Most is beleborzongok
- Írta: Kremniczky Károlyné
- Közzétéve Olvasói történetek
Március eleje volt, még javában tartott a tél. Charlie az idős családfő kórházba került. Többféle betegséget diagnosztizáltak nála. A legrémisztőbb a tüdőgyulladás magas lázzal.
Betti a felesége nagyon aggódott. A látogatást tiltották, lezárták a kórházat, mert egy koronavírus COVID 19 nevű szörny, járványt idézett elő a világban, rengeteg ember halálát okozva. Emiatt nem lehetett bemenni a kórházba.
A feleség naponta többször felhívta telefonon. Szerencsére a kislányuk ebben a kórházban dolgozott, megoldotta a napi élőben való találkozást az apukájával, törődött vele, gondoskodott róla, minden jóval kedveskedett neki. Nagyon odafigyeltek reá. Betti, amikor telefonon beszélgettek, a hangjából, a kedélyéből próbált következtetni a gyógyulást illetően.
Örömmel tapasztalta, hogy az orvosok odaadó, gyógyító munkája milyen eredményes. Az asszony mindig érezte a hangján, hogy van javulás. Otthon egyedül nagyon magányosnak, társtalannak érezte magát. 46 évi együttélés után hiányzott az egész lénye, mindenféle tulajdonságaival együtt. Néha voltak viták közöttük, de a kitartó szeretet mindig felülírt mindent. Szeretett gondoskodni róla, szeretett kedves lenni vele, ez a fizikai közelség most nagyon hiányzott.
A Gazda jó fűtőnek bizonyult. Jó melegben töltötték mindig a telet. Most a feleségre maradt ez a feladat. Nem okozott neki gondot. Mivel falun éltek, sok mindent megcsináltak a házban, a ház körül, a kertben, olyan természetes és jó volt ez. A pincében volt a kazán, amelyben fával fűtöttek. Betti most félt egyedül, szomszédok nem voltak, távolabb laktak, úgy döntött, hogy délután eléget három kosár fát a kazánban és napvilágon be lesz fejezve a fűtés. Nem lesz olyan meleg, mint amikor Charlie fűt, de nem fagy el a vízvezeték rendszer, nem lesz semmilyen kár. Így is történt.
A hatalmas nagy méretű pincekulcsot nem merte a pince ajtajában hagyni. Levitte magával és a kazán tetején helyezte el. Világos nappal volt még, de mégis volt benne bizalmatlanság.
Hallott olyanról, hogy az alábbi történet egy idős egyedülálló férfival esett meg, akinek a házkörüli segítsége jó napszámért dolgozott. Egyszer mégis kifigyelte este, amikor ment rakni a tűzre, rázárta a pinceajtót, majd a házát kirabolta. Főleg emiatt a megtörtént eset miatt igyekezett még délután, napvilágon befűteni.
A pincében salakolt, kiszedte a hamut, majd kezdte szépen megrakni a tüzet, amikor az udvaron mind a három kutya ugatásba kezdett. Nem tudta, mi történhetett, miért csaholnak ilyen erősen az ebek. Négy lépcső vezetett fel a pincéből. Elindult felfelé. A pinceajtóban állt egy hatalmas boglyas fejű ápolatlan, hajléktalan férfi, aki a településen élt ugyan, besurranó lopásokból élt, a hatóságokkal sok dolga volt emiatt, de ennek ellenére mindig próbálkozott.
Kifigyelte, hogy az idős Charlie bácsi három napja nem mozog a faluban. Bemerészkedett az udvarra a három kutya ellenére. Betti asszony amikor meglátta ezt az óriást, akinek egy balta volt a kezében, megrémült, ordított, visított, vinnyogott riadalmában. A hívatlan látogató a baltát a pince bejáróban találta, azt készült elvinni.
Erre nem számított, hogy szembe fogja találni magát a tulajjal. Nagyon meglepődött ő is. Letette a baltát és elindult kifelé az udvarról.
Betti azonnal hívta a rendőrséget. Szerencsére tudta az SOS sürgősségi számukat. A hangja elárulta a lelki állapotát, hogy nagyon megijesztette ez a besurranó tolvaj. A vérnyomása az egekbe szökött. Miután kiérkezett a rendőrség, még akkor is remegett, reszketett. Ott abban a helyzetben, hogy mi történhetett volna, nem tudjuk, de sokkal rosszabbul is végződhetett volna. A férfit azonnal megtalálták. Bevitték az őrsre. Elbeszélgettek vele.
Eltelt öt hónap. Észrevette, hogy a gazda elment az autójával otthonról. Újra bemerészkedett az udvarra. Egy kaszát fogott meg, és azzal indult el, hogy eladja és az árát elkölti. Betti a számítógépénél ült az utcai szobájában és látta, hogy ez a férfi viszi a kaszájukat a vállán. Nem szaladt utána, mert a fájós lábával nem érte volna utol. Az ablakon szólt ki, hogy hozza vissza, mert az az övék. A férfi pedig azt állította, hogy az az övé. Az asszony válaszolt, hogy hívja azt a telefonszámot, amit márciusban hívott. Erre a férfi visszasétált és bedobta az udvarra a kaszát. Az asszony újra hívta az SOS – t. Azonnal jöttek. A férfit ők vitték el kihallgatni a városi rendőrségre. Bettit a férje vitte ugyanoda. Ekkor már augusztus volt. 2020-at írunk. A koronavírus javában tombolt. A rendőrségen kötelező volt a szájmaszk és a gumikesztyű viselete. Külön – külön hallgatták ki őket.
Az asszony azt mondta, hogy nem a balta és a kasza értéke a meghatározó ebben az esetben, hanem az a körülmény, hogy hogy mer valaki bemenni a más lakhelyére és onnan eltulajdonítani dolgokat és a tulajra a szívbajt ráhozni. A rendőrség a bíróságra vitte a dolgot. A férfi azóta nem bátorkodott bemenni az udvarra.
Valami nagyon komoly dolog történhetett a bíróságon, mert amikor elmegy előttük, látszik rajta, hogy ezt az önmagát rendőri segítséggel megvédő asszonyt a pokolba kívánja.
Mindenkinek kellene tudnia ezt a telefonszámot, mert ez nagyon nagy segítség, ha az ember hírtelen nagy bajba kerül.
Azóta Betti minden éjjel az éjjeli szekrényén tartja a telefonját és ha az éjszakában valami rendellenességet tapasztalna az udvaron, azonnal tudja, hogy hova kell fordulnia. Sőt azt is, hogy ilyen esetben a bejelentésnél mi az első legfontosabb, meghatározó mondat.