Csalánsampon házilag
- Írta: Bacsikné Szigeti Gabriella
- Közzétéve Életmód
Minden kultúrában fontos szervezetünket tisztán tartása, mind külsőleg, mind belsőleg. Tavasszal erre kiváló időszak a böjt. Mindegy, hogy a böjtöt vallási meggyőződésből tartjuk, vagy az egészségünk megőrzése érdekében, minden esetben a teljes testi és lelki megtisztulás a kedvező eredmény. Már évezredek óta hatékony segítő gyógynövényünk ebben a csalán.
Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta. Cikkeimben a természet kincsével, a gyógynövényekkel történő lehetséges kezelésekről írok.
Legegyszerűbb és legkönnyebben hozzáférhető gyógynövényünk az Urtica dioica, azaz a nagy csalán. Őshazája Eurázsia. Évelő, lágyszárú, kétlaki növény. Természetgyógyászatban főleg a szárított levélét, és a hajtását használjuk, néha a termését és a gyökerét. Főbb hatóanyagok a levélben és a hajtásban a klorofil, karotinoidok, és a B-, C-, K-, U- vitaminok.
Ókori görögök és rómaiak vízhajtóként, hashajtóként, és vérzés csillapítóként használták. Tradicionális afrikai gyógyászatban orrvérzésnél, túl erős menstruációs vérzésnél használják. Ajurvédikus gyógyászat bőrproblémáknál is felhasználja. Európai gyógyászatban az előzőekben említetteken túl használjuk: köhögés, cukorbetegség, aranyér, tuberkulózis, skorbut, hajhullás, hajkorpásodás esetén.
Klinikailag igazolt vizsgálatokban a húgyutak gyulladását csökkentette, valamint az ízületi gyulladás fájdalmait. Antibakteriális, antivirális gyógynövény. Levele és magja szabadgyök megkötő, vesekő megelőző hatású. A csalánkivonat csökkenti a koleszterinszintet. A csalángyökér igazoltan hatékony dülmirigy gyulladás és jóindulatú hámdaganat esetén.
Az adatok hiánya miatt nem javasolt az alkalmazása 12 évnél fiatalabb gyermekeknél, terhesség és szoptatás ideje alatt. Felnőtt napi adag csalán teából 5-10 g szárított levél.
Én teaként, kúraszerűen (2-3 hétig) fogyasztom a csalánt, egy 1 evőkanálnyi szárított csalánlevelet 2 dl vízzel leforrázom, majd 10 perc után leszűröm.
A csalánból szoktam házilag készíteni sampont, aminek a receptjét megosztom most önökkel.
Hozzávalók: 2 dl natúr folyékony szappan, 1-2 dl gyógynövényes teavíz (az elkészítésben részletezem), 1 kávéskanálnyi hordozó olaj (lehet: avokádó olaj, olívaolaj, jojoba olaj, édes mandula olaj, kendermagolaj), 20-25 csepp illóolaj (mindenki válasszon ízlése szerint, általam javasolt illóolajok: geranium, rozmaring, citrom, narancs, grapefruit, szantálfa, fodormenta, teafa, bergamot, jázmin, ylang ylang, levendula, borsmenta, rózsa)
Elkészítése: Készítsük el a gyógynövényes teát: forró vízzel öntsünk le 1 evőkanálnyi szárított vagy friss gyógynövényt, fedjük le. Hagyjuk 1-2 órát ázni, majd szűrjük le. Közben a folyékony szappanhoz adjuk hozzá az illóolajakat és a hordozó olajat, óvatosan keverjük össze. A végén adjuk hozzá a gyógynövényes teát és tegyük egy üvegbe. Hűtőben néhány hétig eláll. Használat előtt rázzuk mindig össze.
Használjunk enyhe, de tisztító natúr szappanos alapot. A lényeg, hogy a szappan eltávolítsa a zsírokat a fejbőrről és a haj gyökeréről. A fejbőr tisztántartása elősegíti a hajnövekedést. A haj növekedésének elősegítéséhez olyan szappant használjunk, mely nem tartalmaz petróleumot, mert ez irritálhatja a fejbőrt, megakadályozva a haj növekedését. A következő kémiai anyagokat tartalmazó szappant érdemes kerülni: paraben, propylene glycol, cetearyl alcohol, methylparaben, glikol, propylparaben, polioxietilén és distearate.
Én a gyógynövényteát csalánból, rozmaringból szoktam főzni.
A csalánt tavasszal vagy nyáron szoktam begyűjteni, hogy egész évben használhassam. Frissen és szárítva egyaránt használhatjuk. Az év többi részében is beszerezhető szárított formában.
A rozmaringot évszázadok óta használják a népi gyógyászatban hajápolóként. Serkentő hatását a hajhagymák szintjén fejti ki. Mivel a haj növekedése a hajhagymákban indul, a rozmaringgal készített sampon serkenti a hajnövekedést és a haj visszanövését. A rozmaring egész nyáron át virágzik, frissen és tinktúraként vagy szárítva is használható.
Hagyományosan a rozmaringot sötét hajra, a kamillát világos hajra javasoljuk. Ha virágos illatú samponra van szükségünk, akkor használjuk bátran a rózsa, az ibolya, a levendula, illetve más virágok teáját és illóolaját.
Az illóolajokat nem csupán az illat miatt, hanem a bennük lévő hatóanyagok miatt is érdemes használni. Mindig figyeljünk oda a minőségre. Használatakor legyünk különösen óvatosak, ha terhes vagy szoptató kismamának készítünk sampont. Az illóolajok kombinációinál jó, ha tudjuk, ne keverjünk 2-3 illatnál többet egy készítménybe. Sokan szeretik a gyümölcsillatokat és a virágillatokat.
Sokan kérdezik tőlem, hogy miért előnyös, ha ecetes öblítéssel fejezik be a hajmosást. Az ecetes öblítés, egyrészt visszaállítja a haj PH-értékét, lágy és csillogó hajat eredményez, másrészt az esetleges sampon maradványtól is megtisztítja a fejbőrt és a hajat. Ha kedvünk van, készíthetünk levendula- vagy rózsaecetet, de a legegyszerűbb módszer az ételecet, vagy az almaecet használata. Az ecetszag miatt sincs ok az aggodalomra, néhány perc alatt elillan.
A samponok nagyon jól bevethetők tusfürdőként is. Mivel az üveg tároló nem túl biztonságos a fürdő szobában, zuhanyzóban, én műanyag flakonba szoktam kisebb adagokat bekészíteni fürdéshez, zuhanyzáshoz.
Elérhetőségem: jelentkezz be természetgyógyász szakrendelésre +36/30-529-85-74 vagy Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. – Készítsd fel szervezetedet, hogy minimálisra csökkentsd a védőoltás után mellékhatásként fellépő oltási reakciókat!