Az évtized levéltetű inváziója közeleg! Készüljünk fel!
- Írta: Babicz Szabolcs Gyümölcskertész Oldala
- Közzétéve Életmód
Néhány mondat a tavaszi növényvédelmi teendőkről, annak alapján amit az elmúlt tíz napban az országban látottak alapján tapasztaltam - olvasható Babicz Szabolcs Gyümölcskertész Oldalán
Az tény, hogy a növényvédelem tervezésekor soha nem a naptárt nézzük, hanem az éppen jellemző fenológiai fázishoz és a tapasztalt problémához igazodunk. Az idén tavasszal ez fokozottan igaz.
A fenológiai állapot minden fajnál jóval előrébb jár annál, amit ilyenkor megszoktunk. Általánosságban tanácsot adni pedig azért is nehéz, mert nagyon nagyok a különbségek az ország déli, délnyugati és észak, északkeleti termőtájai között. Egy biztos: az olajos készítmények ideje már minden termőtájban elmúlt! Almában, meggyben, szilvában, cseresznyében északkeleten még bátran használhatunk ként és a rezet, de Dunántúlon már csak az alacsonyabb dózisokat ajánlanám, annyival járnak előrébb.
Barack
A kajszisok már a szerves felszívódó hatóanyagokhoz nyúltak. Már a késői virágzású kajszik is majdnem mindenhol elvirágoztak. Ez alól csak az abaúji termővidék kivétel, de már ott is a monília elleni szerves felszívódó szerek ideje van. A virágzás itt is végeb fog menni hamarosan. Az őszibarackoknál is hasonló a helyzet. Pár helyen már nagyon komoly levéltetű fertőzést láttam őszibarackon. De ugyanerre kell számítani a többi fajnál is.
Alma
Az alma bimbólikasztó, a levéltetvek, levélpiorsító levéltetvek időszaka következik. Mindenki készüljön fel! Kérek mindenkit váltogassa a hatóanyagot! Ne mindig ugyanazzal akarjon védekezni! Észrevettem egy jelenséget s hobbikertészeknél, amit úgy neveztem el: "Mospilanfüggőség". Félre ne értsen senki, semmi bajom nincs a Mospilannal. Ahogy egyre szűkül a felhasználható hatóanyagok választéka azt vettem észre, mindig megjelenik egy felkapott hatóanyag/termék. Ez most az acetamiprid hatóanyagú Mospilan. Sok kultúrában, széles hatásspektrummal felhasználható. DE!!!! Évente maximum két alkalommal! A rovarölő szerek azért egyre kevésbé hatékonyak, mert egyoldalúan használjuk őket! Mindig ugyanazt erőltetjük! Változgassuk a hatóanyagokat!
A biotermesztésben használt hatóanyagokat is próbáljuk ki!
A narancsolaj, vagy az azadirachitn tartalmú neem fa olaj néha hatékonyabb tud lenni, mint a hagyományos rovarölők. A lényeg, hogy mindig cserélgessünk, váltogassuk a hatóanyagot és az eltérő hatásmechanizmusú szereket. Az évtized levéltetű inváziója közeleg! Készüljünk fel!
Babicz Szabolcs Gyümölcskertész Oldala