Bár a 15 percenkénti vízivás nem véd meg a koronavírustól, de nagyon egészséges szokás lehet
- Írta: Háromhatár
- Közzétéve Életmód
Ismét felkapták, és egy év után újra gőzerővel terjed a Facebookon az a házi praktika, miszerint a koronavírust úgy lehet elkerülni, ha nem hagyjuk a szánkat és a torkunkat kiszáradni.
Ennek érdekében a szöveg azt tanácsolja, hogy legalább 15 percenként kortyoljunk vizet, mert így – idézem – “még ha a vírus be is jut a szádba, az ivóvíz vagy más folyadék leöblíti azt a nyelőcsövön keresztül a gyomorba“.
A tanácsot egyik helyen koronavírusos betegeket kezelő orvosokhoz, máshol szimplán japán (vagy épp tajvani) dokikhoz, megint máshol a “Stanford Kórház egy vezetőtestületi tagjához”, Michael Chenhez kapcsolják.
A 15 percenkénti ivás azonban nem véd meg a koronavírustól – mutat rá a Snopes cikke, az AP hírügynökség tényellenőrzőinek cikkére is hivatkozva. Bár az orvosok más vírusos megbetegedések során is gyakran ajánlják a betegeknek (sőt megelőző jelleggel egészségeseknek is) a rendszeres ivást, többek között a nyálkahártya nedvesen tartására, nincs bizonyíték arra, hogy ez segít megakadályozni a betegségekkel kapcsolatos komplikációkat.
A hivatalos szakértői álláspont szerint az új koronavírus megelőzésének módja továbbra is a rendszeres és alapos kézmosás, arcunk, szánk és szemünk érintésének kerülése, az üdvözlési szokások megváltoztatása, a felelős köhögés és tüsszentés, valamint a lázas betegekkel való érintkezés kerülése.
Amúgy a rendszeres vízivás egy egészséges szokás, hiszen az emberi test 50-60 százalékát víz képezi. A víz fontos szerepet játszik szervezetünk működésében, többek között biztosítja a vérkeringést, befolyásolja a vér megfelelő összetételét; szabályozza a vérnyomást; lehetővé teszi a tápanyagok, a salakanyagok és a gázok oldását, szállítását; biztosítja a szervezet állandó, belső hőmérsékletét; elősegíti az ízület megfelelő működését (ízületi folyadék).
Amikor iszunk, ne hagyatkozzunk csupán a szomjúságra. Módszeresen, tudatosan alakítsuk ki ivási szokásainkat, ügyeljünk a szilárd és folyékony táplálékok elfogyasztásának mennyiségére és arányára.
Napi tevékenységünkbe iktatassunk hosszabb-rövidebb pihenőket, amit használjunk ki egy-egy pohár frissítő ital vagy lédús gyümölcs elfogyasztására, hogy a napi átlag 2,5 liter folyadékbevitel meglegyen, így biztosítva a vízháztartás egyensúlyát.