek mutatták be. (A legfiatalabb alig múlt két éves.)
Egyszer mindennek vége. Vasárnap Aranyosszigeten ünnepélyesen bevonták az „országzászlót”. A következő órák a leendő antológia összeállításáról, az elköszönésről és a jövő tervezéséről szóltak, amelyben nagyon sokszor hangzott el: „jövőre ismét itt találkozunk”.