A nyírcsaholyi asszonyforradalom
- Írta: Bodnár Zsolt
- Közzétéve Kultúra
1960. február 26-án Nyírcsaholy községben több száz asszony vonult a tanácsháza elé, hogy visszaszerezzék az előző hetekben zajló kollektivizálási kampány (államosítás) során kényszerből aláírt belépési nyilatkozataikat.
Úgy gondolták, hogy a nyilatkozatok megsemmisítésével megszűnik téesztagságuk. Az órákig tartó tüntetésnek a megye területéről nagy számban odarendelt rendőrök vetettek véget.
Erőszakkal szétoszlatták a tömeget, kijárási tilalmat rendeltek el, majd hozzákezdtek a szervezésben résztvevő személyek kihallgatásához, a tüntetés vélt szervezőinek felkutatásához. Három asszony és két férfi került végül bíróság elé, akik egy-két éves börtönbüntetést kaptak.
A két férfit azért ítélték el, mivel a rendőrök érkezésekor a falu riasztása érdekében meghúzták a római katolikus templom harangját.
forrás: epa.oszk.hu
Az asszonyforradalomról egy helyi lakos Nagy Béla balladát írt, amelyet először 2016 október 21-én a Művelődési Házban mutatott be a Nyírcsaholyi Időseg Klubja.
Az előadáson fellépő hölgyek az eredeti, az asszonyforradalomkor használt, túlélőktől és örökösöktől összegyűjtött fekete nagykendőkben voltak.