Illatos ibolya: köhögés csillapító
- Írta: Bacsikné Szigeti Gabriella
- Közzétéve Életmód
Az illatos ibolyát, a népi gyógyászatban, mint köptetőszert használjuk. Amennyiben saját magunk szeretnénk gyűjteni ezt a gyógynövényt, ebben az esetben a gyökeres gyöktörzset kora tavasszal vagy késő ősszel gyűjthetjük.
Míg a virágokat virágzás kezdetén gyűjtjük. Felhasználjuk a légúti betegségek mellett, bélgyulladás kezelésére. Az illatos ibolyáról tudni kell, hogy lázcsillapító hatása hasonló, mint az aszpiriné.
Bacsikné Szigeti Gabriella vagyok, Okleveles Gyógynövényalkalmazási szakember, természetgyógyász, fitoterapeuta. Cikkeimben a természet kincseiről, a gyógynövényekről írok.
A teljes növényt fel tudjuk használni. Drogja elsődlegesen a gyökeres gyöktörzse (Violae odoratae rhizoma et radix), de használják a levelét (Violae odoratae folium) és a virágát (Violae odoratae flos) is.
Főbb hatóanyagai a triterpénvázas szaponinok, a szalicilsav és kisebb mennyiségű flavonoidokat is tartalmaz.
Illatos ibolya az ibolyafélék (Violaceae) családjába tartozó kellemes illatot árasztó évelő növény. Ismerjük még lila ibolya, bájos ibolya, violetta, vénuszvirág, márciusi ibolya, mezei viola, gyöngevirág elnevezéseket is. Már a középkori kolostorkertekben is megtalálható volt. Az ibolya 10 cm magas, ötszirmú virágai jellemzően ibolyaszínűek, ritkábban fehérek, halványak. A levelei szíves vállúak, kerekdedek, csak a fiatal levelek hegyesedők.
Az illatos ibolya gyöktérzséből, hosszú, vékony indák erednek. Ezek az indák legyökereznek, és így terjednek. A nedves, félárnyékos helyeket kedveli. Kiterjedt telepei vannak a Magyar-középhegységekben, Dunántúlon lomberdőkben, erdő széleken. Alföldön az elhelyezkedése szórványos.
Amennyiben saját magunk szeretnénk gyűjteni ezt a gyógynövényt, ebben az esetben a gyökeres gyöktörzset kora tavasszal vagy késő ősszel gyűjtsük. A leveleket virágzás alatt vagy közvetlen virágzás után. Míg a virágokat virágzás kezdetén szedjük.
Népi gyógyászatban az illatos ibolyát, mint köptetőszert használjuk. De nyugtatószerként is társítjuk egyéb nyugtató hatású gyógynövénnyel. Felhasználjuk a légúti betegségek mellett, bélgyulladás kezelésére.
Kutatások szerint alkalmazása megalapozott légcső és hörghurutban, különösen idült, elhúzódó folyamatok kezelésére. Ebben az esetben a gyökeres gyöktörzs a legideálisabb. A kutatás, a nyákoldó, köptető, így köhögést csillapító hatást támasztotta alá, ami szaponin tartalmának köszönhető. Az illatos ibolya lázcsillapító hatását vizsgálták. E kísérletben az aszpirin hatásával mérték össze, amiben jó vizsgázott, ezt a hatását a benne található szalicilsavnak köszönheti.
Külsőleg repedezett bőr, emlő kezelésére is használjuk. A szalicilsav tartalma miatt kezelhető vele a zsíros pattanásos bőr, ekkor szabályozza a bőr faggyútermelését, így megakadályozza a pattanások keletkezését. Meggátolja a mitesszerek kialakulását, az bőr eltömődött pólusait szabaddá teszi. Üdévé varázsolja a bőrt, fokozza a kollagén képződést, így késlelteti a bőr öregedés jeleinek a kialakulását. A legenda szerint Sissy császárné fürdővizébe illatos ibolyát áztattak, hogy bőre sokáig fiatal maradjon.
Légúti megbetegedés esetén tea készítése: 1 kávéskanál szárított virágot forrázzunk le 2 dl vízzel, majd 10 perc múlva szűrjük le. Igyunk napi 3 adagot.
Az ibolya virágát a gasztronómia is felhasználja. Készülhet belőle sütemény, puding, fagylalt, továbbá salátánkat is feldobhatjuk vele.
A kozmetikai ipar egyik legdrágább alapanyaga, ezért sok esetben, a parfümökben, krémekbe szintetikusan előállított „ibolya” illóolaj kerül.
Az illatos ibolya felhasználásának ellenjavallata nem ismert. Azonban a javasolt adag túllépése hánytató hatású lehet.
Speciális tudás, speciális szakrendelés: Bacsikné Szigeti Gabriella - https://gabriella-gyogynovenyei.webnode.hu/foglalas/ , +36/30-529-85-74
Amennyiben úgy érzi, hogy az ön egészségi állapotán is segíthetnék a gyógynövények erejével, jelentkezzen be rendelésemre, ahol biorezonenciás állapotfelméréssel, egészségterv elkészítésével, életmódváltási tanácsokkal vezetem önt egy vidám és egészséges szemléletű útra, amely a gyógyulásához vezet.