Szigorítások és esetleges könnyítések Európa országaiban
- Írta: Háromhatár
- Közzétéve Hírek külföldről
Európa államai eltérően kezelik a koronavírus járványt, de a maszk viselése szinte minden országban kötelező, van ahol az utcán is. Megnéztük milyen szigorítások, illetve könnyítések történtek az elmúlt időszakban egyes országokban.
Ausztria
Újabb korlátozásokat vezettek be a múlt héttől Ausztriában
A zárt térben tartott, magánjellegű ünnepségeken és rendezvényeken maximum tíz fő vehet részt – ez alól csak a temetések és a vallási események jelentenek kivételt. Az éttermekben pedig a jövőben a vendégeknek is maszkot kell hordaniuk, amit csak abban az esetben vehetnek le, ha saját asztaluknál ülnek. Általános maszkviselési kötelezettséget írnak elő a hatóságok még a szabadtéri piacokon és vásárokon is.
Belgium
Az új szabályok szerint a következő három hét alatt minden vendéglátóhelynek az eddigi éjjel egy óra helyett 23 órakor kell bezárna. Az élelmiszerüzleteknek, beleértve az éjjel-nappal nyitva tartó boltokat is, este 22 órakor be kell zárniuk. Az utcákon nem tartózkodhat csoportosan tíznél több ember 23 óra és reggel 6 óra között.
Noha a kötelező arcmaszkviselés augusztus közepén bevezetett szabályának érvényessége október elsején lejár, maszkot mindenkinek magánál kell tartania. Maszkot ugyanis minden zárt térben, valamint a sokakat vonzó szabadéri helyszíneken, például iskolák előtt, bevásárlóutcákban vagy piacokon kötelező viselni. Utóbbiak esetében megjegyezték, ételt és italt helyben fogyasztásra tilos árusítani. Az új szabályok már hétfőtől érvényesek.
Csehország
Csehországban szükségállapot kihirdetését fogja javasolni a kormánynak Roman Prymula egészségügyi miniszter. A politikus hétfői nyilatkozata szerint ez az egyetlen módja annak, hogy megfékezzék az egyre terjedő koronavírus-járványt.
Az egészségügyi miniszter már a múlt pénteken jelezte, hogy a héten az óvintézkedések további szigorításával kell számolni. Elsősorban a gyülekezés korlátozásáról van szó. Vasárnap egy másik nyilatkozatában azt mondta, hogy napokon belül legfeljebb 20 személyben korlátozzák a szabadidős tevékenységekben való részvételt. Részletek egyelőre nem ismeretesek.
Franciaország
A kormány egyelőre kizárta egy újabb karantén lehetőségét, de csütörtökön szigorította a nagyvárosokban a járványügyi intézkedéseket, köztük Párizsban is, ahol hétfőtől kezdve, legalább két hétig, este 10 órakor be kell zárniuk a kávéházaknak és a bároknak. A második legnagyobb városban, Marseille-ben és a tőle harminc kilométerre található Aix-en-Provence-ban pedig a következő hét hétben egyáltalán nem nyithatnak ki a vendéglátóhelyek.
Hollandia
Sporteseményt a következő három hétben csak nézők nélkül szabad megrendezni. Bármilyen szabadtéri rendezvény felső létszáma 40 fő lehet.
A kormány nem javasolja a beutazást a járvány által leginkább érintett három nagyvárosba, Amszterdamba, Rotterdamba és Hágába, sem pedig azt, hogy az ott lakók az ország más területeire utazzanak. Emellett az említett városok miden üzletében és a zárt helyiségekben kötelező lesz az orrot és a szájat eltakaró maszk viselése. A kormány azt kérte az üzletek vezetőitől, lehetőleg vezessenek be olyan időszakokat, amikor csak a veszélyeztetett korosztály vásárolhat.
A vendéglátóhelyek este kilenc órától nem fogadhatnak újabb vendégeket, tíz órakor pedig be kell bezárniuk. A boltok kosarait, illetve a bevásárlókocsikat minden vásárló után fertőtleníteni kell.
A kormány arra szólította fel a munkáltatókat, hogy ahol csak lehetséges, vezessék be az otthoni munkavégzést. A vállalkozásokat átmeneti, akár két hétig tartó bezárással büntethetik, ha nem tartják tiszteletben a felhívást. A fizikai érintkezéssel járó munkahelyeken, mint a fodrászatokban, vagy a kozmetikákban, rögzíteni kell az ügyfelek adatait a fertőzés nyomon követése és a lehetséges fertőzöttek értesítése végett.
Az egyelőre három hétig érvényes intézkedések kedden 18 órakor lépnek hatályba.
Horvátország
Krunoslav Capak, a horvát közegészségügyi intézet (HZJZ) igazgatója arra kérte az embereket, hogy minél többen oltassák be magukat influenza ellen. Mint mondta, a koronavírus és az influenza együtt komoly szövődményekhez vezethet.
Nagy-Britania
Nyolc dél-walesi megyében, köztük a két legnagyobb megyei rangú városban, Swansea-ben és Cardiffban - a walesi fővárosban - a nem egy háztartásban élők nem találkozhatnak zárt térben, így egymás lakásaiban sem, és nem tölthetik együtt az éjszakát. Ez ismerősökre és családtagokra egyaránt vonatkozik. Az érintett walesi térségekben a pubok 22 óra után nem szolgálhatnak fel alkoholt, és 22:20 órakor be kell zárniuk.
Hasonló intézkedések Angliában és Skóciában is életbe léptek az elmúlt napokban: ebben a két országrészben 22 órakor minden vendéglátóhelynek be kell zárnia, bár a házhozszállításra rendelt ételek továbbra is kiszállíthatók.
A Nagy-Britanniában honos gyakorlat alapján a hatóságok ott rendelnek el helyi korlátozásokat, ahol százezer lakosra számolva húsz főnél többen fertőződnek meg.
Angliában és Skóciában számos egyetemen találtak koronavírus-fertőzöttségi gócokat, és emiatt vasárnap már háromezer egyetemi hallgató nem hagyhatta el kollégiumi lakhelyét.
Németország
Közbe kell lépni, a vírus terjedését sürgősen meg kell gátolni, és "ki kell jelölni a prioritásokat: működésben kell tartani a gazdaságot és nyitva kell tartani az iskolákat és óvodákat" - húzta alá Angela Merkel a Bild hírportálján közölt jelentés szerint, megjegyezve, hogy a védekezés közepette "a labdarúgás másodlagos" jelentőségű ügy.
A kancellár és a tartományi kormányfők kedden tanácskoznak a koronavírus-járvány második hullámának megfékezéséről. Az előzetes bejelentések szerint a többi között a tesztelési gyakorlat és a karanténszabályok átalakítása várható. Az új stratégia október közepére készülhet el. Központi elemei közé tartozik majd az úgynevezett antigén-gyorstesztek alkalmazása. Bajorország tartomány kormánya már be is jelentette, hogy beszereznek tízmillió ilyen eszközt.
Olaszország
A szájmaszk hétköznapi használati cikké vált. Az olaszok megértették, hogy nem korlátozza a szabadságot. Ellenkezőleg, a szigorú szabályok betartása biztosítja a szabadság élvezetét, azt, hogy például beülhetünk egy étterembe vagy elmehettünk szavazni" - hangsúlyozta Sileri, egészségügyi államtitkár. Ugyanilyen fontosnak nevezte a legalább egy méteres biztonsági távolság betartását is.
Nello Musumeci szicíliai kormányzó rendelkezése szerint szeptember 30-ától ismét kötelező a szájmaszk viselése nemcsak zárt térben, hanem a szabadban is. Hatéves kortól mindenkinek viselnie kell még az utcán is, ha nem biztosított a személyek közötti legalább egyméteres távolság. Kivételt csak családtagok jelentenek, tehát szülő és gyermeke egymás mellett sétálhat maszk nélkül, ha közelükben nincsen más.
Kötelezővé tették a szájmaszk használatát többek közt már Campania tartományban, a pugliai Foggia városában, a liguriai Genovában és La Speziában is.
Spanyolország
Tovább növeli azon területek számát a madridi tartomány vezetése, ahol korlátozzák a lakosok szabad mozgását a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében
A szabályok szerint csak meghatározott esetekben hagyhatják el a lakhelyük szerinti zónát, ilyen például a munkavégzés, az oktatás és az orvosi ellátás. Emellett a kijelölt területeken felére csökkentik az üzletek és éttermek befogadóképességét, továbbá rövidülnek a nyitvatartási idők is. A parkokat és játszótereket lezárják.
Hétfőn az Egészségügyi miniszter kérte a madridi vezetést, hogy a kijárási korlátozásokat terjesszék ki az egész fővárosra, valamint minden olyan településre a régióban, ahol az elmúlt két hétben meghaladta az ötszázat az igazolt esetszám 100 ezer lakosra vetítve.
Szlovákia
Októbertől betiltják Szlovákiában csaknem az összes tömegrendezvényt. Ez alól kivételt csak az esküvők, keresztelők, temetések és az önkormányzati ülések kapnak, illetve azok a rendezvények, amelyek szervezői biztosítani tudják, hogy az összes résztvevő negatív eredményű Covid-19 tesztet tud felmutatni.
Ugyancsak októbertől ismét korlátozzák a vendégek és a vásárlók számát az üzletekben és vendéglátóhelyeken, utóbbiakból csak az ülőhellyel rendelkezők tarthatnak nyitva. Ismét szigorodnak a maszkviselésre vonatkozó rendelkezések, ezek októbertől kül- és beltéren egyaránt kötelezőek lesznek, amennyiben nem tartható fenn a legalább kétméteres távolság az egyes személyek között.
Szlovénia:
Gyülekezési korlátozást vezetnek be, és tíz helyett hat főre csökkentik az összejöveteleken résztvevők számának engedélyezett felső határát
Szerbia
Enyhített az eddigi járványkorlátozásokon, engedélyezte a többi között a vendéglátóhelyek hosszabb nyitvatartását a koronavírus-járvány kezelésével megbízott szerbiai válságstáb hétfőn.
A testület azzal indokolta döntését, hogy az európai országok közül Szerbia azok közé tartozik, amelyek a legsikeresebben küzdöttek meg a járvánnyal, az emberek fegyelmezettségét pedig valamivel "jutalmazni kell". Kilátásba helyezték, hogy ha hasonlóak maradnak a mutatók, akkor hamarosan a tömeges rendezvényeken részt vevők számának növelését is engedélyezhetik.
Ukrajna
Hétfőtől gyakorlatilag lejárt a külföldiek egy hónapos átmeneti beutazási tilalmának a határideje Ukrajnába. Előző héten a kabinetben lévő forrástól a hírportál úgy értesült, hogy a kormány nem készül a tilalmat meghosszabbítani, hanem keddtől új szabályokat léptet életbe. Várhatóan ugyanolyan feltételekkel utazhatnak majd be eszerint a külföldiek Ukrajnába, mint a külföldről hazatérő ukránok.
MTI alapján