Felhívás a méhek fokozott védelmére
- Írta: Szűcs József
- Közzétéve Helyi hírek
A virágzó növényállományok növényvédelme komoly kihívást jelent a gazdálkodóknak és a növényvédelemért felelős szakembereknek. Számos olyan károsító van, amelyek ebben a stádiumban is fokozottan veszélyeztetik növényeinket, és ellenük a hatékony védelem elengedhetetlen.
A különböző növénykultúrák virágzási időszaka folyamatosan következik be napjainkban. Az e fenológiai fázisban végzett növényvédő szeres kezeléseket csak fokozott odafigyeléssel, és a jogszabályok rendelkezéseinek a maradéktalan betartásával szabad elvégezni. A növényvédelem egyik kritikus területe a méhek kímélése, növényvédő szeres kezelések által okozott méhpusztulások megelőzése. E tekintetben alapvető fontosságú feladat a növényvédősök, illetve a gazdatársadalom figyelmének felhívása e veszélyre, emlékeztetése a vonatkozó jogszabály méhek védelmével kapcsolatos rendelkezéseire.
Téves az a gondolat, hogy ha nincs tudomásunk méhek, méhészek jelenlétéről mezőgazdasági területünkön, illetve annak közvetlen környezetében, akkor nem kell számítanunk méhek repülésére területünkön, és a méhek védelmére sem kell gondot fordítanunk. A méhek nagy távolságokból, akár 2 kilométerről is látogathatják területünket, ezért számítanunk kell jelenlétükre. Virágzó növényállománynak tekintendő a gazdasági növény virágbimbójának feslésétől az utolsó virágszirmok lehullásáig terjedő időszak. Abban az esetben, ha a gazdasági növényünk nem virágzik, de tömegesen előfordulnak a területen egyéb virágzó növények (gyomok, köztes növények, tábla széli akác vagy egyéb virágzó fák) területünket annak ellenére virágzó állományként kell kezelni, hogy a fő gazdasági növény nem virágzik.
A növényvédő szereket méhveszélyességük szempontjából a hatályos jogszabály 3 kategóriába sorolja. Méh veszélyességi kategóriájuk szerint vannak méhekre kifejezetten veszélyes növényvédő szerek, méhekre mérsékelten veszélyes növényvédő szerek, valamint méhekre nem jelölésköteles növényvédő szerek (méhekre nem veszélyes szerek).
Alapvető fontosságú szabály, hogy virágzó növényállományban méhekre kifejezetten veszélyes minősítésű növényvédő szer használata szigorúan tilos!
Méhekre mérsékelten veszélyes minősítésű növényvédő szer virágzó növényállományban csak méhkímélő technológiával használható fel. Méhkímélő technológia alatt értjük a növényvédő szernek a házi méhek napi aktív repülésének befejezését követően történő felhasználását, a jogszabály pontos fogalmazása szerint a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető el e technológia szerint a permetezés, és legkésőbb 23.00-órakor be kell azt fejezni.
Ebben az esetben a méhekre mérsékelten veszélyes növényvédő szer olyan szintre történő lebomlásához, amely a méhekre már nem veszélyes rendelkezésre áll legalább 8 óra, amely e szereknél elegendő. Méhekre nem jelölés köteles (méhekre nem veszélyes) növényvédő szer virágzó növényállományban is korlátozás nélkül felhasználható.
A növényvédő szerek méh veszélyességi besorolását tartalmazza a készítmény engedélyokirata, de legegyszerűbben megtudhatjuk a szer csomagoló burkolatán található tájékoztatóból, az aktuális „Növényvédő szerek, termésnövelő anyagok” című kiadványból, valamint a NÉBIH által működtetett interneten elérhető „Növényvédő szer kereső adatbázisból”.
A szabálytalan növényvédő szer használat miatt bekövetkezett méhpusztulásért, a felelős személy komoly mértékű hatósági bírságra számíthat, illetve a méhésznek okozott károkért polgári peres eljárás keretében kártérítési kötelezettsége van. A növényvédelmi bírság mértéke a tapasztalatok alapján súlyos esetben több tíz millió forintos összeg is lehet.
A méhek védelme minden termelő jogszabály által meghatározott kötelezettsége, de egyben közös felelősségünk is, hiszen nem csak egy méztermelő gazdasági állatról van szó, hanem nélkülük az ökológiai egyensúly is felborul.
Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal